GaGa
2024. július 20., szombat Illés napja
árfolyam:
1 euro = 4.9709 RON
1 dollár = 354.6908 RON
100 forint = 0.0546 RON

„Szenvedélyesen kell élni a mának” – elstartolt a 2018-as Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Ezzel a meghatározó igével nyitotta meg a nagybányai Szentháromság templom esperese, Szmutku Róbert azt a két éves programsorozatot is, amellyel a város katolikus templomának ünnepli a 300 éves létezését.


A Fesztivál főszervezője, Pintér Zsolt köszöntötte a jelenlévőket és miután ismertette a hétfői programot, majd hangsúlyozta, hogy a Szentháromság templomra minden egyes nagybányai lakos büszke, legyen az bármilyen felekezetű, hiszen a már 1718-ban álló épület sokat adott a nagybányai magyarságnak. Úgy ahogy a tavaly is (a 2017-es Főtér Fesztivál első napján avatták fel a Híd utcai iskolát), most is nagy megtiszteltetés ebben az ikonikus épületben megnyitni a Fesztivált.

Ezután Szmutku Róbert mondott rövid köszöntő beszédet, melyben nyomatékosította, hogy a „múlt olyan életképeket hoz elő, amiből tanulni tudunk és később építeni”, majd közölte, hogy ez a megemlékezés csak a kezdet, mivel 2020-ban lesz 300 éve annak, hogy a Szentháromság templomot felszentelték. A két év alatt pedig programsorozatot és olyan különféle kultúrprogramokat tervez, amelyek ugyanakkor segítik egységessé tenni a nagybányai magyar közösséget.

Turtureanu Róbert atya ezt követően nagyvonalakban bemutatta a Szentháromság templom épületének 300 éves történetét, amelyet mesteri szakdolgozatában aprólékosan dolgozott fel. Ismertetőjéből kiderült, hogy a Szentháromság templom a korabeli Szent Márton templom megmaradt alapjaiból épült, és 1718-ban lett kész. Nem lehet tudni pontosan, hogy ki tervezte vagy azt, hogy ki kivitelezte, de az biztos, hogy a jezsuita rend nagy szerepet vállalt benne. A két tornyú barokk épület kinézetét és belsejét helyi tendenciák és hagyományok befolyásolták, valamint a 19. és 20. században is még végeztek kiegészítő munkálatokat, illetve 1782. szeptember 6-án II. József császár pedig a városnak ajándékozta. Berendezése, díszítése arányos, kifinomult ornamentikát, elegáns alappilléreket és aranyozott oszlopdíszeket láthatnak az oda belépők, illetve a Szentháromság eszményképe miatt van mindkét oldalon 3-3 oltár. 1936-ban felújították a belsejét, és egy Pécsett készült orgonát is raktak. Már 1691-től anyakönyvet is vezettek a jezsuiták.

Az ünnepi szentmisében, az esperes igéjében külön kiemelte azt, hogy a nagybányai közösségnek össze kell tartania, a múltból tanulni, a jelenben szenvedéllyel élni, ahhoz, hogy a jövőt is megtudjuk élni.

Mezei József Nagybányán tevékenykedő festő nagymonográfiájának bemutatásán a könyv szerzője, Nagy Gyöngyvér és Pintér Zsolt beszélt a festőművész életéről és munkásságáról, de arról is, hogy melyek voltak azok a festmények, amelyeket a Szentháromság templomának festett. Az est a cinteremnél folytatódott tovább egy kellemes hangulatú állófogadással és a Carmina Renascentia koncertjével.

Mihály Kriszta - nagybánya.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Gyors és megbízható hitel ajánlat Ha vállalkozási hitelre, autóvásárlásra, ingatlanra, adósságtörlesztésre van szüksége. (...)

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek