A magyar nyelvű ügyintézés lehetőségének megteremtését és a lakosság magyar nyelvű tájékoztatását követeli a szatmárnémeti polgármesteri hivataltól Maskulik Csaba önkormányzati képviselő.
A tanácsos a városi önkormányzati képviselő-testület legutóbbi ülésén adott hangot nemtetszésének, amiért két éve alig-alig kerülnek fel magyar nyelvű hírek, tájékoztatók a polgármesteri hivatal honlapjára, s szerinte elfogadhatatlan, hogy azt a kevés magyar nyelvű tartalmat, ami megjelenik, fordítóprogramok segítségével generálják.
Azt is kifogásolta, hogy a normatív jellegű döntéseket nem közlik a magyar nyelvű újságokban, ahogy a tanácsülések napirendjét sem, holott a kisebbségi törvény értelmében a közel 40 százalékban magyarok által lakott városban ez kötelező lenne. Maskulik kilátásba helyezte, hogy feljelentést tesz a prefektúrán, valamint az Országos Diszkriminációellenes Tanácsnál (CNCD), ha a helyzet nem változik.
Rámutatott: a jogszabály értelmében a magyar nyelven történő ügyintézés lehetőségét biztosítani kellene Szatmárnémetiben, ezért arra szólította fel a szatmári magyarokat, hogy használjanak magyar nyelvű formanyomtatványokat, és ha nem részesülnek megfelelő bánásmódban, jelezzék panaszaikat.
„Nem kérek semmi mást, csak azt, hogy tartsák be a törvényt” – jelentette ki a képviselő, aki szerint a lakosság mentalitásváltására is szükség lesz ahhoz, hogy valóban meghonosodjék a magyar nyelv használata a helyi közigazgatásban.
Maskulik érdeklődésünkre elmondta, Radu Roca alpolgármesterrel konzultált a felszólalását követően, aki úgy vélte, jogos az igény, és ígéretet tett arra, hogy igyekszik tenni a törvényben foglaltak betartása érdekében.
A Szatmár megyei önkormányzat egyébként a magyar nyelvű helyi sajtóban is közli az ülések napirendjét, és a honlapon is jelennek meg magyar nyelvű hírek – gyakran helytelenül és magyartalanul –, a tájékoztató anyagok zöme azonban kizárólag románul érhető el.
A tanács honlapjával kapcsolatos kifogásainkra 2011 őszén Csehi Árpád volt elnök azt válaszolta, hogy folyamatban van egy új, négynyelvű (román, magyar, angol és német) honlap készítése, emiatt nem fordítottak különösebb figyelmet a dologra, azonban e téren a mai napig sem történt jelentős előrelépés. Riedl Rudolf, a megyei önkormányzat alelnöke érdeklődésünk nyomán megígérte, hogy utánanéz a dolognak.
Ottjártunkkor a megyei tanács által létrehozott turisztikai információs irodában sem kaptunk magyar nyelvű felvilágosítást, ezzel kapcsolatban Riedl Rudolf elmondta: távozott a napokban az irodavezető, utódja pedig még nincsen, azonban odafigyelnek majd arra, hogy magyarul is tudó munkatársat vegyenek fel a helyére.
A prefektúra hivatalos internetes oldalán egyébként egyáltalán nincs magyar nyelvű tartalom, ami miatt korábban el is marasztalta a szatmári kormányhivatalt a diszkriminációellenes tanács. A döntést bíróságon támadták meg, határozat viszont, mint kiderült, egyelőre nem született az ügyben. Korábbi érdeklődésünkre a prefektúra volt jogásza kifejtette: egyrészt nincs anyagi keretük a fordítások elvégeztetésére, másrészt pedig törvény kötelezi őket arra, hogy minden olyan határozatot megtámadjanak, ami pluszköltségeket jelentene számukra, ezért folyamodtak ehhez az eljáráshoz.
Krónika
Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek