Az új év elején szokás visszatekinteni az óesztendőre, összegezni azt és következtetéseket levonni. A Turul-Sas Hagyományőrző Egyesület tavalyi éve, a korábbiakhoz képest kevesebb fellépéssel zárult, ám annál több közösségi programot kínáltunk a nagybányai és máramarosi magyar diákok - és nem csak - számára. Ezek sorába kínálunk betekintést.
2018-at a BellaRivulina Tortaversennyelindítottuk, március 3-15. között, nemzeti ünnepünk alkalmából. A helyiek lelkesen fogadták a hírt és sikerült olyan háziasszonyokat, hobbicukrászokat megszólítanunk, akik eddig csak otthon „édesítették” meg a hétköznapokat a házi készítésű finomságaikkal. Ugyanakkor Koltóról és Csanálosról is voltak jelentkezők. A szakmai és szervező zsűri, Virágh Erika diós-csokoládés tortakölteményétszavazta meg Nagybánya Tortájaként. Ha minden terveink szerint alakul, a BellaRivulina Tortaversenyre idén is sor kerül egy későbbi időpontban.
Ahogy azt 2011 óta tesszük, június 4-én ismét megemlékeztünk a trianoni béke aláírására. A Nemzeti Összetartozás Napjána cintermi keresztnél, a fölénk magasodó Szent István torony árnyékában adtuk elő emlékműsorunkat, valamint hívtuk meg koszorúzni a nagybányai magyar szervezetek képviselőit.
Nem vártunk sokat a következő programmal, hiszen június 5-ig jelentkezhettek a máramarosi magyar diákcsapatok az „Értünk uralkodó Mátyás”című történelem vetélkedőre. Helyi szinten ez volt az első esemény, amely a Mátyás-emlékévben, magyar királyunk tiszteletére meghirdetésre került. A benevező máramarosi magyar diákok csapatai két fordulóban, online feladatlapok révén mérkőztek meg. 2018 szeptemberében rendeztük meg az utolsó, harmadik fordulót, ahol a döntős csapatoknak furfangos feladványokat kellett megoldaniuk, bejárva Nagybánya 19 történelmi helyszínét. Amint az megszokott, a vetélkedő győztesei ez év októberében is részt vehettek a Rákóczi Szövetség által szervezett, Gloria Victis, október 23-i rendezvénysorozaton. Ezúttal két csapatnak is „kijárt” az utazásból, hiszen a 9-12. osztályos kategória nyertes csapata, a Mátyás kémei,és az 5-8. osztályosok első helyezettje, az Álruhásokcsapata is jelen lehetett az 1956-os forradalmi hangulatot idéző, ünnepi fáklyásmenet forgatagában, Budapesten.
A tavaszi tortaverseny mellett, augusztusban még egy újdonsággal álltunk elő, ezúttal a kisebb korosztály számára. Első alkalommal hirdettük meg, az egy héten át tartó, 5-10 éves gyerekeknek szóló Kece Tábort, aKrisztus Király Plébánia Don Bosco befogadó termében. A kézműves tevékenységek mellett, bibliai foglalkozások, rajzoktatás, bibliai témájú mesék és magyar népmesék megtekintése, valamint a meseolvasás adta a tábor keretét. Természetesen, nem maradhatott el a vidám játszadozás, a kötetlen móka és kacagás sem. Az érdeklődők igénye, valamint lehetőségeink szerint, a Kece Tábort 2019-ben is megszervezzük.
A majdhogynem teljes évet átfedő Identitáselemző Ifjúsági Műhelyek Máramarosbanés a Máramarosi Magyarként Európábancímű diákprogramjaink lezárására 2018 őszén került sor. Szeptember 24-én, Nagybányán, szeptember 25-én pedig Máramarosszigeten latolgattunk meghívottjaink által (drd. Veres Anna, pályatanácsadó; Saitos Norbert, vállalkozó; Vékony Roland, református lelkipásztor; Fekete Anita, tanítónő; Dr. Sarkadi-Csiszár Levente, orvos; Orosz Krisztofer, hitoktató; Balogh Brigitta, néprajzos-egyesületi tag, valamint Farczki Alfréd, mérnök, és Andreicut András, munkaközvetítő, honvágyról szóló kisfilmjük révén) az Identitásprogramunk főbb párhuzamai körül: nemzet és európaiság, tradíció és modernitás, haza-és világpolgárság. Továbbá arról beszélgettünk a 10-12. osztályos tanulókkal, hogy melyek a lehetőségeik, ha itthon maradnak, milyen előnyökkel, esetleg hátrányokkal jár máramarosi magyarnak lenni itthon és Európában, vagy a nagyvilágban. A pályatanácsadás által egy kis segítséget szerettünk volna nyújtani a pályaválasztáshoz, és egyes meghívottak élettörténeteivel bemutatni számukra, hogyan lehet a szülőföldön is érvényesülni. Ezt követően november 2-4. között zajlott Kapnikbányán egyesületünk félévzáró gyűlése, amely egyben az Identitáselemző Ifjúsági Műhelyek Máramarosban elnevezésű projektünk kiértékelő találkozója is volt.
Az 1956-os eseményekre, meghívott előadóink, a magyarországi Varga János és Dr. Bándi Kund, 56-os szabadságharcosok által emlékeztünk meg. A rendhagyó történelemóráraoktóber 23-án került sor, a Németh László Elméleti Líceum és egyesületünk közös szervezésében.
Hogy a csapatépítő fellépések se hiányozzanak az évből, november 18-án, az egyesület táncoslábú tagjai Domokoson és Misztótfaluban is táncra perdültek, a Máramarosi Magyar Napokkeretén belül. Mindannyiunkat örömmel töltött el a felkérés, hiszen két olyan településen mutathattunk be egy kis ízelítőt a középkori és reneszánsz táncokból, ahol eddig erre nem volt alkalmunk.
Az évet nem is zárhattuk volna méltóbban, mint egy újszerű Online Adventi Vásárral, ahol tagjaink kézművességeivel „vártuk” az ünnepváró nagybányaiakat. Az esemény Facebook oldala és a kínált karácsonyi termékek sokak tetszését nyerte el. Kezdeményezésünk célja az volt, hogy az egyre inkább online-vásárlásra átálló személyek is megtalálják a maguk adventi vásárát, ahol adott esetben kedvükre válogathattak vagy rendelhették meg tőlünk elképzeléseiket.
Programjaink főtámogatója 2018-ban is a Bethlen Gábor Alap és a Communitas Alapítvány voltak.
Az összefoglaló számunkra is fontos. Előretekintés, hiszen 2019-ben, a Turul-Sas Lovagrend megalapításának 25. évfordulóját ünnepelhetjük. Egyesületünk tagsága, a diákság révén mindig meg tud újulni, de fontos, hogy legyen egy biztos alap, amire építeni lehet. Ez a Turul-Sas „kemény magja”, az a 2-4 alaptag, akik mellé a nagybányai és környéki magyar diákság még mindig szívesen beáll lebonyolító-szervezőnek, előadónak. Működésünk óta igyekszünk évről-évre színes programokat kínálni a helyieknek is, nem elengedve a hagyományossá vált, nemzeti ünnepeink megemlékező eseményeit sem, valamint próbálunk továbbra is eleget tenni erdélyi és magyarországi város-falunapok, középkori fesztiválok felkéréseinek is. Hisszük, hogy csakis a cselekvő közösség tud értéket felmutatni, főleg a szórványban. Ehhez kívánunk újra és újra egyedit, sajátosat hozzáadni, a szűkös kereteinkhez mérten. Mindazonáltal arra törekszünk, hogy a HIT, HAZA és HAGYOMÁNY egyesületi jeligék alapján értékeket képviselve tevékenykedjünk a nagybányai magyarság érdekében.
Balogh Brigitta Sarolta
Turul-Sas Hagyományőrző Egyesület
SÜRGŐS ÉS SÜRGŐSSÉGI HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
SÜRGŐS ÉS SÜRGŐSSÉGI HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
PAYPAL HACK TRANSFER Real PayPal hack transfer $64,560 I'M FOREVER GRATEFUL TO JETWEBHACKERS FOR HE IS THE BEST (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek