Merész ecsetvonások és harsány színek jellemzik a XX. század eleji magyar festőművészet egyik legmeghatározóbb stílusát, melyből október 25-én Nagybánya-Párizs 1904-1914 címmel nyílik kiállítás a budapesti Virág Judit Galériában.
Az eseményen olyan művészek munkáival találkozhatunk, mint Czóbel Béla, Ziffer Sándor, Boromisza Tibor, vagy Tihanyi Lajos. A Nagybányai klasszikusok mellett a Galéria Zsolnay aukciós kiállítást is rendez október 26. és november 7. között.
Merész ecsetvonásokkal és harsogó, lángoló színekkel sokkolták a közvéleményt azok a párizsi művészek, akik nevéhez az első jelentős modern irányzat - a fauvizmus- is köthető. Derain, Vlaminck, Manguin és Matisse új stílusának hazai elterjedésében Czóbel Béla játszotta a legnagyobb szerepet, az ő hatására többen is Párizsba utaztak és a fauve festészet elkötelezettjeivé váltak.
A Párizsban tanuló Ziffer Sándor, Tihanyi Lajos, Boromisza Tibor, Galimberti Sándor, Huszár Vilmos, valamint a Matisse tanítványok, Perlrott Csaba Vilmos, Dénes Valéria és Bornemisza Géza hamar elsajátították az új irányvonal stílusát, elismerésképpen pedig számos alkalommal szerepeltek a Függetlenek és az Őszi Szalon tárlatain.
1909-ben a neósok között szakadás következett be: kivonult Nagybányáról Iványi Grünwald Béla, magával csábítva többek között a két Matisse-tanítványt, Perlrott Csaba Vilmost és Bornemisza Gézát. A legmarkánsabb neósok közé tartozó Ziffer Sándor és Boromisza Tibor hűek maradtak Nagybányához, míg mások, Galimberti Sándor, Dénes Valéria, illetve a Párizsban letelepedett Réth Alfréd már a kubizmus eredményei felől tájékozódtak.
A Nagybánya-Párizs 1904-1914 című kiállításon többek között Tihanyi Lajos Pont St. Michael, Czóbel Béla Körhinta, Perlrott Csaba Vilmos Aktok a szabadban, valamint Ziffer Sándor Zöld szoba című alkotását tekinthetik meg a látogatók. Számos festményt külfödi gyűjteményekből hoztak haza a tárlatra. Művészettörténeti szenzációnak számít, hogy számos festményről a restaurálás során derült ki, hogy a hátoldalán is található egy teljesen önálló mű. Nagyon kevés hasonló példát ismerünk a magyar művészettörténetben, az pedig, hogy ezek a művek a művészek legértékesebb korszakából származnak, még tovább növelik a művek értékét.
A Nagybánya-Párizs 1904-1914 kiállítás mellett a Galéria különleges Zsolnay kerámiákkal is készül, melyeket november 8-án árvereznek el a Budapesti Kongresszusi Központ Bartók termében. A világ második Zsolnay-aukcióját megelőző kiállításon a Zsolnay gyár legnevesebb művészeinek - mint például Mack Lajosnak, Apáti Abt Sándornak, Zsolnay Teréznek és Júliának - a munkái is megtekinthetők lesznek.
A harsány színvilágú, torzított formákkal, elrajzolásokkal is operáló nagybányai művészek képeiből álló Nagybánya-Párizs 1904-1914 című kiállítás megnyitója október 25-én lesz, a tárlat október 26. és november 18. között látogatható ingyenesen. Az aukciót megelőző Zsolnay kiállítást október 26. és november 7. között tekinthetik meg az érdeklődők, az ott kiállított remekművek pedig november 8-án, a Budapest Kongresszusi Központban kerülnek kalapács alá a Galéria által rendezett aukción.
A kiállítás egyik érdekessége, hogy a bemutatott festmények között látható négy festmény, két nagybányai magyar gyűjteményéből.
Megnyitó: 2018. október 25-én (csütörtökön) 18 órakor.
További információ: https://viragjuditgaleria.hu/hu/kiallitas/kiallitasok/
A rendezvény facebook eseménye
Mark Nabízíme soukromé, komerční a osobní půjčky s velmi nízkými ročními úrokovými sazbami (...)
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek