* A program része egy általános, az egész várost és a nagybányai magyar közösséget éríntő hosszútávú fejlesztési tervnek, amit a két jelölt és háttércsapata dolgozott ki:
Magyar nyelvű oktatás Nagybányán
a. A Németh László Elméleti Líceum óvárosba történő költöztetése és a megvalósításban való aktív részvétel.
b. A nagybányai kétpólusú magyar nyelvű oktatás folytonosságának a megőrzése, az óvárosi Németh László Elméleti Líceum és az újvárosi Nicolae Iorga Általános Iskola magyar tagozatának fenntartása, támogatása.
c. A meglévő nagybányai magyar óvodacsoportok megtartása, támogatása.
d. Lobby és politikai érdekérvényesítési törekvések, pozitív diszkrimináció érvényesítése a nagybányai magyar oktatás területén.
e. Együttműködés a helyi magyar oktatással folgalkozó civil szervezetekkel.
f. Az anyanyelvi oktatás fontosságának és az eredmények kommunikációja a magyar közösségen belül, nyitás és információközlés a vegyes családok felé.
Egyházak támogatása
a. A nagybányai történelmi magyar egyházak képviselete a tanácsban, erkölcsi és anyagi támogatások elnyerése.
b. A történelmi egyházi temetők önállóságának megtartása, a temetők önkormányzati támogatása.
c. A református és katolikus temetők felújítása, a kápolnák felújítási tervének mielőbbi gyakorlatba ültetése
d. A város történelmi központjában egy új történelmi kiállítási központ létrehozása, a magyar múlt és jelen bemutatása végett is, olyan történelmi ereklyékkel, amelyek a magyar egyházak tulajdonában vannak.
Közösségi és kulturális jelentõségű tervek
a. Nagybánya háromnyelvű helységnévtáblájának kihelyezése
b. Öt nagybányai utcanév megváltoztatása, helyi magyar személyiségek nevére. Javaslatok: Thorma János, Iványi Grünwald Béla, Réti István, Németh László, Schönherr Gyula.
c. Egy szoborcsoport tervezése és megvalósítása a régi főtéren, allegorikus zsánerszobor formájában (festők munka közben).
d. A megyei „Petre Dulfu” Könyvtár magyar könyvállományának átcsoportosítása és -szervezése egy külön magyar könyvtári tagozatba, Tersánszky Józsi Jenő névvel.
e. A nagybányai magyar közösség hozzájárulása az Európa Kulturális Fővárosa 2021 cím elnyeréséhez.
A város életét és jövőjét érintõ tervek
a. Nagybánya csatlakozása az európai gyorsforgalmi közlekedési hálózatra: Nagybánya–Szatmár (Nyíregyháza) gyorsforgalmi út
b. A város gazdasági indexének javítása: külföldi és belföldi beruházok Nagybányára vonzása.
c. A Zazar-part területi rendezése: a folyópart teljes hosszában bicikliútak kiépítése, szoros összefüggésben a polgármesteri hivatal környezetminőségi javítási céljaival, a levegő- és hangszennyzés csökkentése. A kerékpárutak teljes összekapcsolása és egy új Firiza-Blidár kerékpárösvény létrehozása.
d. A Nagybányai Növénykert létrehozása/építése: ,,A legtisztább és legzöldebb Romániái város” projekt kiterjesztéseként.
e. A kóbor állatok védelméért és a felelős állattartás nevelésről szóló határozattervezet összeállítása. A kóbor állatok gondjának megoldása, az ebek kötelező mikrochipezése, az ivartalanítás népszerűsítése, a nagybányai ,,kutyagyárakból” kikerülő állatok számának szabályozási eszközökkel történő csökkentése.
f. Bányászati turizmus fejlesztése és támogatása a város történelmi hagyatéka révén: régi bányászház múzeummá alakítása, és egy régi bánya galériaszakasz látványossággá alakítása.
g. Fakultatív ,,Várostörténeti értékek” tanagyag bevezetés az V–VIII. osztályosok részére: a fiatal generáció tanítása, hagyatékunk megőrzése és tisztelete végett.
Pap Zsolt István és Kovács Richárd
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek