Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9764 RON
1 dollár = 0.0481 RON
100 forint = 1.2089 RON

Örökségünk Őrei: Az István Király Szálló

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Mi, a Manók csapata, az Örökségünk őrei - fogadj örökbe egy műemléket verseny keretén belül, örökbe fogadtuk az István Király Szállót. Hogy a feladatunkat jobban teljesíteni tudjuk, elbeszélgettünk Váradi Enikővel, műemlékvédelmi szakmérnökkel, és érdekes adatokat tudtunk meg a szállóról.


1871-ben épült Nagybányán az első nagyobb fogadó, amely sajnos 1905. augusztus 10-én leégett a polgármesteri hivatallal és egy polgári házzal együtt. Bálint Zoltán és Jámbor Lajos tervezik az új fogadót, vigadót. Az eredeti tervben még közfürdő, gőzfürdő, uszoda is szerepelt, de azt végül nem építették meg. A fűtést úgy oldották meg, hogy a falakba vezetett csöveken keresztül fújták be a meleg levegőt. 1910-ben készült el az István Király Szálló, mely egyben színházterem, szálloda, vendéglő, üzletsor is volt. A földszinten lévő üzlethelyiségeket bérbe adták. A szálloda szobáiban vasból készültek a bútorok. Az étteremben ebédeltek, kávéztak, beszélgettek, írtak, festettek Nagybánya fontos emberei, a festőiskola művészei, Thorma János és felesége, Kiss Margit, Mikola András, Krizsán János, Réti István. 

Kíváncsian kérdeztük Váradi Enikőt arról, hogyha városunknak sikerül-e visszavásárolni az István Szállót, mi lesz belőle. Megtudtuk, hogy több terv is született már, de az biztos, hogy egy díszterem is lesz, ahol előadásokat, koncerteket lehet majd tartani. Valószínű, hogy a földszinten üzletek lesznek, az emelet pedig szállodaként fog működni, de az is lehet, hogy egy óriási bevásárlóközpont lesz majd belőle. Az épületben működő Berger cukrászdáról is érdeklődtünk, s megtudtuk, hogy a zsidó származású Berger család az első világháborúban még működtette a cukrászdát, később átadták valakinek, mivel nekik el kellett menekülniük. A cukrászda neve megmaradt. A családnak  hatalmas festménygyűjteménye volt, de sajnos még a mai napig sem lehet tudni mi lett vele, mivel a gyűjtemény eltűnt, amikor a családot elvitték Auschwitzba.

A manók, az István Király Szálló őrei

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek