Tegnap, hétfőn, 18 órakor elkezdődött a 2019-es Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok a volt pénzverdében, a jelenlegi nagybányai Történelmi Múzeumban. Az előadáson bemutatásra került a Virtuális Nagybánya Egyesület által kiadott Nagybányai pénzverés története című kiadványa, valamint a nagybányai Művészeti Líceum lépett fel és Balogh Béla volt levéltáros tartott történelmi áttekintőt.
A Főtér Fesztivál főszervezője, Pintér Zsolt köszöntötte az egybegyűlteket, majd beszédében kiemelte, hogy 2017 óta, amióta egyhetessé váltak a Nagybányai Magyar Napok, a hétfői nap mindig a Nagybányai múltra, értékekre, hagyományokra emlékezik vissza. Mivel az idei Főtér Fesztivál mottója a „Hagyományok, mai nyelven”, ezért kézenfekvőnek tűnt az, hogy megemlékezzenek Nagybánya első írásos emlékiratára, ami 690 éve, 1329-ben íródott meg. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy az idei Főtér Fesztivál legfontosabb dolga, hogy „ne szárazon, hanem mai köntösbe, menőn” mutassa be az értékeket, hagyományokat.
Ezután a nagybányai Művészeti Líceum diákjai tartottak koncertet. Fellépett Kovács Rareș, Șomotiuc Dina, Rozenbaicher Francesca és Sabo Ioana, felkészítő tanáraik pedig Pocol Maria, Corlan Ioana, Katoka Félix és Sabo Marian voltak.
Majd Balogh Béla nyugdíjazott levéltáros tartott történelmi előadást az írásos dokumentumról. Említést tett Nagybánya archeológiai fejlődéséről, később pedig rátért az 1329-ben létrejőtt oklevélről, ami Anjou Károly Róbert magyar király írt alá, emellett kiderült az is, hogy a valódi, eredeti okmány nem maradt meg. Balogh Béla úr továbbá mesélt arról is, hogy 1347-ben Nagy Lajos egy újabb dokumentumot adott ki, ami ismertette Rivulus Dominárium, magyarul Asszonypataka polgári fejlődését és királyi kiváltságait, majd később Nagybánya 1376-ban királyi várossá avanzsált az aranybányának köszönhetően.
Utoljára Pintér Zsolt bemutatta a Nagybányai pénzverés története című könyvet, amit a Virtuális Nagybánya Egyesület adott ki. Elmondása szerint a pénzverde és története talán túl történelmi dolog, viszont Nagybánya számára egy igazi kincs minden szempontból. A kiadvány négy részes, mivel a négy történelmi időszakot dolgozza fel: az Anjou királyok időszakát, a Hunyadi időszakot, az erdély fejedelemséget és a Habsburgok korát. A könyvben rengeteg numizmatikai (éremtani) elemzés van, ami ugyanakkor értékesek e tudományág szempontjából. Pitntér elődását azzal zárta, hogy a Habsurgok idejére a nagybányai pénzverés sajnálatos módon elhanyatlott.
A bemutatóval párhuzamosan este 7 órától a Teleki Magyar Házban a sárospatakiak kilenc féle bort kóstoltattak a Főtér Fesztivál támogatóival. A nap pedig a Podul Viilor 9 teraszán Kvíz esttel zárult a nagybányai RMDSZ szervezésében, ahol vallási szimbólumok, szinonimák, magyar városok, párosítások, magyar találmányok, logika, (k)víz, karikatúra és magyar regények/filmek témakörben voltak kérdések, feladatok.
A keddi programok délután fél hatkor kezdődnek a Nagybányai Művésztelepen, ahol megnyílik Nagy Oszkár emlékkiállítása.
Mihály Kriszta – nagybánya.ro
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek