Megyei tanácsosjelöltként stratégiai célpontnak tartom az alábbi szempontokat:
Az alábbiakban felsorolom azokat a legfontosabb szempontokat, amelyeket a stratégiai célom kijelölésénél feltétlenül figyelembe kell venni. A programpontok kiválasztásánál szem előtt tartottam, hogy a társadalom szereplői általában az alábbi hármas elvárást fogalmazzák meg a közigazgatással szemben:
Szolgáltató, ügyfélközpontú önkormányzat
Az e-önkormányzat egyik központi gondolata az, hogy az önkormányzatnak elsősorban szolgálnia kell a település lakosságát, és nem hatalmaskodnia rajta. Úgy kell megszerveznie a működését, hogy annak központjában az ügyfelek álljanak. Az infokommunikáció alkalmazása ezen a téren elsősorban azzal tud segíteni, hogy a szolgáltatásokat, az ügyintézést időtől és helytől függetlenül elérhetővé teszi, minden tájékoztatást egyszerű, átlátható módon biztosít különböző csatornákon (internet, telefon, mobil stb.). Mindezek megvalósítása jelentős mértékben járulhat hozzá az állampolgárok elégedettségéhez a választott testületekkel és a hivatal működésével.
Az ügyfélközpontúság akkor tud a legjobban érvényesülni, ha nemcsak egy-egy elkülönült ügy elektronikus intézését teszi lehetővé az önkormányzat az ügyfél számára, hanem megteremti annak lehetőségét is, hogy a gyakran előforduló esetekben, ún. élethelyzetekben komplex támogatást kapjon az ügyfél, vagyis kezdeményezésére automatikusan lebonyolódjék az összes szükséges eljárás, amelyet korábban egyenként kellett kezdeményeznie a problémája megoldására.
Átlátható működés, elszámoltathatóság
Törvények, jogszabályok írják elő, hogy a nyilvánosság számára átláthatóvá kell tenni a közpénzekből fenntartott önkormányzatok működését, követhetővé a közvagyon sorsát, hozzáférhetővé a közérdekű adatokat. Az infokommunikációs csatornák a legegyszerűbben elérhető médiumok ennek a nyilvánosságnak a biztosítására.
Hatékonyság, eredményesség, minőség javítása
Az e-önkormányzati eszközök kiterjedt alkalmazásával csökkenthetők a költségek, az átfutási idők, kevesebb emberi erőforrásra, papírra van szükség, egyszerűsíthető a munkaszervezés. De nemcsak a hivatal számára jelent megtakarítást az e-önkormányzat, hanem az ügyfelek számára is. Kevesebb időráfordítással, gyorsabban intézhetik el ügyeiket, és ez – különösen a vállalkozások részére – akár anyagiakban is jelentkező nyereséget jelenthet. Az informatika abban is segít, hogy a hivatali munkavégzés pontosabb, eredményesebb legyen, és csökkenti a hibázási lehetőségeket. Ezáltal jelentősen javulhat az önkormányzati munka minősége.
A demokrácia jobb érvényesülése (e-demokrácia)
Az infokommunikáció segítségével egyszerűen biztosítható, hogy az érintettek kifejthessék véleményüket az önkormányzat működéséről, stratégiai elképzeléseiről, tervezett intézkedéseiről, részt vegyenek társadalmi vitákban, a döntéshozatali mechanizmusokban. A párbeszéd kialakítása az állampolgárokkal növeli azok felelősségérzetét, a közügyek iránti elkötelezettségét, ami csökkentheti az önkormányzat terheit, javíthatja az állampolgárok közösségi tudatát.
Esélyegyenlőség
Az e-önkormányzat hozzájárulhat az esélyegyenlőség javításához. Különösen a mozgáskorlátozottak, betegek számára jelenthet nagy könnyebbséget, ha ügyeiket infokommunikációs csatornákon tudják intézni. Nem szabad azonban elfelejtkezni arról, hogy ezeknek a csatornáknak a használata növelheti is az információs szakadékot azok között a társadalmi rétegek között, akik rendelkeznek információs írástudással és eszközökkel, és akik nem rendelkeznek ilyenekkel (idősek, szociálisan rászorultak stb.). A különböző fogyatékkal élők különféle elvárásait is figyelembe kell venni. Az e-önkormányzati stratégia céljai és intézkedései között ezeknek a problémáknak a megoldásával is foglalkozni kell. Az egyik leghatásosabb módszer az, ha többféle úton biztosítja az önkormányzat az ügyek intézését, hogy mindenki a neki leginkább megfelelő módot vehesse igénybe. Gondoskodni kell az egyes utak, csatornák minél teljesebb akadálymentesítéséről is.
Jól használható felhasználóbarát eszközök
Bár az e-önkormányzat középpontjában az ügyfelek állnak, nem szabad megfeledkezni arról sem a stratégia készítésénél, hogy az önkormányzati infokommunikációs eszközöket jelentős részben az ügyintézők, a vezetők, a képviselők, a bizottságok tagjai használják. Ezért egyrészt nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy olyanok legyenek ezek az eszközök, hogy a lehető legjobban egyszerűsítsék, gyorsítsák, támogassák a felsorolt felhasználók munkáját, másrészt megfelelő képzést kell kapniuk a felhasználóknak ezeknek a korszerű eszközöknek a használatához, a használatukban rejlő lehetőségek minél teljesebb kiaknázásához.
(a fenti összefoglaló egy részlet egy bővebb, az egész megyei önkormányzatot célzó reformprogramnak)
Miklós Csaba megyei tanácsosjelölt
(A Nagybánya Központú Területi RMDSZ, 2016. április 8-án, a területi választmány keretén belül rangsorolja a terület megyei tancsosjelöltjeit: Böndi Gyöngyike, Kovács Richárd, Miklós Csaba, Pap Zsolt István, Vicsay János)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek