Noileg
2025. január 09., csütörtök Marcell napja
árfolyam:
1 euro = 4.9738 RON
1 dollár = 0.0461 RON
100 forint = 1.1994 RON

Miért legyek némethlászlós? Sikeres volt diákjaink üzenete leendő diákjainknak (1)

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Szilágyi László volt némethlászlós levele a leendő némethlászlósoknak


Kedves felvételiző diák,
Először magamról szólok pár szót. 2006-ban végeztem a Németh Lászlóban matematika-informatika osztályt. Aránylag jó, de nem kitűnő eredményeim voltak, azért is, mert tanulás mellett számos egyéb dologgal foglalkoztam, mint például diáktanács, rendezvényszervezés, elektronika, filmezés, grafika-dizájn, és egyebek, amikre már nem is emlékszem. 


Sikeres érettségi után felvételiztem a Bukaresti Műszaki Egyetem (Universitatea Politehnica Bucuresti) Elektronika és Távközlés szakra. Az írásbeli matematika és fizika felvételi vizsga után megszűrt pályázók az ország legjobb középiskoláikból voltak: a bukaresti Sf. Sava, Mihai Viteazul, Gh. Lazar elit líceumjaiból, Konstanca, Bákó, Galac és más városok nemzeti kollégiumaiból (colegiu national). Nagybányáról is akadtak, a Gh. Sincaiból és persze én a Németh Lászlóból. Sokan ezek a diákok közül a négy év egyetem alatt nem bírták a ritmust és félbe hagyták. Hiányzott az alap, a fegyelem vagy az akarat. Én, magyar matematika-informatika végzős ugyanolyan szintről indultam, mint az előbb említett iskolák végzősei. Negyedikként végeztem a 120 fős évfolyamomból. Ezen kívűl második év végén románia legnagyobb mikroelektronikai kutatási és fejlesztési központjában, a német-osztrák Infineon Technologies-ban ajánlottak fel részmunkaidőben, a szakmámban bőségesen megfizetett állást. Maroknyi diáknak adatott meg ez a lehetőség. A diploma megszerzése után maradhattam volna a cégnél teljes mérnöki pozícióban.


Az egyetem elvégzése után Ausztriában folytattam tanulmányaimat a mesteri képzéssel. Az angol tannyelvű „Integrated systems and circuit design” mesteri programot végeztem a karinthiai műszaki egyetemen (Carinthia University of Technology). Közben az Infineon Technologies Austria-nál dolgoztam részmunkaidőben és készítettem a mesteri dolgozatomat. Ezt is sikeresen, évfolyam elsőként, „Mit ausgezeichnetem Erfolg bestanden”, a legmagasabb elismeréssel végeztem el.


Három helyre pályáztam doktori állást: Bonnban, Ulmban és Drezdában. Mind a három helyen megkaptam a teljes pozíciót, amiből én a drezdai műszaki egyetemet (Technische Universität Dresden) választottam. Itt csúcskutatásban dolgozom, nagysebességű optikai kommunikációkhoz tervezek chipeket. A mikroeletronikai cégek nagyjaival dolgozok együtt különböző projektekben (Intel, IBM, Infineon, Globalfoundaries, TSMC, Bosch és sok mással). A laborunk Németországban az egyik legjobban felszerelt, több tíz millió eurós műszerekkel és évente többször van alkalmam nemzetközi konferenciákon részt venni Amerikában, Ázsiában és Európában. Ezek mellett diplomadolgozatokat irányítok és az egyetemen tanítok. A doktorimat hamarosan végezni fogom és a gondom nem a munkakeresés hanem az hogyan válasszak az ajánlatok közül, melyik országban, melyik városban és melyik cégnek az ajánlatát fogadjam el.


Miért jobb a matematika-informatika szak mint a többi? Számtalan érvem van rá. Először is nem csak a tananyag miatt jobb, hiszen ismerek számtalan Németh Lászlóban matematika-informatikát végzett embert, akiknek sikeres karrierjük van orvosi, gazdasági és műépítészi szakmákban. Megtanulsz logikusan tanulni és gondolkodni, rendszerezni az információt, beosztani az idődet ahhoz, hogy megoldd a millió matek és fizika házit, és az informatikához hasonló algoritmusokat kialakítani a munkádban, hogy hatékony legyél. Második fontos érvem az hogy ez a szak adja neked a legtöbb esélyt. Ha reál szakmák (minden ami mérnöki) felé irányulsz, akkor ez az egyedüli esélyed, hiszen kell egy matematika alap, amire építs. Aztán a gazdasági szakokban sokkal könnyebb életed lesz, ha már hallottál egy programozási nyelvről és tudsz egy kis mateket. 


A humánt végzett évfolyamtársaid éjjeleken keresztül próbálják megérteni az algebrát, sorban hagyják majd ott a könyvelést meg cibernetikát. Te csak átolvasod a kurzusokat, eszedbe jutnak a liciben megtanult dolgok és mehetsz is bulizni. 


Az orvosi meg vegyész szakokon pedig senkit sem érdekel a liciben tanult biológia és kémia. Elejétől kezdik az anatómiát, ahol a matek-infón kifejlett logikus gondolkodással sokkal könnyebben meg lehet tanulni a pár ezer oldalt mint azok akik csak magolnak. 
Ha pedig a nyelvtanulást nézzük, a matekinfósnak pár órával kevesebb idegennyelv oktatása van. Ez messze nem azt jelenti hogy egy reál szakos gyengébben tud egy idegen nyelvet. Sok példa van rá hogy matek-infón helyesebben és folyékonyabban beszélnek angolt vagy németet (az én generációmból többen német vagy angolul beszélő országokban élnek).

Eddig csak a jövőről beszéltem, de tudom, hogy te is szeretnéd a négy év középiskolát túlélni. Elárulok neked valamit. A reál tantárgyakra sokszor sokkal kevesebb időre van szükséged. A matek, fizika és infó órákon figyelsz egy kicsit, megérted hogy működnek a dolgok, otthon meg oldassz pár feladatot és az eredmény egyértelmű. Helyes vagy nem, a program működik vagy sem. Ilyen egyszerű 10-est kapni.


A humán tantárgyakban minden értelmezhető többféleképpen, mindenről lehet sokat írni, másnak a véleményét bemagolni, és ne is említsem a történelmet, amit minden történész másképpen lát és értelmez. Tehát írsz egy szép fogalmazást amire rámegy az egesz délutánod és azt gondolod hogy 10-est kapsz. Kiderül hogy „a költő azt akarta mondani hogy...”, ami teljesen az ellentéte annak amit te írtál, és meg kell elégedjél az 5-össel.


Nekem aránylag jó eredmények mellett még millió egyébre volt időm. Emellett utazgattam, és az idegennyelv tudásomat velem egykorúakkal szórakoztató módon fejlesztettem, és olvastam szépirodalmat de nem, mert kötelező volt, hanem mert szabadon választottam, ami nekem tetszett.


Nem kétséges, a matematika-informatika osztály a Németh Lászlóból nyújtja a legtöbb lehetőséget, a legjobb távlati perspektívákat és mindenek előtt a legjobb irányba formálja a személyiséget! Bármilyen irányba lehet folytatni, hiszen meglesz a gondolkodásmód és az alap.


Drc. László Szilágyi
Wissentschaftliche Mitarbeiter/Research assistant
Technische Universität Dresden

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)

Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)

hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)

adj fel hirdetést
Noileg
ET
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek