Legutóbb március 20-án közöltünk nyilvánosan bizakodó hírt arról, hogy „Megkezdődnek a felújítási munkálatok a Híd utcai épületben”. Azóta a két időpont közötti négy hónapot ugyanis annak a körülményes engedélyeztetési folyamatnak az elhúzódása töltötte ki, amely újabb és újabb kihívások elé állította a tervezőket. A munkálatok megkezdése előtt szükség van egészségügyi, tűzvédelmi, műemlékvédelmi, stb. engedélyek beszerzésére. A közintézmények működési engedélyeinek beszerzése olyan EU-s normák teljesítéséhez van kötve, amelyek sokszori újratervezést igényeltek.
Az első látásra bosszantó és túlzó, de józanul belátva mégiscsak a gyermekek biztonságát és a minőségi oktatást, ellátást szolgáló előírások szerint készültek el a legutolsó tervek: a napközis gyermekeknek az épületben működő saját konyhánkban fogunk főzni, az óvodásokra ápolónő felügyel, külön gondot fordítottak az élelmiszerek szakszerű tárolására és előkészítésére, a higiénikus mosogatásra, a személyzet öltözőire, taneszköz-raktárakra, biztonságos és esztétikus be- és kijáratokra, az óvoda területének az iskolától való elkülönítésére, hangszigetelésre, biztonsági berendezésekre. A tantermek és csoporttermek mellett természetesen helyet kapott az épületben a korábbi elképzeléseknek megfelelően a tornaterem öltözőkkel, a díszterem, a könyvtár is. Az, hogy a felújítás során semmilyen kompromisszumot nem lehet kötni, ami a minőség rovására menne, nagyon megnyugtató a gyermekek szempontjából. Az azonban, hogy az engedélyek az eredeti elképzelésekhez viszonyítva sokkal több feladat elé állítják a felújítókat, megnöveli az építkezés költségeit, és tovább tolja az átadás időpontját.
Az így kialakult helyzet ezt eredményezi:
1. az épület tulajdonosa (Óvárosi Református Gyülekezet) és fenntartója (Önkormányzat) további forrásokat keres a felújításokra, és folytatja a munkálatokat.
2. az épület felújítói (Önkormányzat) továbbra is küzdenek a szükséges dokumentumok, engedélyek beszerzéséért, felügyelik a munkálatok hatékonyságát.
3. az iskolának (jelenlegi épület és adminisztráció) az a feladata, hogy szűkös anyagi forrásait átirányítsa a javítási munkálatokra, berendezésekre. De ennél sokkal nagyobb kihívás számunkra az, hogy felelős döntést hozzunk arról, hogy ebben az ideiglenes helyzetben hogyan tudjuk a lehető legjobban megszervezni az oktatást. Ragaszkodunk hozzá, hogy az intézményi átszervezés (a Petre Dulfu Általános Iskola magyar tagozata, az Eminescu Napközi magyar csoportja, a 8-as Napközi magyar csoportja, a 25-ös óvodában működő Waldorf-csoport és a 12-es Óvoda magyar csoportja a Németh László Elméleti Líceum intézményi keretei között működjön) érvényes maradjon, ez mindenképp előrelépés, az épülettől függetlenül. Annak a döntésnek, hogy hol történjen az oktatás, egyetlen szempontja volt: ott, ahol a lehetőségekhez képest a legjobb körülményeket tudjuk nyújtani a gyermekek számára.
Ezért az építkezés idejére
• az elemi osztályok a Németh László Elméleti Líceumba költöznek, ahol négy frissen festett tantermet rendezünk be az igényeiknek megfelelően azokkal a bútorokkal és felszerelésekkel, amelyeket majd magukkal visznek a Híd utcai épületbe.
• az óvodások nem költöznek el régi helyükről, hiszen számukra ott vannak jobb körülmények az épület teljes átadásáig.
Az így kialakult helyzetben legnagyobb szükségünk a szülök megértésére és támogatására van, arra, hogy továbbra is megbízzanak egy olyan intézményben, amely fejlődni kíván, és felelősen vállalja azokat a nehézségeket, amelyeket az ideiglenesség okoz egészen addig, amíg fenntartói befejezik az épület felújítását. A cél továbbra is az, hogy megfelelő otthont tudjunk nyújtani azoknak a gyermekeknek, akik anyanyelvükön kívánnak tanulni.
Váradi Izabella
igazgató
Szilárd és gyors segítség Hello mindenkinek! Ha vállalkozás indításához vagy tartozás törlesztéséhez hitelre van (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
Mészáros Andrea A nevem Mészáros Andrea, Magyarországról származom, ezt az időt arra szeretném (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek
magam is várom a helyzet rendeződését. A mi szerepünk akkor kezdődik igazán, amikor a komolyabb munkálatok már készen vannak. A 'mikor' tehát nem tőlünk függ. A mi dolgunk most valóban az, hogy az átmeneti időszakot élhetővé tegyük. Második kérdésére megoldási javaslatként azt tudom mondani, szervezzünk iskolakezdés után egy szülői értekezletet az elemi osztályok számára, lássuk, van-e erre több szülőnek is igénye, és ennek függvényében tudunk megoldást találni. Az iskolának sajnos nincs saját mikrobusza, de biztos vagyok benne, hogy valamilyen (civil) megoldást találunk a problémára.
Hogyan látja, mikorra rendeződhet a helyzet?
Van rá esély, hogy az átmeneti helyzetben az elemista gyermekek, akik a Híd utca környékén élnek, valamilyen szervezett formában juthassanak el a Líceumhoz? (microbusz?)
Köszönettel eddigi fáradozásaiért, és sok erőt, kitartást kívánva