ET
2025. január 13., hétfő Veronika napja
árfolyam:
1 euro = 4.9728 RON
1 dollár = 0.0475 RON
100 forint = 1.2026 RON

HELYISMERETI VÁNDORISKOLA MÁRAMAROSBAN

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Megújult köntösben jelentkezett idén az immár hagyományos Nagybányai Történelem Vetélkedő, melynek döntőjére 2016. október 11-14. között került sor, idéntől helyismereti vándoriskola formájában. A cél továbbra sem változott: a máramarosi magyar közösségek bemutatása, illetve a szűkebb környezet fiatalokkal való megismertetése mellett, a helyi magyar hagyományok bemutatására és - lehetőség szerinti - megélésére helyeződik a hangsúly. Az öt, döntőbe jutott csapat Nagybányát, Máramarosszigetet, Szamosardót, Koltó-Katalint és Hosszúmezőt képviselte. A versengést - a támogatók bőkezűségének köszönhetően - ezúttal is komoly nyereményekkel jutalmazhatta a szervező Turul-Sas Hagyományőrző Egyesület.


A döntő első napján, október 11-én, az öt csapat elsőként Máramarosszigeten, majd Hosszúmezőn mérte össze tudását a helytörténet terén: előbbi helyszínen Hollósy szülőházházát, a Borromeo Szent Károly római katolikus templomot, a református templomot, valamint a helyi holokauszt emlékművet és a Börtönmúzeumot látogatták meg a vetélkedő résztvevői, utóbbi településen pedig a helyi katolikus templomot, a Dembrovszky Imre labdarúgó tiszteletére állított szobrot, az Öt Királyi Város Emlékművét, a Hősök Obeliszkjét, illetve – kuriózumként – a helyi vasútállomást látogatták meg. Október 13-án, Nagybányán volt a sor. A vetélkedőnek a Németh László Elméleti Líceum adott helyet, ahol a nagybányai csapat várostörténeti bemutatóval hangolta rá a csapatokat az aznapi teendőkre. Ezt követően, városnéző körútra hívták a vendégcsapatokat, ellátogatva a Mészárosok bástyájához, a felújított Cinteremhez és a Régi Főtérre. Innen, az óvárosi református templomot érintve, a nagybányai várfalmaradványhoz, a pénzverdéhez látogattunk, amit visszaúton, a katolikus temetőbeli képzőművészek Pantheonja követett. Késő délután, sor került a Líceum Schönherr Gyula termében, a csapatok írásbeli vetélkedőjére. 14-én, a korai órákban folytattuk a versengést: Koltó-Katalin, illetve Szamosardó következett. Előbbi helyszínen – a Petőfi Sándor Gimnáziumban videóvetítéssel ismertették a település történetét. Majd körsétával megszemlélték - Kádár Helén szakavatott idegenvezetése mellett - a híres Teleki-kastélyt, a Petőfi és Szendrei Júlia párosszobrát, a szoborparkot, Petőfi híres kőasztalát, a nevezetes Somfa „utódjával”, a Világháborús Hősök Emlékművét, és a Telekiek síremlékét. De a tisztavizű Vajda-forrást is felkeresték a résztvevők. Koltóról Szamosardóra utaztunk, ahol a Szőlőhegyről szemléltük meg a tájat, aztán a református templomot látogattuk meg, ahol Tóbiás Tibor lelkipásztor fogadta a csapatokat. Innen a görög katolikus fatemplomhoz látogattunk, majd a Kós Károly Általános Iskola ebédlőjében - kellemetes falatok után - a házigazda csapat megtartotta település-bemutatóját. Ebből – többek között – megtudhattuk, hogy Ardóban, egyedi szokásként, az esküvők alkalmával, az ifjú párnak – botokra - pattogatott kukoricát fűznek, nem ritkán őket is ily módon „díszítve fel” – ez az úgynevezett „kokas-fűzés”! Bemutatásra került az ardói női- és férfi népviselet is: a lányok-asszonyok inget, kötényt (kötőt), szoknyát és (kis- és nagy) pendelyt, a hajukban pedig pántlikát viselnek. A férfi-fiú viselet ingből, posztónadrágból, pitykés lajbiból, csizmából és árvalányhajas kalapból áll – az árvalányhaj beszerzése – a régi időkben – a legény szíve választottjának feladata volt.

Végezetül, lezajlott az utolsó megmérettetés. Mind az öt döntős csapat kiváló teljesítményt nyújtott. Első helyezést ért el Nagybánya csapata, melynek tagjai: Mezey Kinga, Farczki Dóra, Kaszta Tamás, Vass Réka és Vig Renée. Nyereményük – az értékes szakfolyóirat-csomagok mellett – 500 lejes pénzjutalom és részvételi lehetőség a Rákóczi Szövetség által szervezett, budapesti „Gloria Victis” ’56-os rendezvényen. Második helyezett lett a Szamosardót képviselő csapat: Tóth-Pál Ildikó, Fóris Barbara, Vicsai Mária, Demeter Hanna és Mátyás Dalma. Jutalmuk, a szakfolyóiratok mellett, 350 lej. Harmadik lett Tar Gerhárt, Bobolog Klára, Szőlősi Balázs, Kert Imola és Bencze-Kádár Berta, a koltói csapat képviseletében. A szakfolyóiratok mellett, 200 lejjel gazdagodtak.

A 2016. július 1-én útjára indított, és október 14-én véget ért „Helyismereti vándoriskola Máramarosban” elnevezésű programunk fő támogatói: a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. és az Electro Sistem. További támogatóink: Vánk Sándor, Dienes Áron és a koltói Erika Panzió.

A Turul-Sas Hagyományőrző Egyesület legfőbb célja, a jövőre nézve is, az ifjúság tanítása és nevelése - a megörökölt hagyományok és értékrend szellemében.

                                                                                                                                                      Szika és Nagy-Jenei

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
ET
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek