A szomorú királylány vidám története, ahol az igaz gyõz és elnyeri méltó jutalmát – ilyen egyszerû a sepsiszentgyörgyi Háromszék Táncegyüttes „Az én mesém” címû táncmeséje, amely nem a varázslat, hanem a földi valóság erejével hat akkor is, ha a mese elemeibõl építkezik.
Gyönyörû ruhákban, a csipke és a nemes brokát összhangját megteremtõ viseletben lányok táncolnak, mókáznak a legények örömére, hajdíszük meg-megcsillan a fényben, amitõl még szebbek, vonzóbbak. Hamar kiderül, hogy a birodalom királyának szomorú lányát csak az égben lakó zengõ madár éneke vidíthatja fel, amit csak az a legény hozhat el neki, aki kiállja a próbákat az odavezetõ úton: többek között legyõzi az ördöngös vénasszonyt – aki korábban már kilencvenkilenc legényt változtatott kõvé –, megküzd az óriással és a sárkánnyal. Elõbb azonban fel kell ismernie a lányt, ki kell õt választania a szebbnél szebb udvarhölgyek közül.
A legény útnak indul, elfogadja társai tanítását, és a segítõ táltos bátorításával halad tovább. Minden akadályt legyõz, sikerül felvidítania a királylányt, akinek elnyeri kezét és a király fele birodalmát, majd boldogan élnek, amíg meg nem halnak.
„Mindannyiunk lelkében igazi ének szól. Érdemes útnak indulni érte. A mi mesénkben a szomorú királylány rátalál saját hangjára, önmaga boldogságára, mert saját hangunk megtalálása a mindenség megtalálása…” – vallják az alkotók. A darabban megszólaló népdalok magukért beszélnek, Orbán Ferenc meséhez igazodó, a Heveder zenekar által megvalósított zenekompozíciója telitalálat, a tánckar pedig egyszerû, de kifejezõ koreográfiával vezet végig a szomorú lány történetén. Az elõadás táncos anyaga Erdély (Kalotaszeg, Mezõség, Háromszék) és Felvidék (Gömör, Nyitra-vidék) színes és változatos kínálatából jött létre. Összességében egy szép táncmesét látunk, és külön örvendetes, hogy a felvidéki Furik Rita rendezõ olyan helyi alkotótársakra talált Prezsmer Boglárka dramaturg és Benkõ Éva gyermekpedagógus személyében, akiknek segítségével az õ meséje a mi mesénkké is válhat…
Találkozunk MÁJUS 6-án, a Háromszék Táncegyüttes legújabb nagybányai elõadásán, délelõtt 11 és délután 18 órától, a Városi Színházban.
Belépõjegyek, nagyon kedvezményes áron (8 lej gyermekeknek, nyugdíjasoknak és 15 lej felnõtteknek) a Teleki Magyar Házban kaphatók, érdeklõdni a 0740-751490, vagy 0744-919166-os telefonszámokon lehet!
(Bányavidéki Új Szó)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek