Március 31-én délután 6 órakor a Partner Galériában Rettegi Ferenc gobelin és Bartha Imre falisuba gondosan kivitelezett alkotásaiból nyílt kiállítás. Oravecz Gyöngyi rövid bevezetővel üdvözölte az egybegyűlteket, majd Hitter Ferenc vette át a szót, aki Vida Noémi RMDSZ elnök és Kovács Richárd nagybányai tanácsosjelölt köszöntése után részletes beszámolót tartott a gobelin, avagy a fali kárpit történetéről, ezt a részletes és igényes előadást egy rövid összegeznék.
A gobelin mestermunka, és sok munkát igényel - fogalmazott Hitter Ferenc. Vannak, akik az ősmagyaroknak tulajdonítják a gobelin eredetét. A gobelin, vagy fali kárpit készítése sajátos technika. Több vélemény látott napvilágot a gobelin elterjedéséről. Vannak, akik az ősmagyaroknak tulajdonítják a keresztszemes öltés ezen formáját.
A gobelin kialakulásának legelterjedtebb története a XVI. századbeli Jean és Philibert Gobelin kelmefestő testvérpárhoz köthető. A francia testvérpár célja az volt, hogy a gazdag főúri családoknak készítsenek kárpitokat.
Gyorsan felismerték a remek üzleti lehetőséget a gobelin készítésben, így 1662-ben felvásárolták (IV. Henrik minisztere, Colbert) a Gobelin fivérek műhelyét és helyére királyi manufaktúrát alapítottak.
Nálunk a XIV. századból olvashatunk először olyan fali kárpitokról, melyek különleges szövési technikával készültek és a falak réseit borították. Legnépszerűbbé a XIX. században, az iparosodás korában vált, akkoriban a polgári családok hölgyei lelték benne elfoglaltságuk lehetőségét.
A művészi érzék, a szép türelmes kivitelezés, Rettegi Ferenc és Bartha Imre foglalatosságát dícséri. Mindkettőjükre jellemző, hogy igen eltérő mai, tárlaton bemutatott tevékenységük az életük folyamán végzett munkától. A bányaipar szakemberei a művészi szépérzékhez közeledtek és hozták létre, szinte hihetetlenül ápoltan mostani alkotásaikat. Rettegi Ferenc 1981-től végzi folyamatosan művészi mesterségét. 45 év kemény bányamunka után, üdülés közben jött rá, hogy lehet gobelizni is.
Nagybányán és Felsőbányán, Sopronban háromszor (2012-15), Nyíregyházán, Gödöllőn, Székelyudvarhelyen állítottak ki, többnyire együtt.
Rettegi Ferenc, immár 205. goblenképét készíti, ezek a munkák elkápráztatják a szemlélőt - mondta Hitter Ferenc.
Bartha Imre falisubáinak előzménye is a népművészetből származik.
Az élet, a termékenység, a házasság, a halál, a győzelem, az öröm és boldogság jelképei az alkotások stilizált madaraiban, fájában, bimbózó rügyében, minden kép megkötött és eloldott csomójában megtalálható - állította a szónok.
A népművészet, a díszítőművészet feladata, hogy a dekorativitás iránti igény mellett már érzelmi és intellektuális hatásokat is tudjon nyújtani. A klasszikus kárpit, a gobelin vagy a falisuba az elmúlt évtizedekben értékválságokat élt át, míg napjainkra – a kortárs képzőművészetben is – ismét népszerűvé vált.
Pár kép, (melyek tökéletesek miniatűrségükben) a megragadta figyelmemet. “Nagybánya tornyai-’’t Makara György képéről készítette Rettegi Ferenc, mértani harmóniát kölcsönöznek a goblen egészének a kék, barna cérnasávok. “A téli táj” egy napfényes tájat ábrázol, az idilli erdei tájba pompásan és vidáman illeszkedik bele a melegséget árasztó erdészlak.
Bartha Imre munkái a gyermekkorba kalauzolnak, erről beszél a répát reggeliző nyuszi, az éber kutya vagy a játékos mókus. Vannak subák, melyek melyek a népművészet tarka, de ugyakkor fennkölt világába kalauzolják a látogatót. Mindenképpen említést kell tennünk a szépen megmunkált büszke címerről, amelyet szintén gondosan, szemet tetszően vitelezett ki Barta Imre.
A tárlat a Felsőbányai utcában (Vasile Lucaciu) található Partner Galériában tekinthető meg.
Varga Gábor
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek