Kiállítás a Teleki Magyar Házban, március 1-én, pénteken 18 órától.
Ma már ritkaságszámba megy a nagybányaiak körében, hogy valakinek bányavirág-gyűjteménye legyen, a közelmúltban azonban még szinte minden családi házban akadt egy bányavirágos vitrin, még akkor is, ha a családban senki nem dolgozott közvetlenül a bányaiparban. Amíg a Bányavidéken működött a bányászat, aránylag könnyű volt gyarapítani a gyűjteményeket. Az emberek csereberélgettek, adták-vették a szebb ásványokat egymás között, bővítve kollekcióikat, amelyekhez rendszerint egy-egy esztergapadon készült mini-bányafúró és miniatűr bányalámpa is hozzátartozott.
A bányaipar megszűnt, bányavirágokhoz ma már sokkal nehezebb hozzájutni Nagybányán, mint akár két-három évtizeddel ezelőtt. A lezárt tárókba (bár vannak akik vállalják a kockázatot) megfelelő biztosítás és engedély nélkül életveszélyes leereszkedni. Sokan túladtak gyűjteményeiken, a hajdan gazdag magánkollekciók emlékét ma már csak az európai hírű Bányavirág Múzeum és egy-két megmaradt magángyűjtemény őrzi.
Faragó Vilhelm évtizedek óta, szenvedélyesen gondozza bányavirágait, folyamatosan gyarapítva ismereteit a féltve őrzött darabokról. Több ezer darabból álló gyűjteményében, amelyből a Teleki Magyar Házban pénteken nyíló bányavirág kiállítás nyújt betekintést, talán a családjaink egykori példányait is fellelhetjük.
A kiállítás megnyitójára március 1-én, pénteken 18:00 órától kerül sor, amikor Pekár István „Magyar Atlantisz, A szatmári ércbányák világa” című filmje is vetítésre kerül.
Szeretettel várnak minden érdeklődőt!
kölcsönt ajánlok Bármikor elvégezhető, jól fizető otthoni munkát kínálok. Csak egy számítógépre, (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
Hitel ajánlatok becsületes magánszemélyeknek Van egy projekt a fejében? Győződjön meg róla gyorsan. Bármi legyen is a vágya: konkrét (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek