GaGa
2024. július 17., szerda Endre, Elek napja
árfolyam:
1 euro = 4.9681 RON
1 dollár = 361.0678 RON
100 forint = 0.0544 RON

Az arslédertől a zsinóros kabátig

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Bányászviseletek története a Kárpát-medencében – Vetítettképes előadás a Szentháromság templomban.


“Bányanévnapkor reggel a bányászok a lampionokkal, girlandokkal feldíszített bányaszáj előtt gyülekeztek, innen indult a felvonulás a nagymisére. Legelől ment fekete-ezüst bányadíszben a rezesbanda, élén a zenemesterrel, utánuk a bányaigazgatók, mérnökök és hivatalnokok kisebb csoportja, ezután a vájárok, nagy, aranygombos, hófehér kabátban, rikító piros nadrágban, ragyogóan kifényezett csizmában, hátul deréktól lógott a fekete bőrkötény, az „arsléder”, fehér kesztyűs kezükben, vállhoz emelve a díszcsákány – az ünnepi Te Deum alatt ők képezték a főoltár körül a díszőrséget, utánuk a többi bányászság, ünnepi díszben, így vonultak végig harsogó zenével a lakosság sűrű sorfalai között a városban.” – idézi gyermekkori emlékeit Ferenczy Béni nagybányai emlékiratában. Ferenczy Béni 1890-ben született. 1896-ban telepedtek le Nagybányán, amikor 6 éves volt. 1908-ban egy évre Firenzébe ment (18 éves volt ekkor), 1910-11-ben már Münchenben tanult. Az idézett sorok ezek szerint az 1896-1908 közötti időszakra vonatkozhatnak.

De hogyan is alakult, változott az évszázadok során, a bányászvidékek ruházata, viselete?

A bányászokat mindig a foglalkozásuknak megfelelő sajátos viseletük különböztette meg embertársaiktól. A magyar bányászviselet fejlődését igen nehéz bemutatni, hiszen a Kárpát-medence a népek kohója volt, ha csak a magyarországi bányászat történetét figyeljük, a magyar nemzetiségű bányászok mellett Európa legkülönbözőbb részeiből érkeztek emberek az ország bányáiba. Tirolból és Szászországból elsősorban szakmai tudásuk alapján, szlovák területekről pedig a jobb megélhetés reményében települtek át a magyar bányavárosok környékére. A különböző nemzetiségű bányászok pedig hazájukból magukkal hozták nem csak szokásaikat, szakmai tudásukat, de ezekkel együtt a munkaruhájukat, vagy díszegyenruhájukat is, amit szívesen és büszkén viseltek, mintegy nem­zetiségi hovatartozásuk kinyilvánításaként.

Dr. Szemán Attila, a Soproni Múzeum Központi Bányászati Múzeum főmuzeológusa ennek a szövevényes, ugyanakkor látványos történetnek az áttekintésére tesz kísérletet. Izgalmas, vetített képekkel kísért előadására 2021. augusztus 19-én, csütörtökön, 17.30 órától, az idei Szent István Napok keretében kerül sor, a Szentháromság templomban, a Teleki Magyar Ház szervezésében. Szeretettel várunk minden érdeklődőt!

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

Hitel ajánlat Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
noileg
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek