Diáknapokkal és képzőművészeti kiállításokkal folytatódott a 2022-es Főtér Fesztivál – Nagybányai Magyar Napok. Kedden a Diáknapon keretében Hétpróbán méretették meg magukat a csapatok, a Teleki Magyar Házban Genius Loci / A hely szelleme című kiállítást mutatták be, illetve a Várvédő Galériában Jándi Dávid emlékkiállítását tekinthették meg az érdeklődök. A nap a megszokott kvízesttel zárult.
A hétfői KulturQuiz után, a diáknapos csapatok a Klastromrét napsütötte terén hét feladatot teljesítettek: zsákba ugrottak, háttal futottak, talicska alakzatban futottak, majd négy ember futott egyszerre, úgy hogy egy-egy lábukat összekötötték, emellett kanálon kellett tojást egyensúlyozni és végig vinni a pályán, tojást dobálni egy körön belül, illetve az utolsó próba pedig a Snake telefonos játékhoz hasonló rakéta játék feladat volt, ahol az első bekötött szemű embert váll szorítással irányították a háta mögé álló csapattársai.
Ezután a magyar napok a Teleki Magyar Házban folytatódott, ahol a Genius Loci Képzőművészeti Alkotóműhely nyári táborán résztvevőknek tárlatát lehetett látni. Előbb Dávid Lajos, a Teleki Magyar Ház vezetője köszönte meg a támogatóknak, illetve azoknak a képzőművészeknek, akik az évek során támogatták tudásukkal a programot. Kiemelte, hogy minden gyermekben van valamilyen felfedezésre váró képesség vagy érték, és ezek olyan tehetségek, akik alkotásai előtt a közönség ámulhat és bámulhat. Ezután Vigh M. Ágota, képzőművész és tanárnő, az alkotóműhely művészeti vezetője mutatta be a tárlatot. Az egyhetes program alatt 33 gyermek vett részt, és két csoport volt (kezdő és haladó). Vigh M. Ágota elmesélte, hogy a gyermekek többnyire fogékonyak voltak, élvezték az alkotást, még akkor is, ha nem volt mindenre idő. A nagyobbak komplexebb, kifejlett feladatokat is készítettek, mint például asztali díszeket is, a kisebbek pedig inkább gyakorlatiasabb festményeket. Az alkotóműhely alatt a helyszín is változott: a Ligetben és a református templom közelében is rajzoltak a gyerekek. Tanulmányi rajzok, csendéletek, épület rajzok, mesevilágszerű tájképek, dekoratív és virág kompozíciók születtek. A kiállítás október 10-ig lesz látogatható a Teleki Magyar Házban.
A Genius Loci kiállításon a kis alkotók is jelen voltak.
A Jándi Dávid emlékkiállítás a Várvédő Galériában, és az épület előtti, már-már jelképes téren zajlott. Pintér Zsolt köszöntötte az egybegyűlteket és elmondta, hogy egy pár éve a Főtér Fesztivál egyik új koncepciója egy emlékkiállítás bemutatója, hiszen Nagy Oszkár és Balla József után, idén Jándi Dávid képzőművész kiállítása következik. Megjegyezte, hogy nem volt olyan könnyű egy ilyen kaliberű kiállítást összehozni, mivel kevés helyen található meg Jándi munkája, és elmondta, hogy a több mint harminc alkotást hónapok óta gyűjtik és dolgoztak vele. Kiemelte, hogy az ehhez hasonló kiállítások által konkrét tudást szerzünk arról, hogy miért volt fontos a nagybányai művészi élet. Megosztott egy személyes emléket is: a családban volt egy Jándi festmény, ami félelmetes volt, de érdekes kompozícióval. Kisebb korában azon csodálkozott, hogy miért kell a festő ilyen morbid képeket fessen, de később megértette, hogy Jándi szakított a nagybányai művészi hagyományokkal, hiszen a nagy nevű nagybányai művészek meg tudtak újulni. Beszéde végén Pintér gratulált barátjának, Várvédő Zsoltnak. A kiállításmegnyitó következő meghívottja Sorin Ilieș, a megyei tanács tagja saját véleményét mondta el Jándiról, és biztosította a közönséget arról, hogy küzd azért, hogy a művészeti kiállítások mindig is támogatást kapjanak.
A Jándi Dávid emlékkiállításon is rengetegen érdeklődtek.
Strébeli Róbert, a Nagybányai Képzőművészeti Múzeum igazgatója néhány életrajzi adatot osztott meg Jándi Dávidról: 1983-ban született, 1911-ben 18 évesen került Nagybányára, a művésztelepre, ahol Thorma János és Ferenczy Károly tanítványa volt, majd 1916-ban a háborúban orosz fogságba került. Később inkább Nagybányán élt, és 1920-tól Budapesten tanított (ingázva Nagybánya és Budapest között), majd 1925 és 1930 között többször is ellátogatott Olaszországba, főképp Firenzét és Velencét kedvelte. Strébeli Róbert úgy jellemezte Jándi művészetét, hogy inkább pesszimista volt, illetve az emberség és idő problémája foglalkoztatta. Nagybánya és Olaszország pompázatos fényvilága ragadta meg Jándit, a formák a gondolatokat, a színek pedig az érzéseket ragadja meg. Az olajfestményeknél a formák jól meg vannak határozva, kontúrokkal, a pasztell festményeknél pedig különböző színekkel jelzi a fényeket. Strébeli szerint meg kell érteni, hogy Jándi egy nagy művészként emlékeket tud a lelkünkbe sugározni, és hogy a művésznek a legnagyobb boldogsága az, hogyha a közönség láthatja a műalkotásokat, így biztatja a gyűjtőket, hogy láthatóvá tegyék ezeket.
Várvédő Zsolt műkincsgyűjtő, a Várvédő Galéria vezetője a kiállítás anyagát mutatta be röviden. Elmondta, hogy a galéria három évvel ezelőtt azért indult, hogy egy emlékkiállítás tudjon bemutatni, és ez a hagyomány továbbra is folytatódik. A kiálltásban saját Jándi darabja is van, de a Képzőművészeti Múzeumból és magángyűjtőktől is vannak darabok: Dr. Kovács Ádám budapesti gyűjtőtől négy festmény van (nála megjegyezte, hogy nélküle nem is lehetnei erdélyi művészeti kiállításokat megrendezni), illetve egy környékbeli német család gyűjteményéből sikerült tizenegy képet kiállítani. A két Jándi szobor most látható legelőször kiállítva, emellett pedig egy nagyon korai, 1914-es festményt is sikerült utólag megszerezni, és kiállítani. A kiállításmegnyitót Marosán Dóra kísérte zongoradarabokkal.
A Kvízesten tizenegy csapat mérte össze tudását kilenc témakörben.
Az est utolsó programja a hagyományos kvízest volt a Podul Viilor 9 kertjében. Összesen tizenegy csapat versenyzett (New Kukacok, Vígbél, Újratervezés, Haverizáció, Axiomák, Mókusok, Fél Perc Múlva, Koktél, Csalamádé, Mongyátok, Mondjál Gyorsan Valamit). A témakörök pedig a Kezdődik az iskola, Őszi versek, Gyufás logikai feladványok, Vallás, Na ki a király, Nukleáris fegyverek, Zsiráfok, Petőfi 200 és a Fesztivál kvíz voltak. A hangulatos este a hűvös időjárás ellenére is jól telt, első helyen az Axiómák, a második helyen a New Kukacok és harmadik helyen a Haverizáció végzett.
A szerdai nap délután 4 órától Diáknapokkal (H2O-pong és Póker) kezdődik a főtéren, majd a Bukarest sugárúti UAP Művészeti Galériában folytatódik Részegh Botond kiállításával. 6 órától a főtéren diáknapozóknak kincskeresés lesz, majd 7 órától a Nagybányai Művésztelepen Borkostoló lesz, ahol egy válogatást lehet kóstolni a Kárpát-medence boraiból, az est pedig ugyanott egy Kodály Spicy Jazz koncerttel zárul.
Mihály Kriszta – Nagybánya.ro
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek