Noileg
2025. január 18., szombat Piroska napja
árfolyam:
1 euro = 4.9759 RON
1 dollár = 0.0471 RON
100 forint = 1.2045 RON

„525 napja kezdődött az egész” – megnyílt Várvédő Zsolt galériája a 2019-es Főtér Fesztiválon

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A galéria megnyitó mellett Nagy Oszkár emlékkiállítással és filmvetítéssel is folytatódott a 2019-es Nagybányai Magyar Napok keddi napja.


A keddi nap, megelőzve a csütörtöki művészetnek szentelt napot, délután fél hatkor kezdődött a Nagybányai Művésztelepen Nagy Oszkár emlékkiállítással. Pintér Zsolt köszöntötte a közönséget, és elmondta, hogy sok név felmerült, viszont érdemes volt idén Nagy Oszkárnak a hagyatékát egy helyre összegyűjteni, és a Művésztelepen kiállítani. Cătălin Chereceș nagybányai polgármester is megtisztelte jelenlétével az eseményt, és biztosított mindenkit arról, hogy a diverzitás és a sok különbség ellenére, boldog, hogy a nagybányai lakosság ilyen alkalmakkor mindig összegyűl.

Dr. Virág Judit budapesti művészettörténész megköszönte a meghívást, majd hangsúlyozta, hogy nagy megtiszteltetés ezen az emblematikus helyen Nagy Oszkár műveit kiállítani. Ugyanakkor elmondta, hogy Nagy Oszkárnak eddig még nem volt önálló kiállítása. Ezután ismertetett néhány életrajzi adatot: 1912-ben érkezett Nagybányára 19 évesen, majd a Veresvizen lakott, és a pesti főiskola, az I. világháborús hadifogság, illetve egy olasz ösztöndíj után megházasodott és letelepedett Nagybányán. Az idézett szöveg szerint Nagy Oszkár bohém, viszont introvertált ember volt, és csak akkor festett, amikor a pénz miatt rászorult, egyébként meg állandóan sakkozott. Második házassága után, a ’30-as évektől kezdve művészete kiteljesedett, rengeteg nagybányai, valamint felsőbányai városrészletet festett. A harmadik házassága után, és II. világháborús letartóztatása után, a ’40-es években, már nyugodtabbak és konszolidáltabbak a festmények, míg élete végén már elhalványulnak teljesen a színek műveiben. 1965-ben halt meg. A kiállításon 43 alkotását állították ki, ami leginkább helyi, és kis mértékben budapesti műgyűjtőktől származik. Majd a Művésztelep elnöke, Laura Ghinea románul is ismertette Nagy Oszkár életrajzi adatait, és Várvédő Zsolt, aki segített létrehozni ez a kiállítást, röviden megköszönte azoknak, akik segítettek az emlékkiállítás létrehozásában.

A következő programpont ugyanúgy nagy fontossággal bírt, hiszen megnyílt a nagybányai Várvédő Zsolt műkereskedő magángalériája a Crișan (Magyar) utcában. Pintér Zsolt köszöntő beszédében kiemelte, hogy a galéria nagy lelkesedéssel készült, és vele Nagybánya kulturális értéke és élete is gazdagabb lett. Ugyancsak megemlítette, hogy milyen fontos a múlt és a jelen. Ezután Virág Judit folytatta azzal, hogy Várvédőnek egy régi álma vált valóra azzal, hogy létrehozhatta ezt a galériát, ami Nagybányának valójában egy kincs. A továbbiakban néhány életrajzi adatot említett ismét: 26 évvel ezelőtt, 1993-ban indult pályafutása, amikor munkát vállalt az egyetem mellett a főtéri antikváriumban, és a műgyűjtés egy Kovács Bertalan festménnyel kezdődött, amit száz márkáért vásárolt meg. Az évek során pedig rengeteg régi nagybányai művet gyűjtött össze, viszont egyre több kortárs is gyülekezett. Ezekből az alkotásokból nyílt meg Várvédő Zsolt galériája, ami összesen 30 festményből és 13 szoborból áll. Laura Ghinea is kifejezte köszönetét, azért a bátorságért, ami Várvédőnek van, és elmondta, hogy a kortárs művészetben a műkereskedők szempontjából kockázatos, viszont mivel a művészet nem hobbi az alkotóknak, hanem hivatás, sokkal egyszerűbb együttműködni velük.

Az est közönségtalálkozóval és filmvetítéssel zárult, ahol Molnár Levente volt a meghívott. Moldován Blankával beszélgettek arról, hogy milyen volt itt Nagybányán felnőni, milyen kedves emlékei vannak szülővárosáról, de arról is, hogyan kezdődött színészi pályája. Néhány kulisszatitok is elhangzott, illetve kiderült, hogy nem számítottak a Saul fia sikerére, és amikor kiderült, hogy jelölték az Oscar díjra esőtáncot járt kolozsvári otthonában. Legvégül vetítésre került a Szürke senkik című történelmi játékfilm, ami az I. világháborúban játszódik.

A szerdai nap a Teleki Magyar Házban folytatódik, ahol a sárospataki Lorántffy Zsuzsanna Hímző Műhely úri hímzés kiállítása nyílik meg.

Mihály Kriszta – nagybánya.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek