Oroszország, amely mindent megtesz azért, hogy ellenőrzése alatt tartsa a határain belüli internetes forgalmat, most igazi ellenfélre lelt egy titkosító program képében.
Az orosz kormány 110 ezer dollárt, azaz több mint 25 millió forintot ajánlott fel azoknak, akik segítenek a Tor (the oninon router) titkosító program feltörésében. A sietség és az elsőre talán túlzottan magasnak tűnő összeg felajánlása mögött az áll, hogy az elmúlt 12 hónapban megháromszorozódott a Tort használó júzerek száma Oroszországban, és elérte a 150 ezret.
A program népszerűségének növekedésében nagy szerepe van az amerikai nemzetbiztonsági adatokat kiszivárogtató Edward Snowdennek, aki – miután Oroszországban kapott menedékjogot – rendszeresen a Tor segítségével tart videó-előadásokat különböző technológiai konferenciákon – írja a Bloomberg.
A Tor lényege, hogy úgy szétszórja a felhasználó mozgását tartalmazó adatokat a globális online térben, és olyan mélységben titkosít minden információt, hogy szinte lehetetlen az illető hollétét lenyomozni. Nem véletlen, hogy a program rendkívül népszerű hackerek, bűnözők és politikai menekültek körében. A Tor egyébként ingyenes, létrehozója a Tor Project nevű nonprofit szervezet, amelyet – csak hogy a történet pikánsabb legyen – részben az amerikai kormány alapított.
Az oroszok hozzáállása egyébként nem véletlen, hiszen egy olyan országról beszélünk, ahol a bloggereket regisztráltatják és a rendszerellenesnek ítélt posztok akár szabadságvesztést is magukkal vonhatnak. Putyinék ráadásul blokkolják is a saját nézeteikkel ellenkező online tartalmakat, amelyekből az ukrán konfliktus eszkalálódásával nincs is hiány.
Bár a 110 ezer dollár soknak tűnik, ha azt vesszük, hogy a Tor Project tavalyi bevétele elérte a 3,53 millió dollárt, lehet, hogy Putyinnak mélyebben a zsebébe kell nyúlnia. Ha pedig lesz olyan orosz hacker, aki elvállalja a feladatot, akkor komoly küzdelem veheti kezdetét, ugyanis az ország cyber-bűnözői korábban már sikerrel törték fel a Nasdaq rendszerét, és fenyegettek európai, illetve amerikai erőműveket. Az Egyesült Államokban pedig most arra számítanak, hogy az Oroszország elleni gazdasági szankciókra a hackerek is válaszolni fognak majd valamilyen formában.
Máris megfigyelik?
A felhasználók megfigyelésére tett kísérletet észlelt a Tor hálózaton a fejlesztő, Tor Project. "Nem tudjuk pontosan, hogy mikor vette kezdetét a támadás, de mindazok a felhasználók, akik február eleje és július 4-e között igénybe vették a hálózatot, ajánlatos, ha érintettnek tekintik magukat" - írja a Tor Project weboldalán közzétett biztonsági bejelentés, hozzátéve, hogy még nem sikerült kideríteniük, hogy az "érintettség" milyen mértékben jelenti a felhasználó névtelenségének kompromittálását.
A jelek szerint a támadók a "rejtett szolgáltatások" után kutakodó felhasználók iránt érdeklődtek, de alkalmazás-szintű forgalmat valószínűleg nem tudtak megfigyelni. Vagyis nem tudták megállapítani milyen weboldalakat töltöttek le és kerestek fel a felhasználók. A támadók megpróbálták megszerezni a rejtett szolgáltatások kínálóinak beazonosításához szükséges adatokat is.
A Tor Project a felhasználóknak a szoftverek frissített verzióinak telepítését, a rejtett szolgáltatások kínálóinak pedig a szolgáltatás áthelyezését javasolja. (mfor.hu)
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
Gyors és komoly hitelek E-mail: isabellemonica9@gmail.com Helló, egy magánhitelező vagyok, amely alacsony, 3% -os kamatozású kölcsönöket kínál. A gazdasági területen 5 000 eurótól 10 000 000 euróig kínálok kölcsönöket, kérjük, mondja meg a kölcsönkérelmé Gyors és komoly hitelek E-mail: isabellemonica9@gmail.com Helló, egy magánhitelező vagyok, (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek