ET
2024. november 30., szombat András, Andor napja
árfolyam:
1 euro = 4.9771 RON
1 dollár = 0.0437 RON
100 forint = 1.2074 RON

Szigeti cégtulajdonos alapítana magánjellegű szakiskolát

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Mint általában az egész országban, úgy megyénkben is nagy gondot okoz a szakemberhiány. Az egyre inkább érezhetővé váló jelenség sok szakágban, de különösen a faiparban mutatkozik meg. Egyes cégtulajdonosok maguk vennék kézbe a probléma megoldását, amire elméletileg adott is a lehetőség. Magán inasiskolát hoznának létre a Máramaros megyei bútorgyártó és fafeldolgozó cégek.


Aggódnak a cégtulajdonosok


A magán inasiskola ötletét a máramarosszigeti Arcer bútorgyártó cég vetette fel. „Romániában ebben a pillanatban hetvenezer ember dolgozik a fafeldolgozó iparban, ebből közel tízezer Máramarosszigeten. Ez egy óriási arány, az itteni faipari iskola pedig nem tud jó szakembereket termelni. Ezért a megoldást egy magániskolában látnám, vagy egy vegyes intézményben, a lényeg, hogy eredményes legyen, és képezzen jó szakembereket. A munkások jó része középkorú és idős, ha nincs utánpótlás, tíz éven belül lehúzhatjuk a rolót.” – mondja a tulajdonos.

Szakoktatás Romániában


Romániában 2007-ben megszüntették az addigi hároméves szakmunkásképzőket, mert egyre kevesebb diák akart mesterséget tanulni, ráadásul gyakran a felkínált szakmák iránt sem volt kereslet a munkaerőpiacon. Ezután megjelentek a technikumok, ám a kevés gyakorlati óraszám miatt ezek nem voltak hatékonyak. A szakiskolások száma nagyon megcsappant országos szinten.

 

A szakmunkásképzőket négyéves szakközépiskolákká alakították, ahol kevesebb gyakorlat és több elméleti tanítás volt, ráadásul érettségizni is kellett. Ez a rendszer vezetett aztán az utóbbi években tapasztalt katasztrofális vizsgaeredményekhez. A szakiskolák megszüntetésének következménye volt, hogy minden ágazatban nagyméretű szakemberhiány mutatkozott. Két éve ismét visszaállították azokat, ám a vállalkozók úgy látják, ezek nem termelnek piacképes szakembereket. Továbbra is sok az elméleti oktatás, és kevés a gyakorlat. 

 

Vannak jó megoldások 

Jó megoldásnak bizonyul a duális képzés is, amely Romániában még gyerekcipőben jár, de szerencsére vannak már pozitív példák. Ilyen a nagykárolyi Simion Bărnuțiu Szakképző Líceum, ahol a jól működő rendszernek köszönhetően megháromszorozódott a felvételiző diákok száma. Az iskola a helyi vállalatoknak képezi a munkaerőt. A tanulók ennek köszönhetően egy biztos munkahellyel a kezükben kerülnek ki az iskolából. „A gyakorlati képzés az alapja mindennek. A duális képzésről pedig azt kell tudni, hogy élőben, kint a cégnél, kint egy műhelyben tanulja meg azt a szakmát, amit választott a gyermek, nem pedig az iskola padjában. 

 

A duális szakképzésnek az a nagyon nagy előnye, hogy a gyerek élőben meg tud tanulni egy szakmát, tehát a 14-15 éves, kilencedikes beiratkozik a szakiskolába, szakmunkásképzőbe, és három év alatt egy szakmát el tud sajátítani. Ezt szerintem szinte tökéletesen vagy ennél jobban talán nem is lehet

úgy, hogy közben elméleti tanítás, az általános műveltséghez tartozó tantárgyak, illetve a szakelméleti tantárgyak tanítása az iskolában történik, a gyakorlati oktatás pedig kihelyezett műhelyekben, kihelyezett cégeknél” ‒ meséli Gindele Imre igazgató. A szakiskolák alternatívát jelentenek azoknak a diákoknak, akik nem akarnak továbbtanulni, hiszen érettségizni sem kell. 

 

A három év után a tanulók rögtön munkába állhatnak, de ha igénylik, folytathatják a tanulást, és ezután is lehet érettségizni, sőt akár műszaki egyetemre is lehet felvételizni. Gindele Imre szerint egyébként ezekből a diákokból lesznek az igazán jó mérnökök, akik már 14 évesen kezdenek szakmát tanulni, ez a módszer Németországban is jól bevált. Romániában még mindig jóval népszerűbbek az elméleti középiskolák, a szülők körében is nagyobb presztízsértékük van ezeknek – állítja az iskolaigazgató. Egy friss felmérés szerint csak minden harmadik diák tanulna valamilyen szakmát. Romániában a szakoktatásban részt vevő diákok havi 200 lej juttatást kapnak az államtól. A szaktárca ezzel az intézkedéssel is vonzóvá akarja tenni a 14 és 18 év közötti fiatalok számára a mesterségek elsajátítását.

 

Zahoránszki Brigitta

ehirmondo.ro

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Komoly és megbízható hitel Hello, kölcsönre van szüksége? A házadhoz? A te dolgod? Autót vásárolni? Kerék? Saját (...)

Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os kamattal (...)

Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek