Bár még nem ismertek a végleges eredmények, minden lényeges kérdés eldőlt a skót függetlenségi népszavazáson. Az Egyesült Királyság egyben marad, Edinburgh viszont többletjogokat kap.
A vártnál talán nagyobb különbséggel, de az előrejelzéseknek megfelelően eldőlt: Skócia az Egyesült Királyság része marad. Az egység mellett a szavazók 55 százaléka döntött. A 4,28 millió választó több mint 84 százaléka járult az urnák elé. A harminckét választókerületből mindössze négy helyen (Glasgow és Dundee városa, Nyugat-Dunbartonshire, Észak-Lanarkshire) helyen kerültek többségbe az önállóságért kiállók.
A lényeges kérdések már – brit idő szerint – negyed 7 előtt eldőltek, amikor a Skócia függetlenségére nemmel szavazók átlépték az 50 százalékot.
A skót vezetők nem kerteltek, Nicola Sturgeon helyettes első miniszter jelezte, „súlyos személyes és politikai kudarc”, hogy nem sikerült elszakadniuk az Egyesült Királyságtól. Felettese, Alex Salmond azt mondta, elfogadja az eredményt. Hozzátette: a skótok többsége „ez idő szerint” úgy döntött, hogy nem kívánja Skócia függetlenné válását. Felszólította ugyanakkor a brit kormányt, hogy teljesítse a Skócia nagyobb önrendelkezésének megteremtésére tett ígéreteit.
David Cameron brit miniszterelnök a jelek szerint meghallotta Salmond kérését, hiszen kijelentette: Skóciát a jövőben nagyobb önrendelkezési jog illeti meg. Ebből azonban az is következik, hogy az Egyesült Királyság többi nemzetének, köztük Angliának is nagyobb beleszólást kell adni saját ügyeibe. Cameron a Downing Streeten felolvasott nyilatkozatában nem mondta ki, hogy külön angol parlament létrehozását tervezné, kijelentette ugyanakkor, hogy „határozott választ igényel az angol törvényekre angol szavazatok” kérdése. A kormányfő egyenes utalást tett arra is, hogyNINCS LEHETŐSÉG A SKÓCIAI FÜGGETLENSÉGI NÉPSZAVAZÁS BELÁTHATÓ IDŐN BELÜLI MEGISMÉTLÉSÉRE.Kijelentette: a referendum ezt a kérdést „egy nemzedéknyi, talán egy egész életnyi időre rendezte”.
Brüsszelben elégedettek a fejlemények láttán, Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke a Deutschlandfunk német rádiónak azt mondta, hogy megkönnyebbüléssel fogadta a skóciai népszavazás eredményét. Ez nem is csoda, hiszen Skócia esetleges kiválásával az Európai Unió éveken át tartó tárgyalássorozat elé nézett volna, hiszen Edinburgh-ben már jó előre közölték, hogy függetlenség esetén is szeretnének uniós tagok lenni.
Hasonlókat fogalmazott meg Anders Fogh Rasmussen távozó NATO-főtitkát is, hiszen a népszavazás eredményének katonai jelentősége is van. A brit nukleáris csapásmérő erő, a ballisztikus rakétákat hordozó tengeralattjáró-flotta ugyanis Skóciában állomásozik, az ország északi részének elszakadását követően pedig ki kellett volna vonni onnan. Korábban több szövetséges, köztük az Egyesült Államok is amiatt aggódott, hogy az ország szétválása meggyengítette volna az észak-atlanti szövetség egyik legfontosabb tagját.
origo.hi
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek