Váratlan fordulatot vett az új adótörvénykönyv körüli, immár másfél hónapja tartó vita: miközben a szenátus a korábbi bejelentéseknek megfelelően hétfőn rendkívüli ülésen tűzte napirendre a dokumentum megvitatását, a koalíciós pártok úgy döntöttek, hogy legkevesebb egy héttel elhalasztják a törvénykönyvről szóló tárgyalást.
Călin Popescu-Tăriceanu, a szenátus elnöke hétfőn úgy nyilatkozott: az adótörvénykönyv megvitatását nem a különleges, hanem az őszi rendes ülésszakon tűzik napirendre. A házelnök azzal érvelt, hogy „okosabb nem elsietni a dolgokat”, ennek érdekében a koalíciós pártok inkább újabb megbeszélést tartanak a témában, amelynek során ismét elemzik a jogszabályban szereplő előírásokat.
„A polgárokkal és a vállalkozói szférával szemben is garantálnunk kell, hogy az adótörvénykönyvet nem módosítják a jövő évi választások után” – fogalmazott Tăriceanu. Hozzátette: az ismételt megvitatás „a pénzügyminisztérium szakértői által küldött adatok alapján” fog zajlani.
Arra az újságírói kérdésre, hogy minek tudható be a váratlan fordulat, mikor a parlament már megkezdte a különleges ülésszakot, a szenátus elnöke rámutatott: „a parlamenti pártok múlt heti találkozóján kötött megállapodás távolról sem volt meggyőző”, ezért javasolták többen is, hogy ezen a héten ismét üljenek össze, és politikai szempontból vitassák meg az adótörvénykönyvet.
„Pártszinten is meg kell állapodni”
Tăriceanu ezzel Liviu Dragnea ideiglenes szociáldemokrata párti (PSD) elnöknek adott igazat, aki hétfőn a koalíciós pártokkal tartott találkozó után jelentette be: a PSD az új adótörvénykönyv parlamenti megvitatásának elhalasztását javasolja. Dragnea úgy véli: a parlamenti pártoknak csütörtökön ismét össze kellene ülniük, hogy a technikai kérdések után a politikai vetületet is megtárgyalják, a parlamentnek ugyanakkor a rendes ülésszakban kellene megvitatnia a jogszabályt.
„A gazdasági jellegű problémákat már múlt héten megvitatták, azon a tárgyaláson a pártok szakértői vettek részt. A továbbiakban egy politikai jellegű vitára is szükség van, amelynek során pártszinten kell közös nevezőre jutni. Ezt a döntést nem lehet már ma meghozni, a téma fontosabb annál” – fogalmazott a PSD ideiglenes elnöke.
Dragnea egyébként hétvégén úgy nyilatkozott: a csütörtöki megbeszélésen a pártoknak nem sikerült megállapodniuk az adótörvénykönyv legvitatottabb részét képező áfacsökkentésről, a két szakaszban történő mérséklést csak a liberálisok (PNL) javasolták, a Románia Fejlődéséért Országos Szövetség (UNPR) pedig támogatta az elképzelést, míg a Liberálisok és Demokraták Szövetsége (ALDE) elutasította.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök megérti, hogy miért volt szükség a parlamenti vita halasztására, de meglátása szerint minél hamarabb megoldást kell keresni a problémára, hogy az állampolgárok, a vállalkozói szféra és a nemzetközi partnerek fele „ne a politikai bizonytalanság üzenetét közvetítsék”. „Valóban szükség van politikai felelősségvállalásra, és a halasztás még mindig jobb, mintha a parlament visszautasította volna a megfontolást. Azonban napokon belül döntést kell hozni az ügyben” – nyilatkozta a szövetség elnöke a Agerpres hírügynökségnek.
Tisztáznák a helyzetet
Érthetőnek tartja a parlamenti vita elhalasztását Gabriel Oprea UNPR-elnök is, aki szerint természetes, hogy a szakértői egyeztetések után a pártelnököknek is meg kell állapodniuk az ügyben. Oprea úgy fogalmazott: nem tud mást mondani, mint amit Dragnea már bejelentett.
A Nemzeti Liberális Pártnak (PNL) sincs ellenvetése a halasztással kapcsolatban – nyilatkozta Alina Gorghiu társelnök. Elmondása szerint „örömmel” fogadta Dragnea bejelentését, miután azt tapasztalta, hogy a szenátus különbizottságaiban tevékenykedő PSD-s politikusok a hétfői rendkívüli ülésszakon már elkezdtek szavazni az adótörvénykönyvről annak ellenére, hogy múlt héten „a parlamenti pártok nem ebben egyeztek meg”. Gorghiu szerint a pártvezetők részvételével tartott ismételt megvitatás nyomán „tisztázódna a helyzet ebben a rendkívül fontos témában”.
Ponta: én elvégeztem a munkámat
Dragnea bejelentésével kapcsolatban Victor Ponta miniszterelnök hétfőn úgy fogalmazott: nem zavarja a parlamenti vita halasztása, elmondása szerint pedig akkor lenne a „legboldogabb”, ha az adótörvénykönyv végleges formájában 20 százalékos általános forgalmi adó (áfa/TVA) szerepelne.
„Én elvégeztem a munkámat, egy kiváló törvénykönyvet tettem a parlament asztalára, és bízom benne, hogy el is fogadják. A parlamenti pártok akár tízszer is összeülhetnek, a lényeg, hogy a jogszabálynak legyen támogatottsága. Erre a botrányra senki nem fog emlékezni egy hónap múlva, a lényeg, hogy új törvénykönyvünk lesz” – fogalmazott a kormányfő.
A parlament júniusban egyhangúlag szavazta meg az új adótörvénykönyvet, amelynek eredeti változata szerint jövő évtől 24-ről 19 százalékra csökkent volna az áfa. Klaus Johannis államfő azonban júliusban visszaküldte a parlamentnek megfontolásra a dokumentumot, ennek nyomán keddre és szerdára hívták össze a szenátus és a képviselőház rendkívüli ülésszakát az ismételt elfogadás érdekében.
kronika.ro
Komoly és megbízható hitel Hello, kölcsönre van szüksége? A házadhoz? A te dolgod? Autót vásárolni? Kerék? Saját (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os kamattal (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek