ET
2024. november 28., csütörtök Stefánia napja
árfolyam:
1 euro = 4.9765 RON
1 dollár = 0.0432 RON
100 forint = 1.2085 RON

Migráció: feszült a helyzet Európában

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Több olasz tartomány nem hajlandó több bevándorlót fogadni.


Hatezer illegális bevándorlót mentettek ki a Földközi-tengerből a hétvégén az európai államok közös hadingerészeti akciójában, több olasz tartomány megelégelte a menekültáradatot, Németország kitoloncolja a nyugat-balkániakat.

Meghaladta már az ötvenezret az idén Olaszországban partot ért illegális bevándorlók száma, miután a hétvégén a Földközi-tengeren az olasz, brit, ír és német haditengerészet közös járőrakciójában csaknem hatezer migránst mentettek ki a nyílt vízen hánykolódó lélekvesztőkből.

Olaszországba tavaly százhetvenezer bevándorló érkezett, ehhez képest a fenti adat nem tűnhet aggasztónak, de a legutóbbi katonai műveletben Nick Cooke-Priest, a brit Bulwark hadihajó kapitánya újságírók előtt elmondta: már Líbiában, a partok közelében tartózkodik az a körülbelül fémillió afrikai menekült, akik a nyáron minden bizonnyal csempészhajók fedélzetén igyekeznek majd Európába jutni. Mivel Líbiához Olaszország van a legközelebb tengeri úton, így az Itáliát terhelő idei ötvenezer bevándorló száma heteken belül robbanásszerűen megugorhat.

Az említett, légitámogatással is megerősített nemzetközi kötelék szombaton 3480, vasárnap pedig 2371 menekülőt vett a hadihajók fedélzetére, az egyik rozoga bárkáról hét vajúdó nőt is kimentettek, ők szicíliai kórházakba kerültek.

Vasárnap négy olasz tartomány vezetősége közölte hivatalosan, hogy ne fogadnak több illegális bevándorlót. Giovanni Toti liguriai tartományi elnök kijelentette, hogy szűkebb pátriáján kívül a Lombardia, Veneto és Valle d'Aosta nevű országrészek sem hajlandók több menekültet ellátni. A Velencét is magába foglaló Venetót vezető Luca Zaia időzített bombaként jellemezte az általa irányított tartományban kialakult állapotokat.

Ismert, az Európai Bizottság nemrégiben azt indítványozta, hogy enyhítsenek az Olaszországra és a menekültáradat miatt ugyancsak komoly erőfeszítésekre kényszerülő másik dél-európai államra, Görögországra nehezedő migrációs nyomáson, és léptessenek életbe olyan megoldást, amelynek alapján az április közepe után a két ország valamelyikébe érkezett, menedékre jogosult szíriaiak, illetve eritreaiak közül negyvenezer embert átköltöztetnének más uniós tagországokba.

Jelentősen emelkedett eközben a Németországból kitoloncolt menedékkérők száma, több tartományból idén eddig több migránst utasítottak ki, mint tavaly az egész esztendőben.

A kitoloncolások döntően a nyugat-balkáni országokból érkezetteket érintik, esetükben csaknem száz százalékos az elutasított menedékkérelmek aránya. A hatóságok megítélése szerint utóbbiak a szegénységtől menekülnek Németországba, és nem politikai vagy vallási üldöztetés elől, ezért nem lehet megadni számukra a menedékjogot.

Thomas de Maiziere német szövetségi belügyminiszter a napokban közölte, hogy tovább gyorsítják a menekültügyi eljárást a Nyugat-Balkánról érkezők ügyében. Kérelmeiket már a befogadó állomásokon elbírálják, vagyis még azelőtt, hogy az úgynevezett integráció-előkészítő létesítményekben - menekültotthonokban - helyeznék el őket.

Vasfüggönyt javasol a szakértő

nogradi-gyorgyA határon felhúzott szögesdrót is jelenthet egyfajta megoldást a menekültáradat megfékezésére – jelentette ki Nógrádi György biztonságpolitikai szakértő az M1 közszolgálati hírcsatorna ma reggeli műsorában. A televízió azokat a sajtóhíreket vetette fel a szakembernek, amelyek szerint már vizsgálják, hogy miként és milyen eszközökkel lehetne lezárni Magyarország déli határát, amely „a délről és keletről Európába igyekvő menekültek és migránsok bevett útvonalának egyik legfontosabb állomása”.

Nógrádi György hangsúlyozta, Törökország felől radikálisan csökkent a bevándorlás Bulgáriába – vagyis az Európai Unió területére – azóta, hogy a bolgár-török határon felhúzták a szögesdrótkerítést. Megjegyezte: a bevándorlás nem véletlenül az egyik legfontosabb kérdés a G7 bajorországi tanácskozásán, ahol most először mondták ki, hogy a menekültáradat megállítása érdekében rendet kell tenni végre Líbiában. Mint mondta, az észak-afrikai országban átkelésre várakozó félmilliós embertömeggel az Európai Unió már nem tud mit kezdeni.

A Klubrádiónak Nógrádi azt nyilatkozta, „Európa lakóinak döntő része úgy érzi, hogy a kontinens megtelt”. A szakember emlékeztetett arra, hogy a franciák több, menekültekkel teli vonatot küldtek vissza Olaszországba, a spanyolok pedig szögesdrótot húztak fel az észak-afrikaiak-lakta spanyol enklávékba, és a németek is hasonlóan jártak el. A bajorok ugyanakkor közölték az olaszokkal, hogy lezárják Németország déli határát, mert ott özönlenek be a menekültek.

„A probléma az, hogy Nyugat-Európából előbb-utóbb vissza fogják küldeni a gazdasági menekülteket, és mivel jelentős részük Magyarországnál lépi át a schengeni határokat, ezeket meg fogjuk kapni” – mondta a rádiónak Nógrádi György. Szerinte egységes uniós állásfoglalásra van szükség, vagy arra, hogy nemzeti hatáskörbe utalják vissza a kérdés kezelését.

 

magyarhirlap.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo
Noileg
ET
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek