Újabb nyomás nehezedik Európára, jelentősen emelkedett a török partokról Görögországba tartó menekültek száma az utóbbi napokban. Németországban késelés volt egy menekültszálláson, míg egy másikat felgyújtottak. A magyar-szerb és az olasz-osztrák határon is fokozódik a helyzet.
Keddtől péntekig több mint 11 ezer menekült érkezett az Égei-tenger keleti részén fekvő görög szigetekre – közölte az ENSZ menekültügyi főbiztosának hivatala (UNHCR). A menekültek most már az Égei-tenger délkeleti részén, Antalyától délnyugatra található Kasztelórizon szigetét is célba vették csónakjaikkal. Az alig 250 lakosú sziget jelenleg mintegy ezer menekültről igyekszik gondoskodni.
Az UNHCR adatai szerint csütörtökön és pénteken 4600, illetve 4800 menekült érkezett a görög szigetekre, több mint duplája az év eleje óta napi átlagban érkezett 1740 főnek. Februárban eddig összesen 27 555 menekült érkezett ezen a tengeri útvonalon, közel tízszer annyi, mint tavaly az év második hónapjában.
Időközben Németországban a hét végén újabb incidensek történtek a menekültválsággal kapcsolatban. Vasárnapra virradó éjjel a bajorországi Dorfen menedékkérőket befogadó állomásán egy 38 éves szomáliai férfi késsel megsebesített egy 20 éves szenegáli fiatalembert. Az áldozat belehalt sérüléseibe.
A szászországi Bautzenben vasárnap hajnalban tűz ütött ki egy menedékkérőknek előkészített szálláson. Hetven tűzoltó bevetésével ugyan sikerült megakadályozni, hogy a lángok átterjedjenek a szomszédos épületekre – lakóházakra és egy szupermarketre –, de a tűzoltók nem végezhették a munkájukat zavartalanul.
Az MDR regionális közszolgálati médiaszolgáltató társaság beszámolója szerint a helyszínen összeverődött emberek – köztük ittas férfiak – közül többen kifejezték, hogy örömükre szolgál a tűzvész, és a rendőröknek három embert a tűzoltók munkájának akadályozása miatt távozásra kellett kötelezniük, és kettőt közülük őrizetbe is vettek.
Vasárnap látott napvilágot az a hír is, hogy a német belügyminiszter lakhely-változtatási tilalom alá vonná a menekülteket. A Welt am Sonntagnak Thomas de Maizière elmondta, hogy a „röghöz kötés” célja a sűrűn lakott térségek „gettósodásának” elkerülése, vagyis annak megakadályozása, hogy nemzetiségi zárványok alakuljanak ki a nagyvárosokban és vonzáskörzetükben. A jobboldali CDU politikusa azt mondta, sürgősen kötelezni kell a menekülteket, hogy meghatározott helyen rendelkezzenek lakóhellyel.
Egyre idegesebbek
Nemzeti szintű intézkedéseket sürgetnek a menekülthullám csillapítására a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) választási kampányt folytató Baden-Württemberg, Rajna-vidék-Pfalz és Szász-Anhalt tartományi vezetői – írta a Bild am Sonntag. A beszámoló szerint a három tartományban március 13-án tartandó helyi törvényhozási választásra készülő CDU-ban a támogatottság csökkenését mutató közvélemény-kutatási adatok láttán erősödik az idegesség, a párt fokozza az elnökére, Angela Merkel kancellárra kifejtett nyomást.
A CDU/CSU pártszövetséggel kormányzó szociáldemokraták (SPD) alapvetően támogatják az elképzelést. A lakóhely hatósági kijelölése és annak megváltoztatásának tilalma „meghatározott időre értelmes kiegészítő intézkedés lehet”, ha a belügyminisztérium jogilag kellően megalapozott javaslatot dolgoz ki – mondta a lapnak az építésügyért felelős SPD-s miniszter, Barbara Hendricks, hozzátéve, hogy a menekültek elhelyezésénél a tartományok lakáspiaci helyzetéhez illeszkedő döntéseket kell hozni.
Időközben a magyar-szerb határ mentén lévő kerítésnél is egyre forróbb a helyzet. A BBC tudósítása szerint míg januárban 550-en próbáltak átjutni, addig február 20-ig már 1200-an kísérelték ezt meg. Így mindennapossá váltak a kerítésrongálások. Az állami hírtelevízió legfrissebb tudósítása szerint a magyar-szerb határon lévő menekültek nagyon feszültek, és szóváltásba is keveredtek a rendőrökkel. A céljuk, hogy Magyarországon keresztül jussanak el Németországba.
Gyalázatosnak nevezte a Brenner-hágónál levő osztrák-olasz határátkelőnél tervezett beléptetőkapu felállítását Domenico Manzione, az olasz belügyminisztérium migrációs államtitkára, hangsúlyozva, hogy ez migrációs vészhelyzetet teremthet a térségben.
Háromszáz fős élő lánccal tiltakoztak civilek szombaton a Brenner-hágó olasz oldalán a határátkelő ellenőrzésének visszaállítása ellen. Manzione, a migrációért felelős olasz belügyi államtitkár úgy fogalmazott, hogy az Ausztria által a Brenner-hágónál tervezett „fal” migránsokkal árasztaná el Olaszországot.
écs döntése szerint péntektől kezdve a továbbutazókkal együtt naponta legfeljebb 3200 migráns léphet be Ausztriába, és a déli határnál – a Szlovénia felől érkező migránsok részéről – maximum 80 menedékkérelmet lehet benyújtani. Erről Werner Faymann osztrák kancellár február 12-én tárgyalt Rómában.
René Pollitzer, Ausztria olaszországi nagykövete úgy nyilatkozott, hogy „egyelőre nem változik semmi az olaszországi határszakaszokon, főleg a Brenner-hágónál nem, amely Ausztria számára is kiemelten jelentős”.
Egy migránsbefogadó központ megnyitása ellen tüntettek néhány ezren szombaton a szlovéniai főváros közeli Kranjban. A be nem jelentett megmozdulást az ellenzéki, jobboldali Szlovén Demokrata Párt (SDS) által támogatott egyik egyesület szervezte annál a Kranj melletti volt barkácsáruháznál, amelynek épületében a hatóságok egy menekültbefogadó központot készülnek létrehozni.
A tüntetést egy nappal az után tartották meg, hogy a helyi sajtó megírta: a migránsáradat fő balkáni útvonalába eső Szlovénia az osztrákokénál alacsonyabb napi menedékkvóta bevezetését tervezi, hogy területén ne torlódhassanak fel a migránsok.
origo.hu
Komoly és megbízható hitel Hello, kölcsönre van szüksége? A házadhoz? A te dolgod? Autót vásárolni? Kerék? Saját (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os kamattal (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek