ET
2024. november 30., szombat András, Andor napja
árfolyam:
1 euro = 4.9771 RON
1 dollár = 0.0437 RON
100 forint = 1.2074 RON

Jó évnek néz elébe a román gazdaság

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Nőni fog a fogyasztás, történelmi csúcsra ér a kivitel, a növekedés mértéke pedig a tavalyit is meghaladja, az infláció pedig, bár ismét pozitív előjelű, de alacsony lesz. Kedvező folyamatokat fognak érvényesülni 2016-ban a román gazdaságban, véli az elemzők többsége. A szakemberek arra számítanak, hogy a növekedés mértéke meghaladja a 3,6 százalékra becsült ideit, megközelíti majd a 4 százalékot. A növekedés fő motorja a felpörgő fogyasztás lesz.


A fogyasztásra ösztönzően hat a minimálbér emelkedése éppúgy, mint az áfának 24-ről 20 százalékra való csökkentése. Az államháztartási hiány valószínűleg magasabb lesz a tavalyinál, 3 százalék körül mozog majd. Ennek egyik oka, hogy idén helyhatósági és parlamenti választás is lesz, s szinte törvényszerű, hogy választási évben a kormány költekezőbb, mint egyébként.

Az infláció, ha kis mértékben is, de valószínűleg ismét pozitív lesz. A Román Nemzeti Bank (BNR) becslései szerint 2015 végén az árak 0,7 százalékkal alacsonyabbak voltak, mint az év elején. A BNR elemzői szerint az infláció az év első felében negatív marad, elsősorban az áfacsökkentés miatt, azonban júliustól megfordul a trend, s 2016 végére 1,1 százalék lesz. Egyes szakemberek ennél magasabb, 2 százalékot megközelítő inflációt jósolnak. 2015 május 7-én a BNR történelmi mélypontra, 1,75 százalékra csökkentette a banki alapkamatot. Jó eséllyel ez megmarad idén is, bár vannak elemzők, akik elképzelhetőnek tartják, hogy 2 százalékra nőjön.

A valutaárfolyamok terén nem kell látványos ingadozásokra számítani. Az euró-árfolyam az év nagy részében várhatóan 4,3 és 4,4 lej között mozog majd. A szakemberek többsége 4,37 lejes átlagárfolyamot valószínűsít az idei évre. A dollár várhatóan tovább erősödik az euróhoz képest.

2015-ben az export volumene valószínűleg meghaladta az egy évvel korábbi 52,5 milliárd eurós rekordértéket. Ennek ellenére a külkereskedelmi mérleghiány jelentősen nőtt, kb. 6,4 milliárd euró volt. A tendencia minden bizonnyal idén is folytatódni fog, a kivitel értéke optimista jóslatok szerint el fogja érni a 60 milliárd eurót. Az import azonban még nagyobb arányban fog nőni, vélik az elemzők, aminek következtében a mérleghiány a tavalyinál is nagyobb lesz.

A világgazdaságot alakító két fontos tényező, a kínai gazdaság teljesítménye és a kőolajár alakulásának tekintetében nagy a bizonytalanság. A kínai növekedés tavaly lényegesen lelassult, s egyes elemzők arra számítanak, hogy a világ második legnagyobb gazdasága válságnak néz elébe, míg mások szerint elégséges tartalékai vannak, hogy áthidalja a problémákat. Az olajpiaci előrejelzések is nagyon ellentmondóak. A Nemzetközi Valutaalap hordónkénti 20-30 dolláros olajárral számol, csakúgy, mint a világ legnagyobb befektetési bankja, a Goldman Sachs. Ezzel szemben Citigroup és az Energetikai Információk Amerikai Hivatala 50 dolláros átlagárat jósol.   


maszol.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Komoly és megbízható hitel Hello, kölcsönre van szüksége? A házadhoz? A te dolgod? Autót vásárolni? Kerék? Saját (...)

Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os kamattal (...)

Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek