Gyors és világos magyarázatot vár a német kormány az Egyesült Államoktól a számára kémkedő német hírszerző ügyében – közölte Thomas de Maiziere német belügyminiszter a Bild című német lapnak nyilatkozva.
Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter szintén az ügy sürgős tisztására szólított fel. A belügyminiszter a Bildnek elmondta: azt várja, hogy mindenki megfelelően együttműködik velük a vádak tisztázása érdekében, s gyors és világos magyarázatot vár az Egyesült Államoktól is. Az interjú a lap hétfői számában jelenik meg, de előzetesen már vasárnap ismertették.
Az Agela Merkel kancellár közeli munkatársának számító de Maiziere „igen komolynak” nevezte az ügyet, és szorgalmazta annak teljes körű feltárását, különös tekintettel arra, hogy kik érintettek a feltételezett kémkedésben.
A mongóliai látogatáson tartózkodó Steinmeier Twitter-üzenetében leszögezte: „Ha ezek az értesülések pontosak, nem apró hibáról van szó”. Hozzátette: pénteken az amerikai nagykövetet a külügyminisztériumba kéretve azt kérte Washingtontól, hogy minél előbb tisztázzák az ügyet.
A Fehér Ház és az amerikai külügyminisztérium eddig nem reagált a német szövetségi hírszerző szolgálat (BND) 31 éves alkalmazottjánakőrizetbe vételére, aki nevük elhallgatását kérő hírszerzők és politikusok szerint elismerte, hogy iratokat adott át amerikai kapcsolatának. A dokumentumok Edward Snowden, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt szerződéses munkatársa állításainak – közöttük Angela Merkel telefonjának lehallgatásának – ügyében vizsgálatot folytató parlamenti bizottságról tartalmazott értesüléseket. Lapértesülések szerint a férfi állítólag több mint 200 dokumentumot adott át az Egyesült Államoknak mintegy 25 ezer euróért (több mint 7,7 millió forintért).
A BND egy magas rangú illetékese egy lapinterjúban vasárnap megerősítette, hogy az amerikai Központi Hírszerző Ügynökség megbízásából kémkedett az a 31 éves munkatársuk, akit szerdán vettek őrizetbe.
Az újabb kémbotrány a német–amerikai viszony további romlásával fenyeget, miután tavaly kiderült, hogy az NSA lehallgatta Angela Merkel telefonját.
A lehallgatás igen kényes kérdés Németországban, ahol a náci titkosrendőrség, a Gestapo és a keletnémet kommunista Stasi emléke miatt különösen nagy hangsúlyt fektetnek a személyiségi jogok tiszteletben tartására.
Joachim Gauck államfő – volt protestáns lelkipásztor és az emberi jogok védelmezője az egykori NDK-ban – a német televízióban aggasztónak nevezte az NSA-ügyet.
„Ha valóban az történt, hogy egy titkosszolgálat a mi szolgálatunk alkalmazottját ily módon vette igénybe, azt kell mondanunk: »Elég«” – mondta az államfő a televíziónak adott interjúban, amely vasárnap kerül adásba.
A magyar szál |
Vagy külön parlamenti vizsgálóbizottság, vagy az Országgyűlés nemzetbiztonsági bizottságának keretein belül, de folytatni kell az amerikailehallgatási botrány magyarországi vonatkozásainak feltárását – mondta Molnár Zsolt, a nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke. (mno.hu) |
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek