Noileg
2025. január 23., csütörtök Zelma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

Felajánlanák Budapestet az LMP-nek a szocialisták

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Az MSZP jól megkavarná a viszonyokat a baloldalon és Budapest visszaszerzéséért, egy érdekes alkalmi szövetséget ajánlva az LMP-nek: beállnának Schifferék főpolgármester-jelöltje mögé.


A konstrukció szerint a baloldali pártok külön fővárosi listát állítanának, de mindannyian Tarlós LMP-s kihívóját támogatnák. A szocialisták szerint így bőven meg lehet a fideszes városvezetés leváltásához szükséges többség, és még a Horváth Csabát nyíltan elutasító Együtt-PM ambícióit is le tudnák törni. Az LMP-ben viszont egyelőre nem igazán lelkesednek az ötletért.

Egy héttel ezelőtt írtuk meg, hogy az MSZP hajlandóságot mutat egy LMP-s főpolgármester-jelölt támogatására, azzal a feltétellel, ha az illető egy nekik is elfogadható civil személy, aki korábban őket nem bírálta nyíltan és durván. Ezt meg is üzenték az ökopárt vezetésének, a puhatolózás tényét akkor LMP-s forrásaink megerősítették.

A helyzet viszont azóta változott:

az MSZP nemcsak egy civil, hanem kifejezetten LMP-s politikus mögé is felsorakozna.

Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke tegnap egy interjúban arról beszélt, a fővárosban a változásra akkor van a legnagyobb esély, ha az LMP-t is be tudnák vonni az összefogásba:

Egy ilyen közös támogatottságú főpolgármester-jelöltnek hatalmas esélye van a győzelemre a jelenlegi főpolgármesterrel szemben.

Egy ismert LMP-s az Indexnek név nélkül úgy fogalmazott, az utóbbi napokban már folyamatosan „bombázták″ a szocialisták az ötletükkel.

Ez politikai innováció lenne

A választási vereség elemzésekor a szocialisták több forgatókönyvet is végigvettek, hogyan lehetne a fővárost visszahódítani a Fidesztől. Ennek során korábban tabunak számító lépéseket is reális lehetőségként kezdtek el kezelni. Pedig április 6-a után egy ideig határozottan úgy tűnt, kicsiben megismétlődhet a tavalyi Mesterházy–Bajnai-birkózás a közös ellenzéki főpolgármester-jelöltségért – csak éppen az MSZP elnöke helyett a párt alelnökével, Horváth Csabával.

Bajnai Gordon azonban többször kijelentette: nem ő lenne az Együtt-PM indulója Tarlós István ellen, most mindenki a volt kormányfőnél kevésbé fajsúlyos Karácsony Gergelyt tartja a párt jelöltaspiránsának. Míg azonban Bajnaival kifejezetten gondban lettek volna a szocialisták, Karácsony esetében tudnak arra hivatkozni, hogy kétszer indult egyéniben Budapesten, és mindkétszer elbukott – először ráadásul 2011 őszén abban a II. kerületben, ahol Horváth Csaba korábban a polgármesterséget is el tudta nyerni. A mostani parlamenti választáson ugyanakkor Budapesten egyéni jelöltként Karácsony hozta a legtöbb pluszszavazatot a pártlistához képest: választókerületében az MSZP-Együtt-DK-PM-MLP közös lista szavazatainak több mint 107%-át kapta egyéni jelöltként.

Mindenesetre átütő saját jelölt híján az Együtt-PM és a DK is elkezdett más megoldásokban gondolkozni, így (először Gyurcsányék fejében)

felmerült az ötlet, hogy egy ismert és híres embert nyerjenek meg a baloldal közös jelöltjének Budapesten.

Az Index információi szerint Alföldi Róbertre gondoltak, a Népszabadság szerint pedig rajta kívül még Kulka János neve is felmerült. Alföldinél rá is kérdeztünk a híresztelésre, ő azonban csak nevetett, és azt mondta, tőlünk hall erről először. Molnár Zsolt valószínűleg ezekre a felvetésekre is utalt, amikor a Népszavának azt nyilatkozta, a főpolgármesterség napi 16 órás munka, a fővárosiak pedig nem egy celebet választanak Budapest élére.

Az Együtt-PM és a DK belső castingjával párhuzamosan viszont az MSZP-ben is beindult az agyalás és a matekozás, hogy miként tudnák ők átvenni a kezdeményezést, milyen konstrukcióban állhatna fel egy, az őszi budapesti győzelemhez szükséges koalíció. Mivel április 6-án az MSZP, az Együtt-PM és a DK közösen sem tudta megelőzni a Fideszt a fővárosban, az LMP bevonása teljesen logikusnak tűnik. 

Schifferék azonban az Együtt-PM-et és a DK-t is az általuk teljesen elutasított régi balliberális, illetve SZDSZ-es elit pártjainak tartják, ezért bármiféle ajánlat kizárólag – a balliberális értelmiséggel szembeni ellenérzéseiket egyébként nagy mértékben osztó, inkább plebejusnak tekinthető – Mesterházy-féle MSZP részéről érkezhet. A két párt alkalmi együttműködése ráadásul közvetve a DK, és főleg a „rossz kompromisszumok" után az önállóságát bizonygatni akaró Együtt-PM ellen is irányul, hiszen számukra nem hagyna más lehetőséget, mint a feltétel nélküli igazodást. És persze az sem utolsó szempont, hogy egy fővárosi vereség esetén jóval enyhébbek lennének a politikai következmények az MSZP-re – és annak vezetésére – nézve, ha nem a saját jelöltjük bukna el.

Egy befolyásos szocialista politikus az ajánlatukról a következőket mondta:

Nem stratégiai szövetséget akarunk kötni az LMP-vel, ebbe nem is mennének bele, de ezerszer inkább az ő jelöltjük vezesse Budapestet, mint a Fideszé! Hát mi a politikai innováció, ha nem ez?

Molnár Zsolt budapesti MSZP-elnök az Indexnek arról beszélt, május 25-e után pártja első körben mindenképp az LMP bevonására tesz kísérletet, hiszen így nyílna a legnagyobb esély a Fidesz legyőzésére. Az általa felvázolt konstrukció arról szól, hogy az összes ellenzéki párt külön listát és saját listavezetőt állít, emellett azonban mindenki az LMP által megnevezett főpolgármester-jelöltet támogatná.

Molnár szerint ez a közös jelölt

  • vagy egy önkormányzati, budapesti tapasztalattal rendelkező LMP-s politikus lehetne,
  • vagy pedig egy LMP-közeli civil szakember például városvédő, környezetvédő múlttal,
  • de nem szerencsés, ha egyben ő az ökopárt fővárosi listavezetője.

index.hu

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek