Hiába jelentette be a fegyvertartás szabályainak szigorítását Barack Obama, ez még nem jelenti azt, hogy rövid távon bármi is változik az országban, ahol évente egy kisvárosnyi ember hal meg fegyveres erőszakban. Az alkotmányos joggal még az elnök sem szállhat szembe, a szabályokat pedig könnyű lesz kijátszani. Nem véletlen azonban, hogy Obama az elnökválasztás előtt háromnegyed évvel lépte meg azt, amit már évekkel ezelőtt ígért.
„Erősen gondolkozom rajta, hogy veszek egy fegyvert. Változnak az idők, és itt is sok minden történik.” A 43 éves, San Bernardinó-i közalkalmazott, Dondi Abarca véleményét nagyon sokan osztják a kaliforniai városban. Azon a településen, ahol tavaly december másodikán két fegyveres 14 embert megölt egy szociális intézményben.
A kétszázezres városban sokan ismerték az áldozatokat, és olyan is akad, aki a merénylőkkel is jóban volt. Mégis, a New York Times riportja szerint
a lakók túlnyomó többsége egyáltalán nem ért egyet Barack Obama intézkedéseivel, amelyekkel az amerikai elnök a fegyverviselést szigorítaná.
„Egyetlen törvény sem akadályozhatta volna meg a mészárlást, főleg nem azok, amelyekről az elnök beszélt” – véli a 44 éves Trish Munoz is, aki szintén érintett a történtekben, áldozatot és elkövetőt egyaránt ismert.
Várható volt, hogy Barack Obama könnyek között tett bejelentése megosztja majd az amerikaiakat. A kontinensnyi országban a fegyverviselés alkotmányos jog, amely 1791 óta van érvényben. És bár a szabályozás szövetségi államonként eltérő, a társadalomba mélyen beleivódott, hogy ha kell, fegyverrel védhetik meg magukat és értékeiket.
Ezt jól tudja a hivatalának utolsó hónapjait töltő Obama, aki sajtótájékoztatóját is azzal kezdte: hisz az Egyesült Államok alkotmányának második kiegészítésében – ez biztosítja az amerikaiaknak a fegyverviselés jogát. Az elnök ezért természetesen nem teljes tiltást, hanem olyan szabályozást jelentett be, amely az ellenőrzésre koncentrál, és mindenki számára engedélyhez köti a fegyverek forgalmazását.
A világ legnagyobb hatalmú vezetője az érzelmekre is megpróbált hatni, amikor kollégáin kívül fegyveres erőszak áldozatainak családtagjait is meghívta a bejelentésre. Barack Obama maga is könnyek között beszélt arról, hogy sokszor egészen fiatal gyerekek is áldozatokká válnak.
Akárhányszor azokra a gyerekekre gondolok, megőrjít” – mondta az elnök.
Obamának abban mindenképpen igaza van, hogy a világon egyetlen országban sincs annyi fegyver magántulajdonban, mint az Egyesült Államokban. Az Injury Prevention című szaklap 2015-ös tanulmánya szerint 100 amerikai lakosra 88,8 fegyver jut, ezek jellemzően puskák vagy kézifegyverek. A statisztikák szerint a tulajdonosok többsége fehér, házas, 55 évet betöltött férfi. A kutatások szerint az Egyesült Államokban 100-ból 30 ember mondja, hogy tart otthon fegyvert.
A fegyvertartás szabályozása amerikai tagállamonként eltérő, amit tovább bonyolít a szövetségi, tagállami és megyei előírások ellentmondásossága. Texasban például 2016. január 1-jével nyíltan viselhetik fegyvereiket a lakosok akár a munkahelyükön, bevásárláskor és az éttermekben is. Ugyanakkor az üzletek és az éttermek megtilthatják a belépést a fegyvert viselőknek.
origo.hu
Komoly és megbízható hitel Hello, kölcsönre van szüksége? A házadhoz? A te dolgod? Autót vásárolni? Kerék? Saját (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os kamattal (...)
Minden finanszírozási igényre A LOPEZ GROUP FINANZAS ügyfeleként azt javaslom, hogy a teljes finanszírozást 2%-os (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek