Krassó-Szörény és Kovászna megyében egy-egy képviselői, Szilágy megyében pedig egy szenátori mandátumot szerzett a december 6-ai parlamenti választáson az RMDSZ ama befutónak számító helyek között, amelyek esetében előre képtelenség megjósolni a pontos választókerületet. Ugyanakkor az RMDSZ Brassó és Konstanca megyei szervezetének sem lesz parlamenti képviselete a következő négy évben.
Közzétette szombaton a Központi Választási Iroda (BEC) az idei törvényhozási megmérettetésnek az óvások elbírálása utáni, végleges eredményét, előrebocsátva: a következő napokban sor kerül a mandátumok kiosztására is.
A megyei pártlistás arányos választási rendszernek betudhatóan a végeredmény kihirdetése előtt csak az ötszázalékos parlamenti küszöböt átlépett politikai alakulatok által megszerzett képviselői és szenátori mandátumok számát lehet tudni, a pontos megyei/választókerületi lebontás azonban még nem ismert. A parlamenti képviseletet nem szerző pártokra, független jelöltekre leadott töredékszavazatok ugyanis országos kosárba kerülnek, majd – helyben vagy más megyében – további mandátumokként hasznosulnak.
Ezeket a mandátumokat bonyolult matematikai számítások alapján osztják szét a parlamenti képviselettel rendelkező pártok között, amelyek így valamivel több parlamenti helyhez jutnak, mint amennyi a szavazatarányuk alapján járna nekik. (A romániai választási rendszer furcsa sajátossága, hogy egy párt kevesebb mandátumhoz jut abban a választókerületben, amelyikben sok szavazatot sikerült begyűjtenie, ezt a mandátumot pedig ott kapja meg a visszaosztás alapján, ahol kevésbé ért el jó eredményt).
Söprés Hargitában, visszaszerzett szilágysági szenátori hely
Benedek Zakariás, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője a Krónikának elmondta, a végleges választási eredmény kihirdetéséig, a mandátumok elosztásáig még számos variáns lehetséges, az tűnik azonban a legbiztosabb forgatókönyvnek, hogy az eddigiekhez képest az RMDSZ Kovászna megyében megszerzi a 4. képviselői mandátumot is, ugyanakkor a szórványban Krassó-Szörény megyében jut képviselői helyhez.
Az RMDSZ parlamenti helyeinek száma változatlan maradt az idei választáson: továbbra is 21 képviselővel és 9 szenátorral rendelkezik. A várakozásoknak megfelelően a szövetség Hargita megyében begyűjtötte az összes mandátumot: az öt képviselői (Kelemen Hunor, Hajdu Gábor, Bende Sándor, Ladányi László Zsolt, Zakariás Zoltán, utóbbi az EMSZ-szel kötött összefogás alapján) és a két szenátori (Tánczos Barna, Antal Lóránt) helyet.
Maros megyében két szenátori (Császár Károly, Novák Csaba Zoltán) és három képviselői (Kolcsár Károly, Csép Andrea Éva, Kulcsár Terza József, utóbbi szintén az EMSZ-szel kötött megállapodás révén) mandátum az RMDSZ-é. Arad megyében Faragó Péter képviselő maradt, Kolozs megyében Csoma Botond képviselő, László Attila szenátor, Biharban Cseke Attila szenátor, valamint Biró Rozália és Szabó Ödön képviselő folytatja, Szatmárban pedig a létszám tekintetében szintén nincs változás: Turos Lóránd szenátor mellett Magyar Lóránd és Nagy Szabolcs képviselő jutott a parlamentbe, itt az utóbbi politikus újonc lesz.
Máramaros megyében Apjok Norbert képviselő folytatja, akárcsak Seres Dénes Szilágy megyében, itt ugyanakkor az RMDSZ „visszaszerezte” négy évvel ezelőtt elvesztett szenátori helyét, amelyet Kovács Irén jelenlegi oktatási államtitkár fog betölteni. Erdővidéki parlamenti képviselet 90 év után Kovászna megyében ugyanakkor a jelenlegi három képviselői helyhez képest négyhez jutott a szövetség (Miklós Zoltán, Könczei Csaba, Benedek Zakariás, Gál Károly), erre még nem volt példa Háromszéken, szenátora pedig továbbra is egy marad az alakulatnak, Fejér László Ödön személyében, a listán második Benkő Erika eddigi parlamenti képviselőnek nem sikerül átülnie a felsőházba. A megye másik szenátori mandátumát a vadnacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) jelöltjének, Ionuț Neagunak osztják ki.
Tamás Sándor háromszéki tanácselnök, az RMDSZ megyei szervezetének vezetője szerint Erdővidéknek 90 év elteltével most lesz ismét parlamenti képviselője Gál Károly által. Parlamenti képviselet nélkül marad a Brassó megyei magyarság, akárcsak a sokkal kisebb lélekszámú Konstanca megyei is, ahol négy évvel ezelőtt Antal István János ugyancsak a rendszer kiszámíthatatlansága, a visszaosztás nyomán jutott mandátumhoz. Mindazonáltal éppen ennek betudhatóan jutott képviselethez most egy erdélyi szórványmegye, Krassó-Szörény magyarsága a bukaresti törvényhozásban, ahol Kelemen Attila is tagja lesz az RMDSZ alsóházi frakciójának.
(kronikaonline.hu)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek