A hétköznapi és a nyilvános anyanyelvhasználatból kiragadott történelmi példákkal mutatja be a kolozsvári többnyelvűséget az Igen, tessék! mozgalom Kincses többnyelvűség című tárlata, amely a kincses város Főterén tekinthető meg egészen csütörtökig 10 és 18 óra között.
Bethlendi András projektvezető, az Igen, tessék! ügyvezetője lapunknak elmondta: szerették volna kellőképpen látványos, egyúttal közérthető tárlattal bemutatni a kincses város lakóinak, hogy Kolozsváron mindig is több nyelven beszéltek, több kultúra volt jelen egyszerre. „Négy nyelven tüntettük fel a bemutatott képek származási helyét, a projekt lényegét, céljait és a kapcsolódó statisztikai adatokat is” – fejtette ki Bethlendi.
Fodor János, a kiállítás tartalmi felelőse – a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) történész doktorandusa – hozzátette: elsősorban Kolozsvár etnikai, anyanyelvi és felekezeti megosztását kívánták ábrázolni a történelmi, illetve statisztikai adatok tükrében. „A kiindulási évszám 1890, az adatok az akkortól napjainkig bekövetkezett változásokat szemléltetik” – magyarázta Fodor. Mint kifejtette: eredetileg kronológiai sorrendbe rendezték volna az anyagokat, de ez túl aránytalannak bizonyult, így végül a tematikus elrendezés mellett döntöttek.
Az érdeklődők egyebek mellett korabeli képeslapokat láthatnak a dualizmus korától a két világháború közötti időszakig, emellett nevezetesebb emléktáblákat ábrázoló fotók is helyet kaptak a tárlatban, és többnyelvű feliratokkal ellátott intézményekről készült fényképek is megtekinthetőek, de a kiállított anyag a korabeli sajtóba és színházi életbe is bepillantást nyújt.
Fodor János lapunknak elmondta: az aktualitásról sem feledkeztek meg, így az egyik pannó a holokauszt-emlékévhez kapcsolódva egy zsinagógán elhelyezett emléktáblát ábrázol, egy másik fénykép pedig a deportált zsidók visszaszállítását követelő tüntetést tárja a néző elé.
„Arra törekedtünk, hogy szakmailag korrekt tárlatot állítsunk össze, illetve a kiállított anyagok bárki által fellelhetők legyenek, így az érdeklődők maguk is megkereshetik a képeket például az Akadémiai Könyvtárban vagy a Kolozsvári Állami Magyar Színház dokumentációs tárában” – magyarázta a kiállítás tartalmi felelőse. Bethlendi András hozzátette: a kiállítás anyagainak válogatásában Fazakas László, Takács Kincső Eszter és Szabó Csongor BBTE-s magiszteri hallgató is sokat segített.
(kronika.ro)
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
AZONNALI PRIVÁT ONLINE HITELEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek