Noileg
2025. január 11., szombat Ágota napja
árfolyam:
1 euro = 4.9728 RON
1 dollár = 0.0475 RON
100 forint = 1.2026 RON

Tizenegyezer rákbeteg van Szatmár megyében

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A statisztikai adatok szerint tavaly ősszel közel tizenegyezer rákos beteget tartottak nyilván Szatmár megyében, ami azt jelenti, hogy száz szatmári lakosból hárman rosszindulatú daganatos betegséggel küzdöttek. Ma van a rákellenes világnap.


2000-ben a Párizsi Charta rákellenes világnappá nyilvánította február negyedikét, hogy a rák ellen folytatott küzdelem eszméje „a világon élő összes ember szívében és gondolataiban éljen”. A rákellenes világnap célja tehát, hogy eloszlassák a tévhiteket a daganatos megbetegedéssekkel kapcsolatban. A rákellenes világnap lehetőséget biztosít arra, hogy növeljék a daganatos megbetegedésekkel kapcsolatos általános ismereteket, ezáltal visszafogva a téveszmék térhódítását.

Jelenleg évente több mint 8 millióan halnak meg daganatos betegségben a világon. Becslések szerint 2030-ra évente 11,5 millió daganat okozta haláleset várható. Romániában a tavalyi esztendő első kilenc hónapja során 43 543 új rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küszködő lakost vettek nyilvántartásba az onkológiai szakrendeléseken, de tízszer többen küzdöttek az ősz elején a gyilkos kórral: 467 780-an. Ezt azt jelentette, hogy száz lakosból 2,4 személynek volt rákbetegsége.

Szatmár megyében 2019 januárja és szeptembere között 737 új daganatos beteget regisztráltak, így októberre a rosszindulatú daganatos betegségben szenvedők száma elérte a 10 923-at. Szatmárban az országos átlagnál rosszabb volt a rákebetegségek előfordulási mutatója: százból 3,3 személy küzdött a kórral.

 

Tegyünk ellene!

 

A rákos megbetegedések egy része megelőzhető, időben felismerhető, aminek az érdekében mi magunk is többféle módon tehetünk. Fontos az egészséges életmód követése, melynek alapja a helyes, kiegyensúlyozott táplálkozás és a mozgás.

Az első és egyik legfontosabb lépés a megelőzésben a dohányzás abbahagyása. Minden egyes alkalommal, mikor beleszív a cigarettájába, 250 káros vegyi anyagot juttat a szervezetébe, melyekből mintegy 70 bizonyítottan rákot okoz. Nem csak tüdőrákot: a dohányzás 12 különböző rákbetegséggel hozható összefüggésbe, többek között a gyomor, a húgyhólyag, a vesék, a száj és torok daganatával. Minél előbb szokik le, annál jobb.

 

Érdemes minél több zöldséget és gyümölcsöt enni, ezek ugyanis rákellenes rágcsálnivalónak számítanak, mivel magas a tápanyag- és rosttartalmuk, ugyanakkor zsírszegény élelmiszerek. Fogyasszon minél több brokkolit, kelbimbót, káposztát, kelkáposztát és egyéb keresztesvirágú zöldséget, amelyek védik a sejteket a rákot okozó DNS-károsodástól. A gyümölcsök közül részesítse előnyben a különböző bogyósokat, amelyekről bizonyított, hogy sejtkárosodást akadályozó, rákellenes anyagot tartalmaznak.

Ha túlsúlyproblémái vannak, fogyjon! A hasi tájékon jelentkező többletsúly fokozza a daganatos megbetegedések — különösen a mell-, vastagbél-, méh-, hasnyálmirigy-, nyelőcső- és epehólyagrák — kockázatát. A kutatók szerint ennek oka, hogy a zsírsejtek olyan anyagokat bocsátanak ki, melyek elősegítik a rákos sejtek növekedését.

Alkoholt csak mértékkel fogyasszon! A rendszeres alkoholfogyasztás jelentősen növeli többek között a szájüregi, nyelőcső-, mell- és májrák kialakulásának veszélyét. Minél több alkoholt fogyaszt, annál magasabb a rákkockázat. Fontos, hogy a napi alkoholbevitel ne haladja meg nők esetén az egy-, férfiaknál a kétegységnyi alkoholt.

 

Túl sok időt tölt ülve? Mozogjon! A rendszeres testmozgás csökkenti az elhízást és az olyan hormonok szintjét, mint az ösztrogén vagy inzulin, amelyek szintén összefüggésbe hozhatók a rákkal. Ha csak teheti, végezzen napi 30 perc aerob mozgást!

Vegyen részt rendszeres szűrővizsgálatokon! Rendszeres szűrővizsgálat segítségével a rák korán — néha még a kezdete előtt — felismerhető. A vastagbélrák sokszor a jóindulatú vastagbélpolipokból fejlődik ki. Vastagbéltükrözéssel (kolonoszkópia) felfedezhetők a polipok a vastagbélben és a végbélben. A Babeş–Papanicolau-teszt a méhnyakon ismeri fel a rákot megelőző állapotban lévő és a rákos sejteket. A mammográfia és az alacsony dózisú számítógépes tomográfia a korai mell- és tüdőrákot ismeri fel. Kérdezze meg családorvosát, mikortól és milyen gyakran javasolja ezeket a szűrővizsgálatokat!


(frissujsag.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)

ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)

Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek