Pittner Olivér (1911-1971) retrospektív kiállítását két tárlatvezetés keretében tekinthetik meg az érdeklődők kedden, a marosvásárhelyi Kultúrpalota második emeleti kiállítótereiben. A festő ahhoz a nagybányai nemzedékhez tartozott, amely a két világháború közötti időszakban megújította a művésztelep szellemiségét.
Az első tárlatvezetést, 17 órától magyar nyelven tartja Oniga Erika művészettörténész, a másodikat egy órával később Cora Fodor művészettörténész vezeti, román nyelven. A Maros Megyei Múzeum által rendezett retrospektív kiállítás Pittner Olivér festőművész második egyéni tárlata az 1934-es nagybányai bemutatkozása után, mely mintegy hetven olajfestményt, pasztellképet és grafikát vonultat fel a családi archívumból származó levelek, dokumentumok és fényképek kíséretében.
Pittner Olivér (1911, Lupény – 1971, Marosvásárhely) ahhoz a nagybányai nemzedékhez tartozott, amely a két világháború közötti időszakban megújította a művésztelep szellemiségét. 1930-ban iratkozott be a nagybányai festőiskolába, de 1941 körül felhagyott a festészettel illegalista tevékenysége miatt, és csak egy évtizeddel később kezdte újra. Közben a marosvásárhelyi és nagyváradi színházak gazdasági igazgatójaként dolgozott, majd a pártból való eltávolítása és kizárása után különböző vállalatoknál tevékenykedett dekoratőrként. Az 1945 utáni társadalmi-politikai rendből kiábrándult és a kötelező szocialista realizmust elutasító Pittnert az 1960-as években Marosvásárhelyre települt fiatalok, különösen Balázs Imre és Nagy Pál barátsága és bátorítása támogatta az újrakezdésben. Nagybányát, Segesvárt és Nagyszebent ábrázoló városképei a kubizmusra emlékeztetnek: szigorúan, szinte geometrikus rendben elrendezett utcaképeket mutatnak. Ezzel szemben a Gyergyó környéki táj redukált és hullámzó felületei Barcsay Jenő tájképeire emlékeztetnek. Az évtized közepén kezdte el szimbolikus, olykor szürrealista ábrázolásainak sorozatát, amelyeken kiszáradt fák és kusza, összefonódott gyökerek képeit ábrázolja - számolt be rövid ismeretőjében a Maros Megyei Múzeum.
A kiállítás 30-ig látogatható a Kultúrpalota második emeleti kiállítóterében, a rendezvényen múzeumi látogatójeggyel lehet részt venni. Jegyeket személyesen a Kultúrpalota jegypénztárában vagy online a www.muzeulmures.ro oldalon lehet vásárolni. Jegyárak: 25 lej (felnőttek), 12 lej (nyugdíjasok) és 6 lej (diákok, egyetemisták).
(Forrás: maszol.ro)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek