Elvégezték az önkéntesek a sürgős beavatkozásokat az évek óta gazdátlanul álló vermesi evangélikus templomon. Az egyik értékes észak-erdélyi gótikus templomot korábban az ortodox egyházra bízta a Németországba kivándorolt szász közösség.
A Műemlékmentő (Ambulanța pentru Monumente) néven futó civil projekt keretében végezték el a legsürgősebb beavatkozásokat a vermesi szász evangélikus templomon, melyet korábban az ortodox egyházra bízott a Beszterce-Naszód megyei településről kivándorolt szász közösség - számol be a kronikaonline.ro.
A besztercei Petrus Italus Trust Egyesület által kezdeményezett és irányított civil projekt célja az volt, hogy valamennyire megerősítse az összeomlás szélére került értékes ingatlant. A vermesi ortodoxok ugyanis nem sokáig használták a gótikus ingatlant: új hajlékot építettek és megfeledkeztek a szászoknak tett ígéretükről, miszerint gondozni fogják.
A Beszterce-Naszód megyei műemlékmentők korábban a Facebook közösségi oldalon kérték a civil társadalom segítségét, illetve adományokat a vermesi templom megmentéséhez. Mint írták, ez csak az első állomás lenne, mivel számos elhagyatott szász templom szorul segítségre az egykoron német ajkú közösség által is lakott térségben, azonban ennél a legsürgősebb a beavatkozás. Ehhez adományokra, illetve önkéntesekre volt szükség, ezért pénzbeli segítséget és munkás kezeket vártak a projekthez, melyet a helyi közösséggel közösen hajtottak végre.
Sürgősebb volt, mint gondolták A Beszterce-Naszód megye déli részén, Szászlekence közelében található Vermes (német nevén Wermesch) vártemploma egyike a térség értékes műemlék épületeinek. Gótikus stílusban épült a 16. században, de az építkezés során egy korábbi, 14. századi templom falait is belefoglalták. Ezeken kívül és belül is nagy felületen falfestményeket találtak, melyeket a 18. századi barokk stílusú átalakítás során sem mentek tönkre. A templom közelében lévő harangláb szintén műemlék, a 16. században épült, de az egykori papi lak és iskola is része az értékes együttesnek. Ez a hely azonban egyre inkább teret veszít az idő múlásával folytatott harcban. Leromlott állapotban van, a falait a leomlás, a teljes struktúrát az összeomlás fenyegeti” – figyelmeztettek tavaly decemberben a civilek. Bár a 2000-es években több kísérlet történt a műemlék templom megmentésére, ezek nem jártak sikerrel.
Bár a munkálatokat csak 2022 nyarára tervezték, hamarabb sort kellett keríteni a sürgős beavatkozásra, ugyanis a tető után február elején beszakadt a karzat egy darabja, mely az istenháza egyik legértékesebb része. Ezért sürgős beavatkozásra volt szükség, melyet az elmúlt hetekben ejtettek meg több helyi és máshonnan érkezett önkéntes kétkezi segítségével, cégek pénzügyi adományából. Első körben a karzatot és a tetőszerkezetet erősítették meg, majd a megrongált tetőzetű templomhajó fölé kifeszítettek egy ponyvát, hogy védje a beázástól az értékes ingatlant. Ide a jövőben védőtetőt terveznek építeni, mely lehetővé tenné a hosszú távú restaurálási munkálatokat. A mostani beavatkozásra azért volt szükség, hogy addig is megelőzzék a víz beszűrődését, és megvédjék a templom értékes részeit, mint a karzat gótikus boltozata, a belső falfestmények és a karzat külső falán talált 14. századi freskó.
Szeptemberben folytatnák Az újabb munkálatokra szeptemberben kerülne sor, írják a műemlékmentők, ekkor megerősítenék a karzatot és a tetőzetet, itt az eredeti építkezéskor is alkalmazott alapanyagokat használnák. A beavatkozást amúgy a Beszterce-Naszód megyei kulturális és műemlékvédelmi igazgatóság is engedélyezte, a tervet pedig szintén önkéntes módon készítette el a Momentum Egyesület és a kolozsvári IrodM Kft. A Beszterce-Naszód megyei szász épített örökség siralmas helyzetére – mint arról beszámoltunk – pár hónapja a Német Demokrata Fórum megyei elnöke, Cristian Roth-Gross is felhívta a figyelmet. A megyei és országos hatóságokhoz intézett felhívásában rámutatott: pár éven, de akár hónapokon belül összedőlhet az észak-erdélyi szászok épített örökségének egy része. Mintegy tíz egykori szász templomnál lenne szükség sürgős beavatkozásra, miután a helyi szász közösségek kihaltak, a Németországba, Ausztriába kivándorolt szászok pedig elöregedtek, kevésbé képesek támogatni itthon hagyott értékeiket. A német politikus szerint nemcsak az evangélikus egyház tulajdonában lévő egykori szász templomok állapota katasztrofális, hanem azon istenházáké is, melyeket a szász evangélikus egyház hívek hiányában más – ortodox, református – egyházaknak engedett át, épp azzal a céllal, hogy gondját viseljék az épületeknek. Hangsúlyozta, hogy az illetékeseknek sürgős beavatkozást kellene eszközölniük az ingatlanokon, biztonságossá tenni ezeket, amíg sor kerülhetne a teljes felújításukra, restaurálásukra.
Roth-Gross felhívásában első helyen épp Vermes (románul Vermeș, németül Wermesch, erdélyi szász nyelven Warmesch) egykori evangélikus templomát említette, melyet a kivándorolt szászok épp amiatt engedtek át az ortodox egyháznak, hogy gondját viselje az értékes ingatlannak.
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek