Csoma Botond: szekuláris társadalomban a házasságot nem lehet csak vallási alapon megközelíteni.
A család fogalmát átíró alkotmánymódosítási javaslatról szavazott a képviselőház. Az eredmény várható volt.
Mindössze 22 képviselő szavazott nemmel az alsóházban a Koalíció a családért szervezet alkotmánymódosító javaslatának végső szavazásán, közülük ketten voltak RMDSZ-esek. A frakciónak nem volt egységes álláspontja, 12-en szavaztak igennel, Csoma Botond és Faragó Péter nemmel szavaztak, Antal István és Apjok Norbert pedig tartózkodtak. Ugyanakkor nem minden képviselő volt jelen a szavazáson. Igennel szavazott Ambrus Izabella, Bende Sándor, Benedek Zakariás, Biró Zsolt, Erdei-Dolóczki István, Korodi Attila, Kulcsár-Terza József, Márton Árpád, Sebestyén Csaba-István, Seres Dénes, Szabó Ödön és Vass Levente. Csoma Botond a Transindexnek elmondta, képviselőházi felszólalásában úgy érvelt: egy szekuláris társadalomban a házasságot nem lehet csak vallási alapon megközelíteni, amióta létezik polgári házasság, azóta az egy polgári jogi intézmény is, s ezért sem ért egyet ezzel az alkotmánymódosítással. Csoma ugyanakkor arról is beszélt, hogy az azonos neműek házasságát jelenleg is tiltja a Polgári törvénykönyv, viszont ha egy adott ponton a társadalom és a parlament úgy döntene, hogy változtatna ezen, akkor - amennyiben most bekerülne az alkotmányba a családot férfi és nő között kötött házasságon alapulónak meghatározó módosítás - először megint az alkotmányt kellene módosítani, hogy a Ptk. módosítása megvalósulhasson. Biró Zsolt és Kulcsár-Terza József, RMDSZ-es színekben mandátumot szerzett MPP-s képviselők közleményben indokolták meg, hogy miért szavaztak igennel.
"Tekintettel arra, hogy a Magyar Polgári Párt képviselőiként választóink felhatalmazásával arra vállalkoztunk, hogy az erdélyi magyarság érdekeinek érvényesítése mellett kiálljunk az egész társadalom alapvető értékeinek védelmében, arra a következtetésre jutottunk, hogy a román parlamentben támogatjuk Románia Alkotmányának 48. cikkelye 1. bekezdésének állampolgári kezdeményezés nyomán történő módosítását" - írták a képviselők. Meggyőződéssel vallják, hogy hogy a társadalom sejtjét a férfi és nő házassága révén létrejött család képezi, amely egyben igazodik a teremtés rendjéhez is - áll a közleményben. "Ugyanakkor magunkénak valljuk a Magyarország Alaptörvényében is megfogalmazott alapelveket, melyek szerint a házasság intézménye „férfi és nő között, önkéntes elhatározás alapján létrejött életközösség”, a család pedig „a nemzet fennmaradásának alapja”. Mindezeket figyelembe véve, meggyőződésünk, hogy a házasság intézménye és a család olyan alapvető értékek, amelyek hosszú távon is biztosítják a Romániában élő magyar nemzeti közösségünk megmaradását" - fogalmaz Biró és Kulcsár-Terza.
UPDATE: Korodi Attila frakcióvezető a szavazással kapcsolatos megkeresésünkre azt nyilatkozta, a frakcióban egyértelműsítve volt, hogy nem lesz frakcióvélemény, hanem különböző álláspontok vannak. "Azt gondolom, hogy maga a szövegkörnyezet, amiben ez az alkotmánymódosítási polgári kezdeményezés elindult, lehetne jobb, de összességében az alapelvvel egyet tudok érteni, és amúgy is amint a parlament a döntést végigviszi, lesz egy új döntéssorozat, ami kimondottan az alkotmánymódosításról fog szólni, tehát ez nem egy egyirányú út vagy szűk keresztmetszetű történet" - mondta Korodi. "A család fogalma eléggé letisztult az erdélyi társadalomban és én azt gondolom, hogy a család az férfi, nő és gyerekek közös élettere, és ha azt mondom, hogy a szöveg nem feltétlenül precíz és jó, akkor arra gondolok, hogy akkor, amikor majd alkotmánymódosításhoz érünk, akkor elég nyitottnak kell legyünk, és jogilag olyan szöveget kell majd a parlamentnek elfogadnia, hogy ne zárja ki azokat a családokat, ahol sajnos válás történt, vagy az egyik szülő neveli a gyereket, azért, hogy nehogy valamilyen szempontból a társadalompolitikában vagy éppen esélyegyenlőség szempontjából ez hátrányosan érintse őket" - mondta még el a frakcióvezető. Arra a kérdésre, hogy mi lesz azzal a csoporttal, akiket ez még így is hátrányosan fog érinteni esélyegyenlőségi szempontból, azaz a meleg közösség tagjaival, a képviselő elmondta, az ő családfogalmába a meleg párok nem férnek bele.
UPDATE 2: Porcsalmi Bálint ügyvezető elnököt is sikerült elérnünk, aki elmondta, nagyon sajnálja, hogy ez lett az eredmény, egyáltalán nem örvend annak, hogy a képviselőház megszavazta ezt a javaslatot. "Szerintem ez visszalépés, amennyiben ennek a javaslatnak javítania kellene az alkotmányt, de nem ez fog történni, hanem rosszabbá fogja tenni, nem közeledünk a 21. századhoz, hanem távolodunk tőle" - mondta. Porcsalmi megismételte korábbi álláspontját, miszerint úgy véli, hiba összekeverni a családot a házassággal, ezt a két fogalmat egy mondatban használni. "Hallottam azt is egyes kollégáktól, hogy a magyar alkotmány követendő példa ebben a kérdésben, azt mondhatnám, hogy bárcsak úgy lenne, mert a magyar alkotmány nem így rendezi ezt a kérdést, hanem két külön fogalomként használja a házasságot, ami egy férfi és egy nő között jön létre, tehát védi a házasságot, valamint külön a családot.
Tehát nem azt mondja, hogy a család egy férfi és egy nő házasságán alapszik. Továbbra is azt gondolom, hogy a gyerekét egyedül nevelő édesanya igenis családot alkot, ha élettársak együtt élnek huzamosabb ideig, az is családot jelent" - nyilatkozta az ügyvezető elnök. "A mai szavazásnak nincs különösebb jogi következménye, azt is mondhatnám egy politikai nyilatkozat, amivel nem értek egyet. természetesen elfogadom és tisztelem azoknak a véleményét, akik velem nem értenek egyet. Három nappal a zilahi kongresszus előtt, aminek az a jelszava, hogy Nem hátrálunk meg!, én tényleg azt szeretném, ha előre mennénk, és nem visszafele" - jelentette ki Porcsalmi. Az ügyvezető elnök azt is mondta, tényleg szükséges lenne az alkotmány módosítása, sőt, egy új alkotmányt kellene írni Romániának, de úgy gondolja, nem ez az elsődleges kérdés, amivel foglalkozni kell. Porcsalmi szerint a szenátusi frakcióban sem várható egységes álláspont az alkotmánymódosító javaslattal kapcsolatban. * A Koalíció a családért nevű szervezet 3 millió aláírást gyűjtött az alkotmánymódosítás kezdeményezéséhez. Alkotmánymódosítási javaslat esetében a képviselőháznak és a szenátusnak is kétharmados többséggel kell megszavaznia a javaslatot, ha ez nem sikerül, akkor együttes ülésen háromnegyedes többséget kell elérni ahhoz, hogy a javaslat népszavazásra kerüljön. A képviselőházi szavazáson megvolt a kétharmados többség. Amennyiben a szenátus is elfogadja a kezdeményezést, az államfő népszavazást ír ki, amelyen a lakosság jóváhagyja vagy elutasítja az alkotmánymódosítást. A referendum akkor érvényes, ha a választópolgárok legalább 30%-a részt vesz.
Szilárd és gyors segítség Hello mindenkinek! Ha vállalkozás indításához vagy tartozás törlesztéséhez hitelre van (...)
Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)
Mészáros Andrea A nevem Mészáros Andrea, Magyarországról származom, ezt az időt arra szeretném (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek