GaGa
2024. július 16., kedd Valter napja
árfolyam:
1 euro = 4.9700 RON
1 dollár = 352.8944 RON
100 forint = 0.0545 RON

Példás gyülekezeti összefogás: többnyire önerőből újítják fel a zsibói református templomot

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Folytatódik a zsibói református templom felújítása, a jövőben a kazetták restaurálását, visszahelyezését, a mennyezet helyreállítását, a karzat két szárnyának lecserélését tervezik - számol be a Maszol.ro. Az első padokra fehér alapon aranyhímzéses terítőt helyeznének borításként, de a külső rész, a toronyóra, illetve a torony felújítása és egy emlékpark kialakítása is várat magára. Az emlékparkban a Wesselényi-kriptából megmaradt sírköveket állítanák ki, valamint egy Kazinczy Lajos-mellszobrot.- a Maszol.ro portálról


2021-ben elkezdték a templombelső helyreállítását, kicserélték a padokat, a padlózatot, a Mózes és a grófi széket, amelynek minden jellegzetes motívumát meghagyták, illetve lemeszelték a falakat. A zsibói református közösség nagylelkű és összetartó, mert többnyire gyülekezeti adakozásból és önkéntes munkával sikerült mindezt megvalósítaniuk – mondta Högye Gál Roberto helyi lelkész.

Högye Gál Roberto zsibói lelkész | Fotó: Kulcsár MáriaHögye Gál Roberto zsibói lelkész | Fotó: Kulcsár Mária

„Mi a pályázatra sokszor csak választ kapunk, pénzt ritkán. Az 50 ezer lejes munkálatot, amennyit egy cég elkért volna, a gyülekezet végül közmunkával elvégezte. Tavaly ősszel minden hétvégén 10-15 ember jött, segített, december elejétől pedig naponta öt személy a templomtalapzatot javította, így megspórolhattuk a munkadíjat. Szintén a helyiek adományából új padokat szereztünk be, kicseréltük a padlózatot, és nemrég fejeztük be a meszelést” – mesélte a lelkész.

18. század eleji restaurálásra váró kazettákat találtak

Zsibó nagy értéket őriz: a templom nem szerepel a műemlékvédelmi listán, de az általános városrendezési tervben műemlékként tartják nyilván, ezért egyfajta patthelyzetbe kerültek a felújítás során. Az egyház épülete egyike azon kevés Wesselényi-épületeknek, amely még mindig azok kezében van, akiknek épült, vagyis a magyar közösségé. 2017-ben egy vihar megemelte a templom tetejét, akkor szintén a helyi gyülekezet összefogásával, saját erőből kezdték meg a helyreállítási munkálatokat, de örömükre abban az évben Magyarország kormánya 2,5 millió forinttal (több mint 31 ezer lejjel), a Királyhágómelléki Református Egyházkerület pedig mintegy 40 ezer lejes adománnyal járult hozzá a felújításhoz.

Kazetták mennyezet | Fotó: Kulcsár MáriaKazetták mennyezet | Fotó: Kulcsár Mária

A támogatásból megjavították az évek óta nem működő harangokat, kicserélték a tetőszerkezet gerendáit, amelyek az idők során elkorhadtak. „Olyan állapotban voltak, hogy amikor megláttuk, azt mondtuk: Isten kegyelme, hogy nem történt baleset” – fogalmazott a lelkész.

Templomfelújításkor, a tetőgerendák cseréjénél, a szentélyrész kishajójában a 13. századból megmaradt katolikus templomrészben a mennyezet deszkáin feliratot és 18. század eleji levakolt kazettás mennyezetet találtak. A virágmotívumokat ábrázoló kazettákat a zilahi Asztalos István készíthette. „Ugyanazokat a motívumokat véltük felfedezni, mint amilyenek a templom közepén található nagy kazettán vannak. Most a kazettákat a padlásrészen tároljuk, a restaurálást követően visszahelyezzük” – mondta a lelkész.

Fotó: Kulcsár MáriaFotó: Kulcsár Mária

A templom egyik különlegessége a zsibói alabástromból készült eredeti szószék. Szintén eredeti a kazettás mennyezet, a nagy középső kazetta, és a falon található dombormű, valamint a templom dísze, a két család, a Wesselényi és Wesselényi István feleségének, a vargyasi Daniel Polixénia családjának címere, két imádsággal, az egyik egy hálaadás, hogy fel tudták építeni a templomot, a másik könyörgés, hogy az Úristen hallgassa meg azok kéréseit, akik a templomban imádkoznak.

A kiállításra váró Wesselényi-címer | Fotó: Kulcsár Mária

A kiállításra váró Wesselényi-címer | Fotó: Kulcsár Mária

Nagy megpróbáltatás lesz az egyház számára a külső felújítás is, mert bontani kell, földet megmozgatni, hogy ne szivárogjon a templom alá víz, ezért templom körüli tereprendezést is terveznek. A templom külső falán a lengyel vitézek, a Magyar Huszár Alapítvány emléktáblája áll. Amikor Kazinczy Lajos letette Zsibón a szabadságharc utolsó ezredének vezetőjeként a fegyvert, sok lengyel huszár öngyilkos lett, ők is a hősök sírjában nyugszanak.

Szintén a külső részen Sombori Zsuzsannának és kisfiának a sírköve látható, akik a tatárjárás idején a toronyba menekültek, de észrevették őket, és hogy ne hurcolják el, az anya gyermekével kiugrott a toronyból. Sírjuk a templom mellett volt, majd amikor átépítették a templomot, a sírkövet beleépítették a falba.

„Nem kergetünk ábrándokat, de mi azért dolgozunk, hogy a magyar népességfogyást megállítsuk, és újraépítkezzünk. Ennek jó jeleit látom. Amikor egy gyülekezet egyik hónapról a másikra önerőből 50 ezer lejt adományoz, és önzetlenül segít, közmunkán vesz részt, akkor ez a lelkület, hozzáállás jó kezdet lehet ahhoz, hogy a közösség megmaradjon. Viszont óriási a lemorzsolódás, és ha az idős generáció elmegy, nagy visszaesésre lehet számítani. Jelenleg a középkorúak teszik ki a gyülekezet derék hadát” – mondta Högye Gál Roberto lelkész.

(Maszol.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Brown Jó nap, Jelenleg Párizsban, Franciaországban vagyok, és azt szeretném ajánlani mindenkinek, (...)

Komoly és megbízható ajánlat Szia, nehéz anyagi helyzetben van? Sürgősen pénzre van szüksége projektjei (...)

Megfizethető hitel ajánlat Nehéz anyagi helyzetbe került, és nem tudja, hová forduljon, mert a bank valamilyen okból (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
noileg
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek