Noileg
2025. január 11., szombat Ágota napja
árfolyam:
1 euro = 4.9728 RON
1 dollár = 0.0475 RON
100 forint = 1.2026 RON

Ötven éves a Kriterion, a Romániában élő nemzetiségek egykori megakiadója

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

1989 előtt méterszámra vették a kiadványait, világirodalmi klasszikusok, ifjúsági irodalom és tanulmánykötetek váltak széles körben hozzáférhetővé általa: 2019 decemberében megalakulásának ötvenedik évfordulóját ünnepli a Kriterion Könyvkiadó. Az idei megemlékezések sorát filmvetítéssel és beszélgetéssel kezdték Kolozsváron csütörtök este.


A Kolozsvári Akadémiai Bizottság székházában szervezett eseményen elsősorban a kiadó első húsz évéről, a rendszerváltás előtti aranykorról esett szó. A Ceaușescu-korszakban nem csak a Kriterion foglalkozott magyar könyvek kiadásával, viszont ez az intézmény két dolog miatt volt különleges: felkarolta a Romániában élő nemzeti kisebbségeket, illetve bátor, megfelelő diplomáciai érzékkel rendelkező vezetője volt 1970 és 1990 között Domokos Géza személyében, hangzott el.

A számok ma elképesztőnek tűnnek: 1970 és 1989 között a Kriterion magyarul összesen 1974 művet jelentetett meg, több mint 21 millió példányban. 1972 és 1980 között évi száz címet jelentettek meg, 1985 után évi 68-86-ot, olvashatjuk a kiadó honlapján. Emellett német, ukrán, szerb, jiddis, szlovák, török és tatár könyvkiadással is foglalkozott a Kriterion, több nemzeti kisebbség romániai szellemi élete indult el itt. A Kriterion a nemzetiségi kérdés példás kezelésének lehetett a kirakat-példája, ami védelmet is jelentett a kiadónak.

A Kriterion gondozásában jelent meg a pályakezdők bemutatkozási fórumát jelentő Forrás-sorozat, legnagyobb megvalósításai közé tartozik a Szótörténeti Tár és a Romániai Magyar Irodalmi Lexikon megjelentetése, illetve jelentős szerepe volt a magyar irodalom román olvasók felé közvetítésében is. A kolozsvári beszélgetés résztvevői a kiadó szakmai műhely jellegét hangsúlyozták. „Voltak szakmai viták, voltak bírálatok, szakmai kritikák, amelyek most egyáltalán nincsenek” – mondta el Péntek János nyelvész, néprajzkutató, egyetemi tanár, aki szerint a Kriterion kiadványaival azt a hiányt is pótolta, hogy negyven évig nem volt magyar néprajz szak a kolozsvári egyetemen.

Felidézte többek között azt a nagyon fontos levelezést, amit az akkor még a kiadó bukaresti szerkesztőségében dolgozó Szilágyi N. Sándorral folytatott a kéziratokról. Domokos Géza a Romániai Magyar Irodalmi Lexikon nagyváradi bemutatóján dedikál 1982. február 23-án. Vilidár István felvétele „Úgy érezte az erdélyi magyar tudományosság, hogy lélegzethez jutott. Ez ’55-’56-ra vezethető vissza, mert akkor szintén volt egy ilyen lélegzetvételi lehetőség, és annak az útját vágták be 1957 után” – fogalmazott Dávid Gyula, aki 1970 és 1992 között volt a Kriterion Könyvkiadó szerkesztője. „’90 után a kiadó teljesen más helyzetbe került, hogy addig lehetett, azt elsősorban Ceaușescu elvtársnak köszönhetjük: annyira összenyomorította az embereket, a lehetőségeket, hogy egy viszonylag gyengén fizető intézmény nagyon jó munkaerőt tudott még Bukarestben is kapni, mert nem volt más lehetőség” – világított rá H. Szabó Gyula, a Kriterion Könyvkiadó igazgatója.

Az aranykorszakhoz a cenzúra is hozzátartozott, ezt a feladatot 1977-ig a Sajtóigazgatóság látta el, ennek megszűnésével a kiadót terhelte a felelősség a megjelentetett tartalomért. 1983 után ismét volt hivatalos cenzúra, a korábbinál is keményebb, amelyik nem csak leállított bizonyos kiadványokat, hanem elő is írta bizonyos könyvek megjelentetését. Az indexre tett könyvek közül többet megjelentetett a kiadó 1990 után, például Cs. Gyimesi Éva, Szilágyi István, Pusztai János, Mózes Attila könyveit. A 2019-es megemlékezések első mozzanataként bemutattak egy szerkesztett változatot abból az interjúsorozatból, amelyet dr. Simonffy Katalin szerkesztő-riporter készített 2018 augusztusa és decembere között a könyvkiadó egykori és jelenlegi munkatársaival. A kerekasztal-beszélgetés résztvevői egyetértettek abban, hogy az ötven éves évforduló a reflexióról, a Kriterion Könyvkiadó által létrehozott értékek számba vételéről, ugyanakkor a kudarcokkal, problémákkal való szembenézésről kellene szóljon.

(maszol.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)

ÚJ HITEL MINDENKINEK Helló, ROMHANYI ANIKO vagyok, legális és megbízható hitelező. kölcsönöket kínálok. (...)

Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
ET
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek