Három erdélyi magyar közéleti személyiség munkásságának elismeréseként magyar állami kitüntetéseket adott át Mile Lajos kolozsvári főkonzul pénteken.
Elsőként Németh Júlia újságíró, néprajzkutató, műkritikus, a Barabás Miklós Céh alelnöke vehette át a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét.
A főkonzul által felolvasott indoklás szerint a díjjal a Szabadság napilap volt rovatvezetőjének az erdélyi, azon belül a kolozsvári magyarság körében végzett közösségépítő munkáját, valamint az erdélyi magyar képzőművészet kitartó kutatását és népszerűsítését ismerte el a magyar állam.
Laudációt Kolozsi Tibor Munkácsy-díjas szobrászművész, a Barabás Miklós Céh elnöke mondott, aki kifejtette: ezáltal legalább törleszthet a sok dicséretből, amelyet ő és a kolozsvári képzőművészek kaptak Németh Júliától a különböző tárlatmegnyitók alkalmával. Kolozsi úgy fogalmazott: bölcs döntés volt Németh Júliának adni az állami kitüntetést, hiszen közösségi példakép, és a Barabás Miklós Céh lelke, aki hozzászoktatta a képzőművészeket a pozitív kritikához.
Dr. Ráduly-Zörgő Éva Ilona logopédus, a Babeş–Bolyai Tudományegyetem (BBTE) Pszichológia és Neveléstudományok Karának megbízott adjunktusa szintén a Magyar Érdemrend lovagkeresztjét vehette át. Mile Lajos elmondta: az elismerés azért jár, mert kiemelkedő szakemberként nagyban hozzájárult a kolozsvári iskolákban tanuló beszéd- és tanulászavaros gyermekek integrációjához, tanácsaival nagymértékben segítette az erdélyi magyar tanintézetekben dolgozó szakemberek munkáját.
Bitay Levente konzul laudációjában nemcsak a kitüntetett logopédusi munkásságát méltatta, hanem kiemelkedő sportteljesítményére is emlékeztetett. Rámutatott, többszörös román országos bajnok és csúcstartó gerelyhajításban, valamint 1972 és 1980 között három olimpián is részt vett.
Dr. Sipos Gábor, a BBTE Történelem és Filozófia Karának egyetemi docense, az Erdélyi Református Egyházkerület Gyűjtőlevéltárának levéltárosa, az Erdélyi Múzeum-Egyesület elnöke szintén magyar állami elismerésben részesült.
Az indoklás szerint azzal érdemelte ki az elismerést, hogy az erdélyi magyar közösség kiemelkedő személyiségeként hozzájárult az erdélyi levéltárak szakszerű megőrzéséhez és az erdélyi magyar könyvtáros-levéltáros utánpótlásképzésben is meghatározó munkát végzett. Pál Judit, a Magyar Történeti Intézet igazgatója laudációjában ismertette Sipos Gábor munkásságát. Az ünnepség a magyar himnusz eléneklésével kezdődött, majd a Szózattal ért véget.
krónika.ro
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek