Lemondott tisztségéről szerdán Ráduly Róbert Kálmán, Csíkszereda polgármestere, miután az Országos Korrupcióellenes Ügyosztály (DNA) vádat emelt ellene és Szőke Domokos ellen.
A megyeszékhely tisztségéből felfüggesztett, házi őrizetben lévő elöljáróját háromrendbeli hivatali visszaéléssel és összeférhetetlenséggel, az alpolgármestert négyrendbeli hivatali visszaéléssel és okirat-hamisításra való felbujtással vádolják.
Tartotta szavát az elöljáró
A lemondásról szóló hírt kérdésünkre Eugen Constantin Iordăchescu, a polgármester ügyvédje is megerősítette, hozzátéve, az erről szóló nyilatkozatot Ráduly a vádemelés közlése után szerdán azonnal eljuttatta a városházára.
Az ügyvéd szerint becsületbeli ügyről van szó, és emlékeztetett, a polgármester már 2013-ban azt nyilatkozta: egy közszereplőnek azonnal le kell mondania, amikor vádat emelnek ellene. „Ha ő ezt hangoztatta, nem tehetett másként, lemondott attól függetlenül, hogy mi fog történni a per folyamán" – mondta az ügyvéd.
„Az ártatlanság vélelmét senki nem kérdőjelezheti meg, amíg ennek ellenkezője nem nyer bizonyságot, de egy közszereplőnek, amikor ellene vádat emelnek, azonnal le kell mondania" – nyilatkozta a Csíki Hírlapnak Ráduly 2013 decemberében azzal kapcsolatosan, hogy a Hargita megyei önkormányzat elnöke, Borboly Csaba ellen vádat emelt a korrupcióellenes ügyészség. Az RMDSZ színeiben mandátumot nyert polgármester egyébként napra pontosan 11 évig volt a hargitai megyeszékhely polgármestere.
EMTE-ügy, vitatott felmérés
A vádiratot ismertető vádhatósági közlemény kitér arra, hogy 2014. szeptember–október folyamán Ráduly Róbert Kálmán polgármesterként törvénytelen módon, hiányos dokumentáció alapján hagyta jóvá a Sapientia EMTE csíkszeredai épületének felújítására vonatkozó építkezési engedélyt. „Ez az egyetem vezetősége és Ráduly Róbert Kálmán közötti kapcsolatoknak tulajdonítható, mert a polgármester az egyetem oktatója is" – írja a DNA.
A vádiratban egyébként Hegedüs Csillának, az RMDSZ ügyvezető alelnökének neve is felbukkan. Az Agerpres hírügynökség szerint Hegedüs Csillának kulturális államtitkárként volt szerepe a Sapientia csíkszeredai központjának bővítésében. Bakos László, a Hargita Megyei Művelődési Felügyelőség vezetője tanúvallomásában azt mondta: az építkezési engedély dokumentációja hiányos volt, de utasítást kapott Hegedüs Csilla államtitkártól, hogy a felügyelőség javasolja az engedély kiállítását.
A polgármestert és alpolgármestert érintő második vádpont szerint 2007 és 2011 között Ráduly és Szőke több alkalommal hagyott jóvá indokolatlan kifizetéseket a Topo Service Rt. számára anélkül, hogy a cég által elvégzett kataszteri felméréseket törvényes módon átvették volna.
Az indokolatlan kifizetések a polgármesteri hivatal és a cég között megkötött, eredetileg 640 904 lej értékű szerződés alapján történtek, az összeget később 961 304 lejre emelték. A cég elkészítette és a polgármesteri hivatal által kifizetett dokumentáció alapján nem történtek telekkönyvi bejegyzések, és nem aktualizálták a kataszteri nyilvántartást sem, megkárosítva így a költségvetést a kifizetett összegekkel.
A vádiratot ismertető közlemény kitér arra, hogy 2014-ben Szőke Domokos alpolgármester közbenjárt, hogy a helyi önkormányzat magánvagyonát képező, egy cég munkapontjaként használt ingatlan bérleti szerződését törvénytelen módosítsák egy hozzá közel álló vállalkozó javára. 2014. június 22-én arra kérte az illető személy, hogy változtassa meg a bérleti szerződés tartalmát, és tegye lehetővé a bérlő számára az ingatlan egy részének további bérbeadását, megszegve ezzel a helyi önkormányzati képviselőtestület által jóváhagyott szerződés előírásait.
A közlemény szerint 2014. július 2-án Szőke Domokos a szolgálati előírások áthágásával, törvénytelen módon jóváhagyott két további bérleti szerződést, amelyeket az ingatlant bérlő cég két másik vállalkozással kötött. A DNA kitér arra is, hogy 2014 és 2015 során Ráduly és Szőke a polgármesteri hivatal szolgálati autójával utazott személyes okokból az ország különböző pontjaira.
A vádhatóság azt is közölte, zárolták a polgármester és az alpolgármester ingatlanvagyonát. A vádiratot a Hargita megyei törvényszékre továbbították, azzal a kéréssel, hogy tartsák fenn az ellenük hozott előzetes kényszerintézkedéseket.
Várhatóan áthelyezik a pert
„A polgármester bizonyítani fogja a törvényszék előtt, hogy nem követett el egyetlen olyan cselekedetet sem, amelyekkel vádolják. A védelem feladata tisztázni ezt a bíró előtt" – mondta kérdésünkre Eugen Constantin Iordăchescu. Ráduly Róbert Kálmán védőügyvédje azt is közölte, korábbi tapasztalataira alapozva azt gyanítja, hogy a DNA kérni fogja a per áthelyezését a Hargita megyei törvényszékről egy másik megyébe. Az elöljárók házi őrizete változatlanul június végéig tart az erről szóló jogerős bírói döntés szerint. Iordăchescu közölte, ennek lejárta előtt kérni fogják a kényszerintézkedés hatósági felügyeletre történő enyhítését.
krónika.ro
Gyors hitel ajánlat Gyorskölcsönöket kínálunk minden pénzügyi problémájának és üzleti lehetőségének (...)
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
MEGBÍZHATÓ HITELAJÁNLAT Sziasztok, SZELECZKI GÁBOR vagyok, becsületes, 1 órán belüli gyorskölcsönt nyújtó online (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek