Klasszikus és újszerű előadásokat egyaránt láthat majd a kolozsvári közönség a legjobb európai színházak előadásában. November 19-30. között ugyanis a kincses városban tartják az Európai Színházi Unió fesztiválját (UTE FEST).
Egy éve még utópiának tűnt, hogy idén ősszel Kolozsváron találkozzanak az európai színházak legjobbjai, különleges erőfeszítéssel mégis sikerült tető alá hozni, hogy november 19-30. között a kincses városban tartsák az Európai Színházi Unió 18. fesztiválját (UTE FEST). Annál is inkább, hogy a nívós színházi eseményt 11 év kihagyás után sikerül újra megszervezni, az utolsót 2008-ban tartották, szintén Kolozsváron
– mutatott rá a fesztivált beharangozó hétfői sajtótájékoztatón Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház (KÁMSZ) igazgatója, az Európai Színházi Unió (UTE) elnöke. Az európai színházak legrangosabb eseménye elsősorban anyagi okok miatt maradt el, és Tompa Gábor szerint azzal a reménnyel indítják újra, hogy ismét rendszeressé válik.
Román és magyar pénzt is kaptak
Az UTE FEST 18. kiadásának megszervezését a román művelődési minisztérium, a magyarországi Bethlen Gábor Alap és a kolozsvári polgármesteri hivatal támogatta, a román és magyar fél hozzájárulása 65-35 százalékos arányban oszlik meg. A mintegy 400 ezer euróra rúgó költségvetésből körülbelül 75 ezret a helyi büdzséből biztosítottak. A sajtótájékoztatón jelen lévő Oláh Emese alpolgármester szerint elsősorban amiatt, mivel egy ilyen rangos fesztiválnak helye van kincses városban.
Igaz, a támogatások ellenére is meg kellett húzni a nadrágszíjat és ki kellett húzni pár projektet, ugyanis – mint kiderült – a fesztivál korábbi kiadásai két hónapon keresztül zajlottak többszörös költségvetésből. Tompa Gábor elmondta, az Európai Színházi Unióba a nem könnyű bekerülni, a Kolozsvári Magyar Állami Színháznak is több évet kellett várni erre, át kellett esni a tűzkeresztségen, de ez idő alatt a teátrum és a társulat is felnőtt a feladathoz. Tompa Gábor rendezőként 2005, a magyar színház 2007 óta tagja a nívós szakmai testületnek, melybe valamennyi színház – országtól és szakmai sikerektől függetlenül – évi 13 ezer eurós tagsági díjat fizet.
Romániából alapítótagként a bukaresti Bulandra színház, a szintén fővárosi Nottara színház, a nagyszebeni Radu Stanca színház és a kolozsvári román nemzeti színház tagja még a színházi szövetségnek, Magyarországot egyedül a budapesti Vígszínház képviseli.
A színházi unió fő célja a színházak közötti nemzetközi együttműködés, koprodukciók létrehozása, rendező- és színész-csereprogramok működtetése, illetve nem utolsósorban az UTE FEST megszervezése. Tompa Gábor rámutatott: napjainkban, amikor az európai kultúra és identitás válságban van, különösen fontos ennek bemutatása, különösen, hogy a színház is Európában, az ókori Görögországban gyökerezik.
Klasszikus és újszerű megközelítés
A november 19-30. között zajló fesztiválon az UTE 16 tagszínháza közül 14 lép színpadra, a moszkvai Maly színház kínai vendégelőadása miatt, a bécsi Volkstheatre premierje miatt marad távol. A meghívott előadások nem épülnek egy bizonyos téma köré, ugyanis túl későn derült ki, hogy egyáltalán megtarthatják a fesztivált. Minden színház két előadást ajánlott, melyek közül úgy válogattak, hogy egyensúlyban legyenek a nagy és a kis, de érdekes produkciók. Klasszikus és újszerű előadásokat egyaránt láthat majd a kolozsvári publikum. Az UTE FEST november 19-én a Kolozsvári Állami Magyar Színház legújabb premierjével rajtol, a drezdai színházzal koprodukcióban készült Kurázsi mama és gyermekei című előadásból magyar, német és vegyes verzió is lesz, a kincses város közönsége az előbbit láthatja a kolozsvári színészek előadásában. Az érdekesebb előadások között a házigazda a portói Danton halála, a luxemburgi Mámor, a prágai Romeó és Júlia, valamint a milánói Az Istenek korában – Odüsszeusz cipésze című produkciót említette. Ezek mellett egy uniós támogatással készült projektet is bemutatnak, a diákok által írt Concord floral öt színház együttműködése révén valósult meg. Az esti előadásokat másnap délelőtt szakmai beszélgetés követi a színház előcsarnokában, ahol a produkciók mellett az alkotók az európai színház és az UTE jövőjével kapcsolatos meglátásaikat is megvitatják. Az előadásokra jegyek a színház jegypénztárában és online válthatók produkciótól függően 40-60 lej közötti áron.
(kronikaonline.ro)
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek