Közel kétszáz sírt tártak fel a Házsongárdi temető bejárata mellett, a Petőfi (Avram Iancu) utca 22–24. szám alatti parcellán zajló ásatáson. A telket, amelyen az államosításig a Reimann-féle neves kőfaragóműhely működött, a Református Egyház Nyugdíjintézete vásárolta meg. A parcellán többszintes, parkolóházzal is rendelkező ingatlant építtetnek. Az épülethez föld alatti szinteket is terveznek, és ezek kiásása előtt leletmentő ásatást kell végezni. Andrei Fărcaş régésszel, az Erdélyi Történeti Múzeum munkatársával a feltárásról, a felszínre bukkant leletekről beszélgettünk. Amint a szakember elmondta, a beépítésre szánt teleknek nagyjából a felét, a déli részét kutatták eddig; a parcella valószínűleg a Házsongárd régebbi része volt, amelynek a 19. században megszüntették a temetőfunkcióját. A régészek ugyanakkor egy 13 méter mély kutat is találtak, amelyet szintén 19. századinak vélnek.
Tekintve, hogy a Református Egyház Nyugdíjintézete által terveztetett ingatlannak föld alatti szintjei is lesznek, illetve hogy a terület műemlékvédelmi övezet része, az építkezés régészeti felügyelettel kezdődhet el. Az Erdélyi Nemzeti Történeti Múzeum régésze, Csók Zsolt szakmai irányítása alatt zajló kutatás március végén indult, és még a hét folyamán zajlik – mondta lapunknak az ásatáson dolgozó Andrei Fărcaş régész, a múzeum munkatársa.
A szakember beszámolt arról, hogy mindeddig közel kétszáz sírra bukkantak. A telek valószínűleg a Házsongárd régebbi része volt, amelyet a 19. században felszámoltak és ráépítettek. „A helyszínen kevés sírt lehetett pontosan keltezni; ehhez laboratóriumi vizsgálatok is szükségesek; a legrégebbi temetkezés, amelyet az ásatáson datálni tudtunk, 17. századi” – emelte ki a régész.
A területen 1830 körül kezdtek el építkezni, tehát néhány évvel azelőtt számolhatták fel a Házsongárdnak ezt a részét. Kérdésünkre, hogy miért szüntethették meg a telek temetőfunkcióját, a régész elmondta: vélhetőleg olyan sírok lehettek ebben a temetőrészben, amelyeknek a 19. századra már nem maradt gazdájuk; sírköveket például egyáltalán nem találtak; valószínűleg fából készült keresztek lehettek a sírok fölött, amelyek elpusztultak, így nem is lehetett tudni, kik vannak oda temetve.
„A leletmentő ásatás egyelőre a telek déli részére terjed ki, amelynek a 90 százalékát már kutattuk; ez a rész nagyjából a fele a parcellának, amelyre az ingatlan épülne. A jövő hétre vélhetőleg befejezzük ezt a szakaszt, hogy az építtető elkezdhesse a munkát; a telek másik felében valószínűleg ősszel folytatjuk a kutatást” – magyarázta a szakember.
Mint mondta, középkori kerámiatöredékeket találtak ugyan, de ezek későbbi, 17–18. századi rétegekkel keveredtek. A feltárt sírok egy része még épségben volt, másokat már megbolygattak a későbbi temetkezések. A telken egy 13 méter mély kutat is találtak. – Nem kerek, hanem terjedelmes négyszögletű gödröt ástak, és annak közepén falazták ki kőből a kutat és töltötték fel a gödröt földdel – részletezte a régész. A kút építésekor sírokat tartalmazó rétegeket is átvágtak. Mivel a telken az első építkezések valószínűleg a Reimann-féle kőfaragó műhelyhez tartozó épületek voltak, elképzelhető, hogy a kutat is akkoriban fúrták – vélte a régész. Mint megjegyezte, nem találtak olyan régészeti anyagokat, amelyek arra utalnának, hogy a kút a korábbi temetőrészhez tartozott volna.
Kérdésünkre, hogy mi történik a sírokban talált tetemekkel és tárgyi leletekkel, a régész elmondta: az emberi maradványok a történeti múzeumba kerülnek, antropológiai vizsgálatot végeznek rajtuk, s ezt követően visszaszolgáltatják őket a református egyházkerületnek, hogy újratemethessék az elhunytakat. A sírokban talált temetkezési leletek nagyrészt rózsafüzérek voltak. Keresztény temetkezésekre – a korábbi korokkal ellentétben – már nemigen jellemző, hogy a sírokban bőséges halotti inventárium legyen; a katolikus elhunytaknál jellemző melléklet a rózsafüzér, amelyet az illető egész életében használt; sajátos esetekben, egyéb olyan tárgyak is előkerülhetnek, amelyeket esetleg a család fontosnak tartott, hogy a halottal együtt hantoljanak el – részletezte a szakember.
Tekintve, hogy a Házsongárdot a városban dúló pestisjárványok miatt nyitotta meg annak idején a domboldalban köztemetőként a városi tanács, és hogy a most feltárt parcella a temetőnek egy régebbi része lehetett, felvetettük a kérdést: találtak-e pestisben elhunytakra utaló nyomokat. A régész azt válaszolta: figyeltek erre, de sem meszes temetés nyomait, sem tömegsírokat nem találtak a felásott részen – legalábbis egyelőre.
Andrei Fărcaş elmondta továbbá, hogy nem találtak arra utaló nyomokat sem, hogy a telek a Házsongárd létesítése előtti korokban lakott lett volna. Az úgynevezett „steril” földréteg, amely semminemű emberi tevékenység nyomait nem tartalmazza, két méter mélységben, vagy annál is magasabban van; összehasonlításképpen, a hosszú idők óta belakott Főtér környékén ezt a réteget 9–10 méter mélyen azonosították. Még a temető megnyitása után is nagyrészt kertek lehettek ebben az övezetben – tette hozzá Andrei Fărcaş.
„Egyelőre dokumentáltuk a feltárt leleteket, ezt követi az elemzési folyamat, a leletek kontextusba helyezése, az analógiák keresése, majd a következtetések összegzése. Gyereksírokat is találtunk; reményeink szerint statisztikai megállapításokat is megfogalmazhatunk majd. A feltárás kétségkívül újabb adalékokat nyújt a város történetéhez, de előbb fel kell dolgoznunk az anyagot ahhoz, hogy konkrétumokat fogalmazhassunk meg” – emelte ki a régész.
(szabadsag.ro)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek