Az ügyvezető elnök szerint ebben a pillanatban nem áll fenn a döntési kényszer, hogy az RMDSZ kormányra megy vagy ellenzékben marad.
Az RMDSZ ügyvezető elnöke szerint méltányolandó Pontának a lemondása, főleg annak fényében, hogy az elmúlt hetekben-hónapokban számtalan olyan téma volt, amikor felmerült a lemondásának kérdése. A Transindexnek Kovács Péter azt is elmondta, az még kétes, hogy mit hoz a jövő a szövetség számára.
Hogy látja a közeljövő eseményeit, és milyen szerepet fog betölteni ezekben az RMDSZ?
Kovács Péter: – Az előírások szerint a miniszterelnököt az államelnök javasolja a parlamenti pártokkal folytatott konzultációt követően, és a parlamentnek ezt meg kell szavaznia. Egészen biztos, hogy napokon belül Klaus Johannis össze fogja hívni a parlamenti pártokat konzultációra, az RMDSZ ez alkalommal is el fog menni, ahogy az összes többi konzultációra is elment.
Várhatóan az államelnök egy olyan politikust, miniszterelnök-jelöltet fog nevesíteni, akit megszavaz a parlament. Jelenleg nem tudom bemérni, hogy ez a lemondás jelent-e új parlamenti többséget, mert amiért lemondott a miniszterelnök és ezáltal a kormány is, attól a parlamenti többségnek még nem kellene automatikusan átalakulnia. Azonban a következő órákban, napokban, hetekben fogjuk látni, hogy a többségi koalíció felbomlik-e, hogy milyen más mozgások lesznek.
Az RMDSZ ebben az időszakban nem tud nyilatkozni arról, hogy most kormányra kell menni, vagy sem. Addig, amíg nincs új parlamenti többség, vagy nem bomlik fel a mostani többség, ez nem aktuális számunkra.
Milyen szerep hárulhat a jelenlegi ellenzékre?
- A jelenlegi ellenzék akkor tud kormányra kerülni, ha többséget alakít ki a parlamentben, vagy ha az államelnök a mostani ellenzék köréből nevez meg egy miniszterelnök-jelöltet. Ha titkos szavazáson is rábólintanak a javaslatra, akkor kisebbségi kormány alakulna ki a választásokig. Jogi szempontból is elképzelhető, hogy előrehozott választások lesznek. Ez akkor következhet be, ha az államelnök két alkalommal olyan miniszterelnököt nevesít, akit a parlament visszautasít, és ezt követően fel kell oszlatni a parlamentet.
Politikai szempontból ez azonban nem valószínű. Mit gondol erről?
- Igen, politikai szempontból nem valószínű, mert változott a választási törvény, csökkent a parlament összlétszáma, és nagyon sokan vannak ott, százas tételben, akik nem fognak visszakerülni az újonnan megválasztott testületekbe. Nem valószínű, hogy a nevesített miniszterelnök ellen szavaznak, így elképzelhető az is, hogy kisebbségi kormány fog alakulni. Most teljesen nyitott ez a pálya, nem lehet pontosan meghatározni, hogy melyik lesz az az irány, amerre elmozdul ez a történet, csak az elméleti lehetőségeket lehet listázni.
Ugyanebben a helyzetben van az RMDSZ is, a hétvégi Szövetségi Képviselők Tanácsán a politikai vitában lesz erről szó, de ebben a pillanatban nem áll fenn a döntési kényszer, hogy kormányra megyünk vagy ellenzékben maradunk. Egy dolog biztos, hogy nem fogjuk támogatni a lemondott kormánykoalíciót, ha az ismét kormányra kerülne.
transindex.ro
Hello, most kaptam kölcsönt. Hello, most kaptam kölcsönt. Sziasztok, most kaptam kölcsönt Halaszgéza Miklósné (...)
Hitel ajánlat Hitel ajánlat komoly és gyors magánszemélyek között Finanszírozásra van szüksége (...)
Hello, most kaptam kölcsönt. Sziasztok, most kaptam kölcsönt Halaszgéza Miklósné fogorvostól, sok sikertelen (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek