Noileg
2025. január 23., csütörtök Zelma napja
árfolyam:
1 euro = 4.9763 RON
1 dollár = 0.0482 RON
100 forint = 1.2126 RON

Folytatja a CEMO a kétnyelvű utcanévtáblák kihelyezését Marosvásárhelyen

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A helyi rendőrség akcióját a román lakosság részéről is felháborítónak és elfogadhatatlannak tartják - állítja Barabás Miklós aktivista.


marosvásárhelyi helyi rendőrség eljárása törvénytelen, és kimeríti a hatósági visszaélés fogalmát, ezért feljelentést tettünk a bíróságon” – válaszolt megkeresésünkre Barabás Miklós, a Civil Elkötelezettség Mozgalom (CEMO) akciócsoport tagja. A civil aktivistát annak kapcsán kerestünk meg, hogy a marosvásárhelyi önkormányzatnak alárendelt helyi rendőrség tagjai hétfőn becsengettek azokba a házakba, amelyekre korábban önkéntesek kétnyelvű utcanévtáblát tettek ki, és tetemes bírságot helyeztek kilátásba, ha a háztulajdonosok nem távolítják el az utcanévtáblákat. A rendőrségi felszólításban az áll, hogy amennyiben a lakosok 48 órán belül nem hajlandók levenni a kétnyelvű táblát, akkor 30-50 ezer lej közötti pénzbírságra számíthatnak. 

„Többen is megkerestek, hogy mi a teendő a durva rendőrségi túlkapás ellen. A javaslatunk az, hogy ne engedjenek az intézményesített terrornak, ám aki úgy érzi, hogy számára ez vállalhatatlan, természetesen leveheti a táblát, nem történik semmi. Kincses Elődügyvéd ingyen és bérmentve felajánlotta a segítségét, és azt ajánlotta, hogy a szóban forgó személyek várják meg, amíg a rendőr kiszabja a büntetést, így kártérítést is lehet követelni a zaklatás miatt” – mondta Barabás. Hozzátette: a helyi rendőrség a 185/2013-as, reklámozást szabályozó törvényre hivatkozva állítja azt, hogy a kétnyelvű táblák kihelyezése reklámnak minősül, ezért illegális. 

Az aktivista szerint a városban a román lakosság részéről is sokan fel vannak háborodva, és világosan látják, hogy a hatóság durva megfélemlítést alkalmaz. A CEMO eddig 80 utcanévtáblát helyezett ki olyan épületekre, amelyeknek tulajdonosai korábban beleegyeztek ebbe. Barabás elmondta, hogy a rendőrség még azokat a háztulajdonosokat is felszólította a táblák eltávolítására, akik esetében még a Magyar Autonóm Tartomány idején helyezték ki a kétnyelvű utcanévtáblákat. „Persze a szegény rendőrnek nem terjed ki a történelemtudása odáig, hogy tudja, az ötvenes-hatvanas években milyen közigazgatási egység központja volt Marosvásárhely. Ő érkezik, és végzi a dolgát, ahogy tudja” – fogalmazott. 

Kérdésünkre, hogy hányan döntöttek a táblák eltávolítása mellett, Barabás elmondta: 10 emberből 8-an nem vennék le a táblákat. „Tegnap hívott fel egy érdeklődő, hogy eddig húzta az időt, habozott, de a rendőrségi eljárás annyira felháborította, hogy azonnal kér egy táblát, és kiteszi a háza falára. Nagyon érdekes, hogy román emberek is kérik ezt. Nemrég jelezte egy neves üzletember, jelentős helyi véleményformáló, hogy ő is szeretne egy táblát” – magyarázta. A CEMO folytatni kívánja a kétnyelvű táblák kihelyezésére indított akciót, de a kétnyelvűség teljes ügyét is folyamatosan napirenden szeretné tartani. Milyen formában és hogyan, azt a szerdai sajtótájékoztatójukon fogják elárulni – zárta Barabás. 

Az ügyben Peti Andrást, Marosvásárhely RMDSZ-es alpolgármesterét is megkerestük, aki elmondta: 2014-ben elindult a hivatal részéről a vásárhelyi utcák valódi kétnyelvűsítése, ám a folyamat indokolatlanul elhúzódik. E miatt a civil társadalom is nemtetszését fejezte ki, és a CEMO a Diszkriminációellenes Tanácshoz (CNCD) fordult. A CNCD megállapította a diszkrimináció tényét a kétnyelvű táblák hiánya miatt, ám a polgármesteri hivatal fellebbezett és első fokon a bíróság igazat adott a hivatalnak, érvénytelenítette a CNCD döntését, ami így nem jogerős. „A 185/2013-as törvény sajnos nagyon kétértelműen fogalmaz, nagyon engedékeny, és ha így folytatódik, akkor minden magyarul beszélő ember reklámügynök, reklámhordozó lesz. A törvényt úgy kellene módosítani, hogy egyértelművé váljon a határ a gazdasági reklámozás és a közérdekű, nonprofit reklámozás között” – magyarázta az elöljáró. Hozzátette: 2014-ben és 2015-ben is szerepel a költségvetésben előirányozva a szükséges összeg a kétnyelvű utcanévtáblák elkészítésére és kihelyezésére. 

„Nagyon remélem, hogy hamarosan a közbeszerzési folyamat elindul, és folytatódni fog ez a nagyon fontos folyamat” – mondta Peti. 
Kérdésünkre, hogy jelezte-e Valentin Bretfelannak, a helyi rendőrség parancsnokának a hatósági fellépéssel kapcsolatos aggályait, az alpolgármester elmondta: a helyi közigazgatási törvény a polgármesternek lehetőséget, és nem kötelességet biztosít arra, hogy az alpolgármesterre feladatköröket ruházzon. Dorin Florea nem élt ezzel a lehetőséggel, a helyi rendőrség így nem tartozik a hatáskörébe, így felelősségre sem vonható. „Kollegiálisan természetesen beszéltem vele, és fontosnak is tartom, hogy konzultáljak vele a közösséget érintő kérdésekben. A következő, április 30-i tanácsülésen is szóvá fogjuk tenni ezt a kérdést” – tette hozzá Peti. 

Az ügyben Valentin Bretfelean is megszólalt, aki kedd sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, hogy a CEMO „a törvényre fittyet hányva helyez ki kétnyelvű utcanévtáblákat azzal a szándékkal, hogy Marosvásárhelyen feszültséget gerjesszen az etnikumok között”.

transindex.ro

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Súlyos kölcsönök magánszemélyek között Helló Egy nemzetközi pénzügyi intézmény (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek