GaGa
2024. július 18., csütörtök Frigyes napja
árfolyam:
1 euro = 4.9681 RON
1 dollár = 361.0678 RON
100 forint = 0.0544 RON

Az RMDSZ módosító javaslatával együtt fogadta el a képviselőház a nyugdíjtörvényt

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Befoglalták a nyugdíjas meghatározásába azokat a súlyos testi fogyatékkal élő személyeket, akik legalább a kötelező minimális járulék egyharmadát befizették.


Elfogadta kedden cikkelyenként a képviselőház plénuma a nyugdíjtörvényt. A törvényhozók megszavazták az RMDSZ módosító javaslatát, és ismét befoglalták a nyugdíjas meghatározásába azokat a súlyos testi fogyatékkal élő személyeket, akik legalább a kötelező minimális járulék egyharmadát befizették.

A korábban a munkaügyi bizottság által elfogadott, majd visszautasított módosító javaslat 215 támogató szavazatot kapott a plénumban.

A munkaügyi bizottság által jóváhagyott változat szerint nyugdíjasnak csak az a személy számított, "aki legalább 15 évig fizette a nyugdíjjárulékot".

A tervezetről szerdán lesz zárószavazás. A képviselőház döntő ház ebben a kérdésben.

*

Kedden is tárgyalt a nyugdíjtörvény-tervezetéről a képviselőház munkaügyi- és szociális bizottsága. Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője, a munkaügyi bizottság tikára megkeresésünkre elmondta, hogy a nyugdíjtörvény vitájában sikerült elfogadtatnia az RMDSZ-nek a bizonyos definíciókat és a nyugdíjazás feltételeit illető javaslatokat, és sikerült a munkaügyi miniszterrel is tárgyalóasztalhoz ülni.

A törvénytervezetben szereplő előírások szerint az a személy lehet nyugdíjas, aki legalább 15 évig hozzájárul a nyugdíjalaphoz. A tervezet egyik kitétele szerint a súlyosan látássérült személyek (román szakszóval nevăzători) lehetőséget kaptak volna a nyugdíjas státusz elnyerésére, ha a teljes, 35 éves hozzájárulási időnek egyharmadát teljesítik. Az RMDSZ módosításában ezt a jogot kiterjesztette volna a súlyosan fogyatékkal élő személyekre is - mondta el a képviselő.

Miután átment a szövetség módosítása a bizottságon, a szünet után a nagyobbik kormánypárt visszakozott a látássérültek tekintetében, ezzel pedig az RMDSZ javaslatát is lesöpörte az asztalról. Csép Éva Andrea elmondása szerint ezt a javaslatot továbbra is fenntartják, és úgy gondolják, hogy a súlyos fogyatékkal élő személyeket motiválni kell arra, hogy részt vegyenek a munkaerőpiacon, valamint meg kell teremteni a feltételeket ehhez.

Az RMDSZ egy másik, elfogadásra váró módosítást is benyújtott a nyugdíjtörvény tervezetéhez. Az új törvény teljesen átírta a rokkantsági nyugdíjra szoruló személyek jogosultságának feltételeit. A tervezet szerint a törvény életbe lépésétől, tehát 2021-től, a rokkantsági nyugdíjra az a személy lenne jogosult, aki a következő három feltételt együttesen teljesíti:

  • nincs meg a standard nyugdíjkora (nők esetében 63 év, férfiak esetében 65 év);
  • megvan a minimális, 15 éves hozzájárulási időszaka;
  • valamilyen formában, részben vagy egészben elvesztette a munkaképességét (ez lehet munkabaleset, szakmai megbetegedés, a forradalomban való részvétel stb.).

Az RMDSZ módosításában azt javasolta, hogy a minimális 15 éves hozzájárulási időszakot csökkentsék le, és adjanak nyugdíjazási lehetőséget azoknak a személyeknek is, akik ennek csak az egyharmadát tudják teljesíteni. Erre a képviselő szemléltető példát is hozott: “Egy fiatalember, aki 30 évesen munkabaleset szenved, mondjuk leesik a létráról, és elveszti részben a munkaképességét, de van 5 év régisége, szociális segélyre marad.”

A törvénytervezet értelmében azok, akik a rokkantsági nyugdíj feltételeit nem teljesítik, csak szociális segélyre jogosultak, amely sokkal kiszámíthatatlanabb konstrukció, mint a nyugdíj, hiszen a szociális támogatási rendszerhez a kormány bármikor hozzányúlhat és kénye-kedve szerint változtathatja, míg “a nyugdíjas státusz egy kiszámítható biztonságot ad a személynek”  - érvelt a képviselő.

A PSD kifogása a módosítás ellen az volt, hogy a fent említett kategóriák le lesznek fedve a most készülő szociális támogatásokat szabályozó törvényben, de a képviselő elmondása szerint “ameddig mi nem látjuk ezt a törvényt, mert nincs előttünk, addig nem tudunk felelősséget vállalni, hogy ezt a kategóriát lefedetlenül hagyjuk a nyugdíjtörvényben.”

A képviselő kérdésünkre elmondta, hogy hétfőn Szabó Ödönnel, az RMDSZ képviselőházi frakciójának vezetőhelyettesével együtt tárgyaltak Marius Budăi munkaügyi miniszterrel, és kérték a szaktárcát is, hogy vezessék be a kategóriát a nyugdíjtörvénybe. Csép Éva Andrea hangsúlyozta: “Ma tovább folytatjuk az egyeztetést a többséggel, és minden eszközt meg fogunk ragadni annak érdekében, hogy ténylegesen úgy kerüljön ki ez a nyugdíjtörvény, hogy ne felejtsünk ki senkit belőle. Úgy érzékeljük, hogy most tárgyalási pozícióban vagyunk és ezt maximálisan ki kell használni.”

Csép Éva Andrea elmondta, hogy ha nem sikerül meggyőzni a bizottságot az igazukról, akkor sincs minden veszve, mert a szakbizottságban elutasított jelentést beterjeszthetik a képviselőház plénuma elé, ahol fenntarthatják a javaslataikat, megpróbálva meggyőzni a többséget, hogy ezeknek helye van a nyugdíjtörvényben.

(penzcsinalok.transindex.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

scott Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

Hitel ajánlat Szüksége van adósságrendezési kölcsönre, hogy kifizesse számláit? Szeretné ma átvenni az (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
noileg
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek