Sehogy sem egyeznek a civilek és a román hatóságok mérési adatai a Szamos szennyezettségéről, miközben szemmel látható, hogy rothadó húsfeldolgozási maradékokkal teli szennyviz folyik a folyóba.
A Greenpeace magyar, román és szlovák munkatársai nemrég közösen vizsgálták a Szamos szennyezettségét, méréseik pedig igazolták Baranyi Krisztina, az Együtt szakpolitikusa korábbi állításait, miszerint a Szatmár megyei Vetés környékén súlyosan fertőző szennyezés ömlik a folyóba. A környezetvédelmi szervezet közleményben kéri a román hatóságokat hogy a lakosság egészségének védelmében,
A Greenpeace három különböző szakaszon vett vízmintákat: a húsüzemnél a Szamosba közvetlenül beömlő szennyvízből, a folyó romániai szakaszán a szennyvízbefolyás alatt és felett körülbelül kétszáz méterrel, valamint a Szamos magyar szakaszán, 4-5 kilométerrel a szennyezés alatt. A mintákat hűtve szállították magyarországi akkreditált laboratóriumba, ahol biológiai és kémiai vizsgálatok elvégzését kérték.
A folyó fősodrában szemmel is látható, hogy bűzös, rothadó húsfeldolgozási maradékokkal teli szennyviz folyik a folyóba. Ezt alátámasztották a vizsgálati eredmények is. A befolyás feletti vízminta vízminősége kiváló volt a vizsgált kémiai és biológiai paraméterek tekintetében. Azonban Szamosba befolyó szennyezésből vett minta súlyos értékeket mutatott: az állati hulladékkal, fekáliával szennyezett tisztítatlan szennyvíznek nagyon jelentős volt a bakteriológiai és kémiai szennyezettsége.
A fertőzéseket okozó E. coli száma több nagyságrenddel meghaladta az elfogadható értéket, így megállapítható, hogy a folyóba ömlő szennyezés gyakorlatilag fertőző veszélyes hulladéknak minősül – tájékoztat a szervezet.
A befolyás alatt pár száz méterrel nőtt a Szamos bakteriális, biológiai szennyezettsége. A bakteriális telepszám a normálisnak tekinthető, milliliterenként száz körüli értékről 3000 feletti értékre ugrott. A folyón leúszó rothadó szennyezés még a pár kilométerrel lejjebbi magyar oldalon, Csengernél is jól látszott. A folyás mellől vett mintákban még itt is magasabb volt a víz kémiai oxigénigénye, ami a vízben lévő szerves anyagokra utal.
„Elfogadhatatlan, hogy a botrány kirobbanása után több héttel, a román hatóságok ígéretei ellenére, még mindig nem szűnt meg a folyó szennyezése. A fertőző szerves hulladék továbbra is tisztítatlanul ömlik a Szamosba, ami nem sokkal később a Tiszába jut” – nyilatkozta a közleményben idézett Simon Gergely, a Greenpeace regionális vegyianyag-szakértője.
A Szatmár megyei környezetőrség főfelügyelője, Vasile Fănăţan azt nyilatkozta a sajtónak, hogy megykapta Greenpeace tájékoztatását, de a Szamos felügyelete Szamos-Tisza Vízügyi Igazgatóság hatáskörébe tartozik. A környezetőrség évente ellenőrzi az Unicarmhoz hasonló gazdasági tevékenységet folytató vállalatokat, eredményeiket megosztják a vízügyisekkel is.
Vasile Andrieş, a vízügyi hatóság Szatmár megyei vezetője is azt mondta: a rendszeres vízügyi ellenőrzések során már egy jó ideje nem mutattak ki semmilyen szennyezést. A magyar hatóságok sem jelezték, hogy baj lenne. Elismerte ugyanakkor, hogy az Unicarmnál voltak problémák, több büntetést is kaptak az idők folyamán, és új problémák is felmerülhettek, de részleteket nem akart elárulni minderről.
(foter.ro)
Loan Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek