Noileg
2025. január 07., kedd Attila napja
árfolyam:
1 euro = 4.9749 RON
1 dollár = 0.0432 RON
100 forint = 1.1992 RON

250 éve szentelték fel a máriaradnai kegytemplomot

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

A máriaradnai római katolikus kegytemplom felszentelésének 250. évfordulóját ünnepelték csütörtökön az Arad megyei búcsújáróhelyen. Az Osztrák-Magyar Monarchiában Mariazell után Máriaradna volt a második legnagyobb zarándokhely.


1767. pünkösd hétfőjén Franz Anton Engl von Wagrain csanádi megyéspüspök szentelte fel a templomot. Erre emlékeztek a három részre szakított történelmi egyházmegye főpásztorai, papjai és hívei. Az évfordulók sora azonban nem ért végett a Maros festői völgyében fekvő kegyhelyen, ugyanis jövőre lesz 350 éve, hogy Máriaradnára érkezett az oltár felett látható kegykép – mondta Roos Márton temesvári megyéspüspök.

Az 1695-ben egy törökdúlást átvészelő Mária-kép történetét a prédikációban idézte fel a szentmise főcelebránsa, Német László nagybecskereki megyéspüspök: „A törökök felgyújtottak mindent, amit lehetett. Miután elvonultak erről a tájról, és visszajöttek a ferencesek és a hívek, a régi kpolna üszkös romjai között sértetlenül találták meg ezt a képet. Azóta csodatevő erőt tulajdonítanak neki. Évről évre nőtt a zarándokok száma, ezért is kellett egy új, nagyobb templomot építeni.”

A jelenlegi templomot és a hozzá tartozó rendházat a Ferenc-rendi szerzetesek tartották fenn évszázadokon keresztül. 1911-ben esett átt nagy felújításon, amikor 30 méterrel megemelték a két tornyát.

1951-ben a román kommunista diktatúra Máriaradnát jelölte ki a ferencesek kényszerlakhelyéül. „Nagyon jó tapasztalat volt az itt eltöltött néhány hónap a testvérek számára, ami, én hiszem azt, hogy meghatározta a kommunizmus alatti helytállásukat is” – vélte Orbán Szabolcs minister provincialis, az erdélyi ferences rendtartomány kolozsvári vezetője.

A közelmúltban európai uniós és román állami pénzből restaurált templom és kolostor a történelmi összefonódás és a jövő zálogának is jelképe egyben. „Ha látjuk, hogy ilyen zarándokhelyek felújúlnak, az azt jelenti, hogy a hit továbbra is él” – fogalmazott Német László nagybecskereki megyéspüspök.

Máriaradna a temesvári egyházmegye legkisebb plébániája – tudtuk meg a templom első világi (nem szerzetes) plébánosától, Reinholz Andrástól. 101 római katolikus él itt, és nagyjából a fele magyar, a többi román, német, horvát és bolgár nemzetiségű. De a templomot látogatják és a búcsúkban részt vesznek más felekezetű és nemzetiségű hívek is – tette hozzá. „Máriaradnára évente 16 zarándoklatot szervez a temesvári egyházmegye, ezenkívül vannak nemzetiségi zarándoklatok, vagy egy-egy település búcsújárása. A legnagyobb a Kisboldogasszony-napi búcsú, amikor több mint 30 ezren keresik fel a kegyhelyet” – mesélte Reinholz András.

A maroknyi helybeli, vagy a közigazgatási központban Lippán élő magyaroknak fontos e szakrális hely. Az ünepi szentmisén részt vevő Czernák Ferenc Lajos lippai lakos így fogalmazott: „Valahogy emeli még azt a kis pislákoló lángot, amit nemzeti öntudatnak nevezünk. És még eszünkbe juttatja azt, hogy nemcsak keresztények, hanem magyarok is vagyunk”.

(maszol.ro)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Tordai Angela A nevem Tordai Angela, debreceni vagyok, most kaptam meg a hitelemet a Patricia Kingsman (...)

Patricia Kingsman A nevem Patricia Kingsman, 2025 új legális hitelezője vagyunk, és szeretnénk segíteni minden (...)

hogy naponta maximum 1000 dollárt vegyek ki maximum 20 napig Az ATM-kártyámat már beprogramoztam, és üresen kaptam, hogy naponta maximum 1000 dollárt (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
ET
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek