Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9764 RON
1 dollár = 0.0481 RON
100 forint = 1.2089 RON

Összetartozás

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

Figyelemmel kísértem a Duna Televízióban a Fölszállott a páva címû vetélkedõt, a szebbnél szebb néptáncokat, népdalokat. Eszembe jutott, hogy mi is részt vettünk - a domokosi és a magyarláposi iskola tanulóival - hasonló versenyen 1978 nyarán Székelykeresztúr-Sóskúton. Elhatároztam, beszámolok a kedves Olvasóknak errõl az eseményrõl. Igaz, rég volt, de szép volt, érdemes rá emlékezni.


Kezdjem az elején. A domokosi és magyarláposi iskolák együttmûködésének szép példája a sok közös kirándulás, tapasztalatcsere, valamint a versenyeken való közös részvétel. Csakhogy most mi voltunk a ,,kisebb testvér”, de ezt soha nem éreztették velünk, ugyanis mi csak az I-IV. osztályokkal, Domokos pedig az I-VIII. osztályokkal vett részt.

Tanítványaimmal együtt hálával gondolok Jónás Mária igazgatónõre, aki mindig meghívott minket egy-egy nagyobb eseményre, buszos kirándulásra stb. Többek között ilyen volt a fent említett dal- és táncverseny.

Összehangolva, sok-sok próba után indultunk két busszal a megmérettetésre. Deákné Nagy Vilma kolléganõm az I. és a III. osztályt, jómagam a II. és a IV. osztályt vezettem. Az õ fiatalos lendületét átültette a tanulókba. Lelkes munkájával mindenkit magával ragadott.

Megbocsát a kedves Olvasó, hogy a részletekkel nem untatom, bizonyára tisztában vannak az ilyen versenyek izgalmával, hangulatával, lefolyásával. A mellékelt fotó a verseny után készült a tanárnõk, kísérõk egy részével. Nem végeztünk az elsõ helyen, de utolsók sem lettünk. Nagy tapsot kaptunk. Kitûntünk a székely ruhás társaink közül a mi helyi népviseletünkkel. Mi jöttünk a legmesszebbrõl. A jelenlévõk megismerhették a láposi medence dalait, táncait, öltözékeit. Két napot töltöttünk ott. A bentlakásban kaptunk szállást, ellátást. Mindenki nagyon barátságos volt velünk, széppel-jóval kedveskedtek. Barátságok szövõdtek, amelyek az évek folyamán lassan elhalványultak. Mindenki szívesen emlékezik erre a felejthetetlen eseményre.

Ez a közös fotó a verseny után készült, kivehetõ róla a megkönnyebbülés. Nincs minden versenyzõ, kísérõ a képen, mert közben szétszóródtak. Nem csak táncosok jöttek velünk, hanem minden tanuló, ezért nincs mindenkin népi viselet.

Kitérnék a helyi népi viseletre, amely körülbelül megegyezik a mezõségivel (nem a máramarosival!). A kislányok gyöngyös piros pártát viseltek, buggyos rövidujjú fehér blúzt, piros sújtásos mellényt (pruszlik), fehér szoknyát, alól két sor piros pántlikával díszítve és pici piros selyemkötényt. A lábukon fehér harisnya, fekete félcipõ. A fiúk fején fekete ,,pörge” kalap, árvalányhajjal díszítve. Fehér ing, fekete mellény fehér sújtással, bõ fehérgatya, fekete csizma. (Az ingek és a gatyák anyagát elõbbi szerepléseink ,,jövedelmébõl” gyûjtöttük össze, ügyes anyukák közösen megvarrták. Ezek a darabok a késõbbiekben sok versenyt kiszolgáltak.)

Lelki szemeim elõtt most is látom, ahogyan bevonultak, elõl az I-IV. osztályosok, láposiak, domokosiak vegyesen, majd az V-VIII. osztályosok következtek.

Kedves Olvasó! Tudja, mi az, ,,vastaps”? Ezzel jutalmaztak a nézõk! A kislányok bal keze csípõn, jobb keze a fiúcska derekán. A fiúk bal keze a leányka vállán, jobb keze félig felemelve pattintott ujjakkal. Most is fülembe cseng vidám daluk:

,,Végigmentem az utcán, az utcán,

Elsároztam a csizmám, a csizmám.

Megérdemli az a lány, kiért sáros a csizmám,

Kiért sáros minden este a csizmám.”

Most is elõttem van bevonulásuk a szabadtéri színpadra, ahogyan jöttek, jöttek a párok... Most is fülemben cseng vidám daluk: ,,Végigmentem az utcán, az utcán...”

Maradok az emlékezés boldog érzésével.

Özv. Csornainé Breuer Erzsébet nyugalmazott tanítónõ Magyarláposról

Bányavidéki Új Szó

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek