rmdsz
2024. november 21., csütörtök Olivér napja
árfolyam:
1 euro = 4.9766 RON
1 dollár = 0.0468 RON
100 forint = 1.2106 RON

Kővárhosszúfalu és a Teleki-kastély

| Vélemények 1 | Nyomtatom | A+ | A-

Kővárhosszúfalu Nagybányától 16 km-re, a Kolozsvár felé vezető úton található.


Kővárhosszúfalu nevét a korabeli oklevelek 1405-ben említik először, Hozyfalw néven, 1475-ben Hwzwfalv-nak írták.

A település a kővári uradalom része volt és a Drágfiak birtoka.

1424-ben a Drágfiak osztozásakor Kővárhosszúfalu a Béltekiek-nek jutott, 1470-től pedig a Drágfiak kapták meg. A Drágfi család kihalta után kincstári birtok lett, és a Kővárvidék része.

A 18. században a gróf Teleki családé lett. A település a gróf Teleki László Gyula uradalmának középpontja volt, a 20. század elején 18 község határában terült el.

A kastély egykori képeslapon

A mai kastély helyén egykor állt régi kastély még Teleki Mihály kancelláré volt, aki többször látta itt vendégül I. Apafi Mihály fejedelmet is.

A mai barokk épület ennek újjáépített változata, Mária Terézia korából. 

Várfalszerű kerítés választja el a külvilágtól, és ezt a Telekiekre nem jellemző zárkózottságot mintegy megerősíti a díszes 
kovácsolt vaskapu fölötti latin felirat,  Gróf Teleki Imre (1782–1848) jelmondata: „qui bene latuit bene vixit” („Aki jól elrejtőzött, jól élt”).  

A kastélyban született Teleki Imre leánya, Teleki Blanka (1806–1862), a magyar nőnevelés úttörője. 1846-ban magyar tanítási nyelvű leánynevelő intézetet nyitott Pesten, a mai Szabadság téren. Ez az iskola számít az első olyan magyarországi leányiskolának, ahol szakszerű oktatás folyt. A kiváló tanárok között volt Vasvári Pál (történelem), Hanák János (természetrajz) és Leövey Klára (nevelőnő). 

Teleki Blanka

A szabadságharc alatt, 1848 végén kénytelen volt az intézetet bezárni; Leövey Klárával előbb Debrecenbe, Nagyváradra, végül Szegedre menekült. A szabadságharc bukása után részt vett a forradalmárok rejtegetésében. Miután a bécsi rendőrség kezére jutott Teleki Blanka levelezése, 1851-ben Bécsben elfogták, és Pestre, az Újépületbe szállították. 1853-ban a haditörvényszék 10 évi várfogságra ítélte; az ítéletet is az Újépületben hirdették ki. Teleki Blanka Brünnben, Olmützben és végül Kufsteinben raboskodott. Miután 1857. május 11-én amnesztiával szabadult a kufsteini börtönből, többé nem tért haza. Ausztriában, majd Franciaországban élt, a húgánál. Ekkor a menekültek ügyét karolta fel. Párizsban érte a halál.

A Telekiek címere a kastély homlokzatán

A kővárhosszúfalusi kastély ma felújított formában látható, magántulajdonban van, de sorsa rendezetlen.

 

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek

Miklós 2020.10.31 14:48:16
Itt született nagyanyám, lánynevén: Balogh Zsuzsanna.Az ő apja (dédnagyapám) Balogh Márton (1872-1931), kocsis volt ebben a kastélyban, anyja Vónya Zsuzsanna.Ha netán még derülnének ki róluk dolgok, vagy valaki ismerte őket, nekem ide lehet írni: mikloscsabacsobot@gmail.com


Reklam


rmdsz
Uj Szo

PIACZ, apróhirdetések

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)

Kölcsön magánszemélytol csalás nélkül Nem banki hitel 24 órán belül. Hitelekre van szüksége háza finanszírozásához, (...)

adj fel hirdetést
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
rmdsz
banyavidek