A kissé görnyedt, de fürgén járkáló, 82 éves Bónis Jánossal gyakran találkozom felsõbányai utcákon. Legutóbbi találkozásunkkor arra kértem õt, hogy idézze fel nekem egy ukrajnai fogolytáborhoz fûzõdõ emlékeit.
Amint a hadifogság megdöbbentõ tényeit sorolta, lelki szemeivel ismét látta a távoli Donyeck-medencét.
1945 tavaszán München mellett esett szovjet fogságba. Bécsig gyalog vonszolták magukat, majd egy vonat délnyugat fele, a Duna-deltában fekvõ Sfântul Gheorgheba szállította õket. A szerelvény mindegyik marhavagonjába körülbelül 80 foglyot préseltek be. Az illemhely a vagon aljába fúrt kis lyuk volt.
Egy Donyeck-medencei fogolytáborba legyengülten, éhesen, szomjasan érkeztek. Rövid pihenés után vasárnap kivételével látástól vakulásig dolgoztak. Ha nem teljesítették a normát, csökkentették az élelmiszeradagot.
Gyomruk gyakran korgott. A savanyú káposzta, a néhány kanálnyi csalán-, borsó- és krumplileves alig csillapította az éhséget.
- Csupán a darabocska zabkenyér ízlett nekem, amelyet én mindig meg is csókoltam - magyarázta János bácsi.
Bizonyos idõ múlva erdei munkára vitték. Farkasordító hidegben és életlen fûrésszel vágta a fát. A kényszertábor õrei többször megengedték nekik, hogy makkal táplálkozzanak.
Miután viszonylag hamar elsajátította az orosz nyelvet, élete elviselhetõbbé vált, mert tolmácsként idõnként több ennivalót kapott.
A táborban orvosi rendelõ nem volt, egy orvos csak nagyon ritkán, felületesen vizsgálta meg õket.
A rongyos, vékony ruhában és átázott lábbeliben járó, alultáplált, XX. századi rabszolgákat fertõzõ betegségek tizedelték meg. A halottakat jeltelen sírokba hantolták el.
Éjszaka gyakran felriadtak, mert Sztálin „poloska-, tetû- és bolhahadserege” kínozta õket, tavasszal, nyáron és õsszel pedig „pici drakulák”, a szúnyogok szívták a vérüket.
Egyesek életunttá váltak, fásultságba merültek, mások csodát várva imádkoztak. Bónis János akaraterejét nem törték meg a testi-lelki szenvedések. Sziklaszilárdan hitte, hogy elõbb vagy utóbb szülõföldjén boldogan öleli át hozzátartozóit.
Pokoljárása 1948. május 18-án ért véget. Õt és kevés túlélõ társát egy vonat vitte a szívéhez nõtt szülõföldje felé.
- Ma már csak én és a súlyosan beteg Bölényi Mihály vagyunk az embert próbáló idõk felsõbányai tanúi. Nappal is gyakran felvillan lelki szemeink elõtt pokoli szenvedéseink, megaláztatásunk színhelye, éjszaka pedig idõnként lidércnyomásos álmainkban térünk vissza a Donyeck-medencébe, amelyet most polgárháború fenyeget - vallotta be nekem a 82 éves felsõbányai nyugdíjas búcsúzásunkkor.
Boczor József
(Bányavidéki Új Szó)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Loan Offer Good day , we are private lenders and We offer urgent personal/commercial loans at affordable (...)
Kölcsön magánszemélytol csalás nélkül Nem banki hitel 24 órán belül. Hitelekre van szüksége háza finanszírozásához, (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek