Noileg
2025. január 22., szerda Vince napja
árfolyam:
1 euro = 4.9768 RON
1 dollár = 0.0483 RON
100 forint = 1.2105 RON

A magyar nyelv- és szórvány napja Szamosardón

| Vélemények 0 | Nyomtatom | A+ | A-

“Az a tény, hogy anyanyelvem magyar, és magyarul beszélek, gondolkozom, írok, életem legnagyobb eseménye, melyhez nincs fogható.”


…mondta Kosztolányi Dezső, és vallottuk vele együtt mi is 2019. november 17-én, vasárnap. Ezen a napon ünnepeltük, Szamosardón “A magyar nyelv” és “A magyar szórvány nap”-ját. A rendezvény keretén belül számos kultúrális műsor bemutatására került sor. Az esemény célja az volt, hogy az ide ellátogatókban meggyökereztessük, és minél inkább növeljük a magyarságtudatot, valamint azt a büszkeséget, hogy “magyarnak lenni igenis jó”.

Az ünnepi műsort iskolánk igazgatónője, Nagy Annamária, nyitotta meg köszöntő beszédével, amelyben ő maga is kihangsúlyozta, hogy fontos az ápolása és megőrzése mindannak, amelyet a magyarság saját magáénak mondhat. 

A rendezvény első fellépője iskolánk színjátszó csapata volt, az Art Maszkurások. Előadásukban megörvendeztettek bennünket azzal a darabbal, amellyel első helyezést nyertek el az ODIF nevezetű, országos diákszínjátszó versenyen.

Második fellépőnk a monói asszonykórus volt, köszönjük nekik, hogy népdalcsokor összeállításukban mi magunk is nosztalgiázhattunk. Harmadik fellépőink iskolánk harmadik osztályos lányai voltak: Kádár-Tóth Dóra és Vicsai Ella-Zsófia. Ők Balogh Ágnes, a Petőfi Sándor Program ösztöndíjasának, köszönhetően énekelték el, Pósa Lajos Magyar vagyok című versének feldolgozását. Ezt követően Kádár-Tóth Dóra még egy szóló produkcióval is készült, amelyet nagymamája felkészítő munkájának köszönhetően, adott elő.

Iskolánk Kis Bokréta Néptánccsoportja következett a sorban, akik gyermeki lelkesedéssel mutatták be néptánc előadásukat. Ezt követően iskolánk kórusa, és közülük néhány diák egy verses összeállítással idézte fel a közönségnek, hogy milyen fontos az, hogy kik vagyunk, és hova tartozunk. Műsorukban a történelmi múltat idézték fel, amelynek minden egyes momentuma meghatározóvá vált a jelenre is. A kórus énekek megtanítását köszönjük iskolánk zene tanárának, Kovács Józsefnek. A verses összeállítást a magyar tanárnő, Szabó Edina szervezte.

A rendezvényt a Bokréta Néptánccsoport zárta, akik ifjúi lendülettel és ugyanakkor már igazi jártassággal mutatták be előadásukat. A néptánc koreográfiák megtanításáért hálás köszönettel tartozunk Székely Rolandnak, aki szakértői munkájával állandó jelleggel vezéreli ifjainkat eme néphagyomány elsajátításában, megőrzésében.

Köszönjük mindazoknak, akik jelenlétükkel és figyelmükkel megtiszteltek bennünket, továbbra is biztatunk mindenkit arra, amit egy igazi forradalmár felesége fogalmazott meg 1880-ban: 

“S te fogsz, hazám, igy élni fogsz
Hü gyermekid ápolnak tégedet,
Kik, mint apáik, készek javadért
Örömmel adni vért és életet!”  (Szendrey Júlia)

(írta: Szabó Edina, magyar tanárnő)

VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek



Reklam


Reklam
Uj Szo
Rmdsz
tmh
GaGa
Reklam
Reklam
Reklam
banyavidek