Ahhoz, hogy a Nagybánya Tájképfestő Telep melegalakításának körülményeit megérthessük szükséges, hogy néhány szót szóljunk az előzményekről.
A nagybányai festészet a magyar képzőművészet legnagyobb teljesítménye, amely hosszú ideig döntő módon befolyásolta a modern magyar képzőművészet alakulását, majd befolyása csökkenésével fokozatosan feledésbe merült.
Madarász Gyula: Boglyák
A Nagybányai Művésztelep megalakulásának századik évfordulója közeledtével, - a kilencvenes évek elején - számtalan tanulmány, újra értelmezést, követően, újra reflektorfénybe került, népszerűsége, ismertsége alaposan megnövekedett.
A Nagybányai Művésztelep 100 éves évfordulójának budapesti és nagybányai plakátja és Véső Ágoston üzenete
Ebben az időben és körülmények között gondolkodtunk el azon, hogy Európa-szerte növekszik a nyári alkotótáborok száma, Nagybánya, ahol a XIX. század végén világhírű festőtelep alakult és működött, már hosszú ideje hiányolta ezt. Nagybányán, ahol a régió modelljeként működött a nyári alkotótelep, miért nincs évtizedek óta hasonló rendezvény, amely megőrizné nagy elődeink művészetét és az utókor számára, hasznosítaná ezeket a hagyományokat, hisz a mai napig megőrizte inspiráló hatását és történelmi jelentőségét.
Ütő Erzsébet: Kontyos házak Felsőbányán
Van itt valami, ami a múltból maradt ránk, a nagybányai szellemiség, meg ami ezt alakította, az inspiráló környezet, ami a mai napig elemi erővel hat és hasznosítható, amit oly szépen fogalmaz meg Lyka Károly " Nagybánya küldetése "című írásában ...
"mindent csak maguktól vártak, attól a természettől, amelynek rögéhez kötötték művészi fejlődésüket. S ezek Nagybánya rögei voltak. A mi mezőink, bokrunk, erdőnk, levegőnk vált felfogásuk, sugalmazójává, előadásuk kormányzójává."
Véső Ágoston: Zazarpart a református templommal
..."a bányai festők művészettörténeti jelentősége abban csúcsosodik ki, hogy egy rendszer helyett a magyar természetet, az életet választották igazi forrásul. Ebből alakították ki új színharmóniájukat e tájak architektúrája irányította képeik fejlődését."
A tájképfestő telep művészei
A telep története folyamán egy stílusbeli sokszínűség alakult ki a naturalizmustól az absztraktig, de a különböző felfogású alkotások mélyén megtalálható egy közös vonás. A hely szellemének a hatása, amelyre a különböző egyéniségű művészek, eltérő szemléletű alkotásokkal reagáltak. Innen a sokféleség egysége.
Simion Pop: Táj
Erre az értékes szellemiségre Nagybánya máig inspiráló rögeire támaszkodva, építkezve, indítottuk el tájképfestő telepünk szervezését.
Hollósy nevezetes képének megtekintése Máramarosszigeten
A meghívásoknál előnyben részesítettük a testvérváros művészeit, így Gyuláról, Hódmezővásárhelyről, Szolnokról hívtunk meg ismert alkotókat, de a legszorosabb együttműködést a szentendrei "Régi Művészteleppel" hoztuk létre, akikkel már egy évtizede állandó művészcsere programot valósítottunk meg. Arra is gondot fordítottunk, hogy különböző felfogású művészeket hívjunk, mert így biztosítható egy egészséges dialógus, ami a telep szellemének megújulását biztosíthatja.
Felsőbányai kiállítás megnyitója 2008-ban
Tevékenységünk 25 éve alatt kb. 50 belföldi és kb. 25 külföldi kiállítást rendeztünk. Ezeken az alkotók által telepünk gyűjteményének felajánlott kb. 500 festményből válogatott munkákat mutattuk be.
Képek kiértékelése
Húszonöt éves küzdelmünkről - ahol sok csatát nyertünk, de a háborút nem - a telepünk történetét három jól elhatárolható periódusra osztja: a magyarláposira 1996-tól 2000-ig, a felsőbányaira 2000-től és a koltóira 2019-től.
Simon Endre: Őszelő Láposon
2020 az összegzés, megemlékezés éve kellett volna legyen, amikor a hosszú évek alatt összeszokott társaság jó része egy rendezvény sorozat keretén belül, közös számvetést, hangulatos emlékek összegyűjtését célozta meg. Sajnos a világjárvány miatt módosítani kellett tervünket, de elkészült egy átfogó film és képanyag, amit honlapunkon rövidesen megjelentetünk.
Xantus Géza: Kastélykert Koltón
Munkásságunkért több elismerésben is részesültünk, amelyek közül a legjelentősebbek a 2002 -ben a Magyar Örökség díjat a nagybányai festészet alapítóinak jogutódaiként vehettük át, meg a 2011 -ben Magyarország miniszterelnöke A KISEBBSÉGI DÍJ KÜLHONI MAGYARSÁGÉRT TAGOZAT kitüntetését adományozta számunkra.
Kisebbségekért Díj, 2011
Összeállította:
Véső Ágoston, Munkácsy-díjas festőművész, a Nagybánya Tájképfestő Telep vezetője
Komoly és megbízható hitel Komoly és megbízható hitelajánlat 24 órás nem banki hitel. Lakáshoz, vállalkozáshoz, (...)
michaela Nabízím půjčky vážným zájemcům. Hledáte půjčku na zahájení podnikání, buď na (...)
Hitel magánszemélyeknek gyors és megbízható Hello Mrs/Ms Ez az üzenet egyéneknek vagy mindenkinek szól akiknek konkrét hitelre van (...)
adj fel hirdetést
VÉLEMÉNYEK, cikk kommentek